rozwiń zwiń

Dobrze się myśli literaturą

Okładka książki Dobrze się myśli literaturą
Ryszard Koziołek Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią publicystyka literacka, eseje
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2016-01-20
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-20
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492196
Tagi:
czytanie eseje inteligencja kreatywność książka literatura wyobraźnia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Ocena 6,5
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...
Okładka książki Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Anna Kałuża, Marta Koronkiewicz, Ryszard Koziołek, Zofia Król, Paweł Mościcki, Aleksander Nawarecki, Monika Ochędowska, Magdalena Pytlak, Piotr Śliwiński, Tomasz Swoboda
Ocena 6,4
Prognoza niepo... Olga Drenda, Julia ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kraszewski rządzi! Literatura jest wszystkim!



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
333 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1313
1030

Na półkach: ,

Jak zapragnąłem przeczytać książkę Bolesława Prusa

Cudo książka. Zbiór esejów skierowanych bezpośrednio do czytelnika. Profesor Ryszard Koziołek przeczytał w życiu niemało. Posiadł także niebanalny dar umiejętności pisania o literaturze. Ilość nowych myśli, jaką zasiała we mnie lektura niniejszej książki, jest duża.

O „Lalce” tu przeczytamy taki esej, że tylko powódź będzie w stanie powstrzymać przed sięgnięciem po zakurzone tomiszcze. Fakt, że na te eseje można się było natknąć czytając różne periodyki, nie przeszkadza. W książce są dobrze poukładane. Zazdroszczę precyzji wywodu. Profesor tworzy swoje opowieści lekkim piórem, okraszając je żartem i znawstwem godnym porównać z Umberto Eco. Erudycja idzie tu w parze z prostotą. Mimo, iż dużą część opisywanych tu książek znałem, to autor wyzwalał zupełnie nowe perspektywy postrzegania ich. Nie tylko do Prusa mnie zagonił, ale też wskazał, że twórczością Ignacego Karpowicza powinienem się zająć. Bo czytanie to przyjemność. Przyjemność rozmyślania.

Kapitalne są eseje poświęcone Stasiukowi, Bieńczykowi i Mrożkowi. Pokrzepiające jest twierdzenie autora, że „nic nie zastąpiło literatury i nic nie jest w stanie jej zastąpić”. W paru momentach dałem się ponieść wiarygodności Pana Profesora. Przekonuje mnie rzadka elegancja słowna z jaką mamy tu do czynienia. Wydaje się, że Ryszard Koziołek nie tyle zna literaturę od podszewki, co się z nią scalił i próby oddzielenia jego życia od książek są daremne. Za konieczność życiową uważa się w tej książce czytanie. Pomimo akademickiego sznytu „Dobrze się myśli literaturą” czyta się gładko. Nawet w momencie kiedy autor odsłania miękkie podbrzusze, gdzie wpuszcza nas do swojej intymności. Jest to podane dobrze i na jasno sprecyzowanych warunkach. Bezwzględnie do przeczytania dla wszystkich, którzy wierzą, że ten śmieszny zapis słowny na papierze ma w sobie nieokiełznaną moc.

Jak zapragnąłem przeczytać książkę Bolesława Prusa

Cudo książka. Zbiór esejów skierowanych bezpośrednio do czytelnika. Profesor Ryszard Koziołek przeczytał w życiu niemało. Posiadł także niebanalny dar umiejętności pisania o literaturze. Ilość nowych myśli, jaką zasiała we mnie lektura niniejszej książki, jest duża.

O „Lalce” tu przeczytamy taki esej, że tylko powódź...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    800
  • Przeczytane
    447
  • Posiadam
    129
  • Teraz czytam
    34
  • Ulubione
    14
  • Eseje
    12
  • Literatura polska
    8
  • Literaturoznawstwo
    7
  • E-book
    7
  • 2023
    6

Cytaty

Więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także