Sen nocy letniej

Okładka książki Sen nocy letniej William Shakespeare
Okładka książki Sen nocy letniej
William Shakespeare Wydawnictwo: Wolne Lektury Ekranizacje: Sen nocy letniej (1999) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
A Midsummer Night's Dream
Wolne Lektury
1895-01-01
1895-01-01
Leon Ulrich
Ekranizacje:
Sen nocy letniej (1999)

Jak to bywa że snami bywają różne, dziwne i śmieszne. Ogólny zamysł to dzieło powstało żeby bawić :)

Napiszę krótko przeczytałem bo szedłem na tę sztukę do teatru i orzyznam, że teatr lepszy niż książka ale to tylko moja skromna opinia. Czyra się szybko i jest kilka śmiesznych dialogòw. Polecam bo klasykę znać warto.
Pozdrawiam Tomek

Pozdrawiam Tomek

Sen nocy letniej Williama Shakespeara jest ciekawą, śmieszną oraz wspaniałą komedią pisarza. Często się przy niej śmiałam, często czułam to samo co czuli bohaterowie. Według mnie każdy to może przeczytać. Za równo fani fantastyki, dramatów, obyczajówek, romansów. Według mnie każdy może coś tutaj znaleźć dla siebie. Bardzo polecam.

Klasyka literatury. William Shakespeare wielkim poetą był i udowadnia to swoimi arcydziełami takimi chociażby jak Sen nocy letniej. Pełno tutaj metafor, porównań ale też można wyciągnąć dużo wniosków, tematy poruszane przez Shakespeara są aktualne mimo upływającego czasu od napisania przez niego utworów.

W głównej mierze nie porwało mnie, aczkolwiek pewne pomysły spodobały mi się.

Dokładniej jak powstało zaklęcie, jak to wpłynęło na zachowanie postaci, jak problemy wystawiły na próbę relacje międzyludzkie, oraz że wewnątrz dzieła był spektakl teatralny kompletnie absurdalny (taki miał być).

Natomiast z trudem przebrnęłam przez napompowane wygłoszenia uczuć miłosnych i przy tym zachowanie postaci. To wszystko było po prostu chore, naznaczone obsesją i delirium, i naprawdę strasznie to wyglądało.

Poza tym Oberon dopiął swego, a strona z którą miał na pieńku nic sobie z tym nie zrobiła, tylko bujała dalej z głową w obłokach wśród tańca i muzyki. Z kolei Helena miała szczęście, ale wpływ magiczny zmieniającą pewną postać i że taka została, był nie fair. Mogło inaczej się potoczyć. Ta osławiona szczera miłość, którą widać, że dzieło stawia ją na piedestale, najwyraźniej ominęła te dwa przypadki, przez co szczęśliwe zakończenie uważam, że było w połowie udane.

Niemniej jednak warto było zapoznać się z jednym z najbardziej znanych dzieł Shakespeare’a.

W głównej mierze nie porwało mnie, aczkolwiek pewne pomysły spodobały mi się.

Bardzo przystępne i ciekawe dzieło wielkiego dramaturga. Jest tutaj wszystko - zarówno zalążki tragedii, mimo że to komedia, mamy tez świat fantastyczny i realny, bohaterów z różnych warstw społecznych (fantastycznych, realnych i mitycznych),a nawet theatrum mundi! Szekspir jest mistrzem wielowątkowości. Bardzo chciałabym zobaczyć ten utwór na scenie :)

piękna opowieść

piękna opowieść

Nie rozumiem o co tyle hałasu (sic!). Wiele hałasu o noc:-)

Nie rozumiem o co tyle hałasu (sic!). Wiele hałasu o noc:-)

Ponieważ nie jestem filologiem, nie muszę zachowywać konsensusu. To dzieło nie rzuciło mnie na kolana.

Pozycja w sam raz na zbliżającą się noc świętojańską! Zabawne i lekkie i wcale nie przeraża, bo to "klasyka" i "obowiązkowa pozycja w dorobku wielkiego poety". Zrozumiałe i bardzo przystępne z miłą intrygą i bardzo podobne do "Romea i Julii". I chyba nic dziwnego, bo obydwa utwory pisane były w tym samym czasie.
Podsumowując - można przeczytać - głowy Ci nie urwie :) a pozostawi miłe wspomnienie.

Podsumowując - można przeczytać - głowy Ci nie urwie :) a...

• Klasyka
  • Dramat