Działania 3. Konnego Korpusu Gaja

Wydawnictwo: Napoleon V
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Pio

Korpus Kawalerii miał być młotem wzniesionym na północnym skrzydle naszego frontu, młotem miażdżącym wszelki opór frontowy przez działania na skrzydło i tyły. Jakże piękna koncepcja, o której do znudzenia często mówi się w czasie pokoju, a którą mimo to, tak rzadko wciela się w życie w czasie wojny! Jakże śmiały jest ten rozmach operacyjny, który z korpusu kawalerii tworzył czynnik zwycięstwa na skalę operacyjno-strategiczną! A jednocześnie musimy się zapytać, czy ten młot wzniesiony istotnie był ze stali hartownej? A uderzenia jego, czy zawsze miały kierunek i siłę celową? Nigdy może tak tragicznie nie zarysowała się rozbieżność między myślą a środkami wykonania, jak w operacjach Gaja. Mimo woli nasuwa się pytanie czy użycie całej Armii Konnej nie byłoby wydajniejsze tu niż na Ukrainie?

W każdym razie operacje Korpusu Gaja tworzą bardzo ciekawy rozdział wszechświatowej historii konnicy i autor opracowania podjął się dzieła nader wdzięcznego, udostępniając ogółowi czytelników polskich zapoznanie się z przebiegiem i szczegółami tych działań.

źródło opisu: http://napoleonv.pl/opis/7518617/dzialania-3-konnego-korpusu-gaja.html

źródło okładki: http://napoleonv.pl/opis/7518617/dzialania-3-konnego-korpusu-gaja.html

Pio | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam