Last Train to Zona Verde. Overland from Cape Town to Angola

Wydawnictwo: Hamish Hamilton
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9780241143674
liczba stron
368
słowa kluczowe
Afryka, RPA, Namibia, Botswana, Angola
kategoria
literatura faktu
język
angielski

'Happy again, back in the kingdom of light,' writes Paul Theroux as he sets out on a new journey though the continent he knows and loves best. Having travelled down the right-hand side of Africa in Dark Star Safari, he sets out this time from Cape Town, heading northwards in a new direction, up the left-hand side, through South Africa and Namibia, to Botswana, then on into Angola, heading for...

'Happy again, back in the kingdom of light,' writes Paul Theroux as he sets out on a new journey though the continent he knows and loves best.

Having travelled down the right-hand side of Africa in Dark Star Safari, he sets out this time from Cape Town, heading northwards in a new direction, up the left-hand side, through South Africa and Namibia, to Botswana, then on into Angola, heading for the Congo, in search of the end of the line.

Journeying alone through the greenest continent in what he feels will be his last African journey, Theroux encounters a world increasingly removed from both the intineraries of tourists and the hopes of post-colonial independence movements. Leaving the Cape Town townships, traversing the Namibian bush, passing the browsing cattle of the great sunbaked heartland of the savannah, Theroux crosses 'the Red Line' into a different Africa: 'the improvised, slapped-together Africa of tumbled fences and cooking fires, of mud and thatch', of heat and poverty, and of roadblocks, mobs and anarchy.

A final African adventure from the writer whose gimlet eye and effortless prose have brought the world to generations of readers, The Last Train to Zona Verde is Paul Theroux's ultimate safari.

 

źródło opisu: http://www.penguin.co.uk/books/the-last-train-to-z...(?)

źródło okładki: http://www.penguin.co.uk/books/the-last-train-to-z...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (250)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1547
deana | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 maja 2017

,,Długa podróż musi przynosić objawienia, bo w przeciwnym razie jest tylko marnowaniem czasu".

Paul Theroux to doświadczony podróżnik. Wręcz chciałoby się powiedzieć prawdziwy podróżnik. On nie tylko jedzie, widzi ale umie także o tym pisać. Maluje słowami bardzo wnikliwy obraz ludzi, miejsc oraz przestrzeni jakie pokonuje. Jego opisy to nie tylko widoki, czy przeżyte przygody to także cała gama emocji oraz wynikających z nich refleksji.

Sięgając po ,,Ostatni pociąg do Zona Verde" wiedziałam, że doświadczę wiele, nie oczekiwałam jednak, że nie będę w stanie się oderwać. Theroux zabiera nas w samotną wędrówkę z Kapsztadu przez RPA, Namibię do Angoli. Pozornie krótka wyprawa. Tylko trzy kraje ale wyłania się z nich smutny, gorzki obraz Afryki rozleniwionej i zniszczonej przez zachodnią pomoc ,,humanitarną". Autor wyruszając w drogę miał na celu sprawdzić jak zmienił się Czarny Ląd w przeciągu dziesięciu lat jakie upłynęły od jego ostatniej wyprawy. Zobaczył drobne postępy i całe...

książek: 2190
Renax | 2016-03-08
Przeczytana: 07 marca 2016

Autor opisuje podróż z Kapsztadu do Angoli, którą odbył już jako niemłody człowiek. Kilkakrotnie pisze, iż jest to jego pożegnanie z Afryką, ale nie pożegnanie z podróżami. I jest to pożegnanie dosyć smutne....
Zaczyna się od stereotypu, mówiącego o tym, iż Europa i Ameryka to kraje zglobalizowane, w których zatraciła się relacja człowieka z naturą, w których rządzi pieniądz i zestawia się to z ideą, mitem człowieka prawdziwego, pierwotnego, który żyje z plonu ziemi.

W toku książki autor te wszystkie tezy będzie weryfikował tym co zobaczył i doświadczył. Książka jest niesamowita również dlatego, że autor nie boi się obalać swoje własne tezy. Mówi że jest tak, a potem, ileś kilometrów dalej, widzi że jest kompletnie inaczej, odwrotnie. Tu jest źle, a tam jest dobrze, tu czysto, tam brudno, tu bezpiecznie, tam niebezpiecznie, tu chroni się zwierzęta, a tam je zabija. Tutaj ludzie mu pomagają, a tam czyszczą mu kartę. Tutaj nie ma niczego, a tam można kupić telefon komórkowy na...

książek: 665
Marcin Kowalczyk | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Paul Theroux to specyficzny podróżnik. Przedstawia nam odwiedzane przez siebie kraje przez pryzmat własnego ja. Nie jest to "ja" obiektywne.
Mimo wszystko książkę czyta się doskonale i szybko. Wiele odmalowanych obrazów przywołuje apokaliptyczne wizje i budzi skojarzenia z depresją.
Koniec książki to wielokrotne udowadnianie, że wybranie sobie tego kraju jako celu podróży nie było najlepszym pomysłem.
Jest mniej niż w poprzednich książkach spotkań i rozmów z ludźmi. Lektura staje się przez to bardziej osobistym pamiętnikiem.
Przebija przez słowa autora strach przed śmiercią i utratą tego co cenne.
Jednocześnie czytelnika zaczynają nurtować pytania: " dokąd to wszystko zmierza?"
Pouczająca lektura, czyżby pisarz żegnał się z nami w ten sposób - zobaczymy.

książek: 2034
Syl_wina | 2017-06-23
Na półkach: Podróżnicze, Przeczytane
Przeczytana: 23 czerwca 2017

"Zawsze uważałem, że wartość opowieści z podróży, a zwłaszcza wyprawy z dala od wydeptanych szlaków, polega na tym, że jest zapisem życia ludzi w szczególnym miejscu i czasie i po latach staje się świadectwem tego, jak ci ludzie mówili, co mówili, co jedli i jak postępowali".

Paul Theroux po dziecięciu latach znowu postanowił wyruszyć do Afryki. Swoją podróż rozpoczął w RPA, w Kapsztadzie, później przejechał przez Namibię i Angolę. Marzył, że wyprawę zakończy w Timbuktu, przejedzie przez Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerię do owego legendarnego miasta w Mali.
Ostatecznie wyprawę skończył w Angoli. Uznał, że kontynuowanie tej podróży siłą rzeczy byłoby zwiedzaniem slumsów, wymagającą hartu, toksyczną jazdą. Afryka zmieniła się - większość Afrykanów przeniosła się z biednych wiosek do nędznych slamsów w mieście. Theroux nie chciał pisać o nędzy i chaosie, o brzydocie i nieszczęściu, a właśnie taką Afrykę widział. Afryka z czasopism o podróżach, ta zielona i sielska, za egzotycznymi...

książek: 349
Andrzej | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Doskonały reportaż. Nie waham się go dać najwyżej ocenić, ponieważ jest tak dobry jak „Stary ekspres patagoński” a Paula Theroux uważam za wybitnego nie tylko podróżnika – lecz szerzej , pisarza i eseistę. „Ostatni pociąg do Zona Verde” jest raczej pesymistyczną książką, pomagającą – przepraszam za kliszę – zrozumieć niespokojny świat. Oto Theroux jedzie z RPA do Angoli. Im bardziej na północ, tym większa niedola, bieda i upodlenie. Im głębiej w kontynent tym bardziej ludzie – czego Theroux nie mówi oczywiście wprost, stają się podludźmi. Z rosnącym przygnębieniem czytałem o agresywnych, roszczeniowych, zdemoralizowanych przez biedę i miedzynarodową pomoc mieszkańcach Afryki. O ich obyczajach, nieustannym rechocie będącym nie wyrazem wesołości, lecz maską strachu, paniki i niepewności. Nie chodzi tutaj o odczłowieczanie tubylców – obojętnie czy muzułmanów, chrześcijan czy wyznających jeden z lokalnych kultów. Zresztą sam Theroux krytykuje wyłącznie Portugalczyków za ich niebywałe...

książek: 2427
Michał | 2016-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Uwielbiam Paula Theroux za jego kąśliwe i niezwykle celne uwagi dotyczące współczesnego człowieka i rzeczywistości, którą kreuje. Jednak mam przykre wrażenie, że to oprócz kilku książek podróżniczych wciąż jeszcze nie niedostępnych na naszym rynku wydawniczym (redaktorzy z Czarnego, jak tam załatwianie polskiego wydania "Tao of travel"?), to była ostatnia, którą napisze z wielkiej podróży.

To już jest koniec, Autor doszedł do ściany. Wydaje mi się, że nie tylko ja będę zdania, że tą książką Theroux żegna się z czytelnikami i podróżami w znoju i niewygodzie. Nieraz w trakcie lektury można było odnieść wrażenie, że wyjątkowo ochoczo Autor wraca do luksusu wygodnych hoteli. Wiek robi swoje i nawet taki nonkonformista jak on musi przyznać, że nie wszystkie trudności związane z podróżą można znieść.

W sztafecie ma nastąpić zmiana, Autor chce podać pałeczkę dalej. Tylko czy ktoś będzie potrafił opisywać rzeczywistość w tak uszczypliwy i dosadny sposób? Nie ma ludzi niezastąpionych, ale...

książek: 1181
gniewko1 | 2017-01-23

Paul Theroux to samotny podróżnik, który żegna się z Afryką. Czułem przez całą powięść nostalgię za wspomnieniem jego młodości w Afryce. Autor obsesyjnie szuka zmian na lepsze, ale wybiera chyba niewłaściwe kraje!!! Zaraża wprost swoją depresją, opisując slumsy zapadłych miast Angoli. Ale nie wiem czy miasta Europy XVIII i XIXw. wyglądały lepiej.
Zawsze zazdroszczę Autorowi odwagi wyruszenia w tak zapadłe zakątki świata.

książek: 677
Monika | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

RECENZJA WSPÓLNA Z KSIĄŻKĄ SAFARI MROCZNEJ GWIAZDY
Niezwykle rzadko zdarza mi się przeczytać dwie książki jednego autora pod rząd. Po pierwsze dlatego, że lubię dawkować sobie przyjemność czytania książek danego cyklu czy ogólnie autora. Po drugie dlatego, że boję się przesycenia daną historią i bohaterami. Jeśli chodzi o książki Paula Theroux w mojej ocenie czytelnikowi grozi wyłącznie to pierwsze. Ja tym razem jednak nie mogłam się powstrzymać przeczytania od razu obydwu podróży autora po kontynencie afrykańskim.
Safari to podróż z północy na południe, samochodem, autobusem, pociągiem, a nawet statkiem. Theroux odwiedza Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Tanzanię, Zambię, Mozambik i RPA. Autor powraca do miejsc, w których mieszkał i pracował w młodości, odwiedza też nowe rejony, opowiadając nie tyle o najpopularniejszych celach turystycznych czarnego lądu, ale o „prawdziwej” Afryce i jej mieszkańcach. Ostatni pociąg to trasa zdecydowanie krótsza, autor po około 10 latach powraca do...

książek: 87
qqrczak | 2017-04-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Paul Theroux pisze w pewien specyficzny sposób, oryginalny, odróżniający go od innych. Trzeba przyznać, że ma rękę do książek podróżniczych. Nie zmienia to jednak faktu, że są one bardziej wymagające od czytelnika, w pewien sposób trudniejsze. Wiele tego typu pozycji skupia się na samej podróży: byłem, widziałem, zobaczyłem. Tutaj Autor dodaje sporo przemyśleń, cytuje innych autorów i to nie tylko literatury podróżniczej co razem tworzy spójną całość. W tej konkretnej pozycji Autor wyjątkowo dużo poświęca filozofii podróżowania, w pewien sposób rozlicza się ze swoim życiem podróżnika. Wydaje się, że w taki oto sposób Paul Theroux żegna się z dotychczasowym życiem, z czytelnikiem literatury podróżniczej. Szkoda. No ale lata robią swoje a kiedyś w końcu trzeba przejść na zasłużoną emeryturę. Czytając tą książkę ponownie widzimy tragiczną sytuację Afryki, co gorsze bez większych szans na zmiany. Skorumpowaną, w większości nietolerancyjną i ksenofobiczną, uzależnioną od pomocy z...

książek: 392
Dominika Szałomska | 2016-04-18
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Nie boso, nie smacznie, ale szczerze poznajemy nowe miejsce, nowych ludzi i nową kulturę w książce podróżniczej!
Z racji tego, że jestem osobą, która woli sama zobaczyć miejsce, rzecz, zwiedzić, niż o tym czytać, to rzadko kiedy sięgam po książki o podróżach, o tym co warto odwiedzić w danym kraju. Jednak czasem zdarza się tak, że jestem ciekawa pewnego miejsca, ale sama się tam raczej nie wybiorę, w takich chwilach szukam informacji. Tym razem dzięki uprzejmości Księgarni TaniaKsiążka.pl miałam możliwość odbyć podróż po gorącej, ale i wielokulturowej Afryce, razem z Paulem Therouxem. Nie będzie to standardowa recenzja, bo to nie jest typowa u mnie książka, ale mam nadzieję, że czytanie tego sprawi wam taka samą przyjemność, jak mnie dzielenie się z wami tą opinią.
Wejdź pod link i przekonaj się w jakie miejsca zabrał Paul
http://dominika-szalomska.blogspot.com/2016/04/102-recenzja-ksiazki-ostatni-pociag-do.html

zobacz kolejne z 240 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd