Smak Gór po 10 latach 2. Nowe opowiadania

Wydawnictwo: Infomax
Góry, wspinaczka
Matacz

Bez znieczulenia, prosto, ale ze swadą – o górach i sobie. Wywiad-rzeka z pięciokrotnym zdobywcą Mt. Everestu to książka i dla tych, którzy pół życia spędzają za biurkiem, marząc o ekstremalnych doznaniach, i dla tych, którzy są gotowi zza biurka po te doznania ruszyć. W Smaku gór Ci drudzy znajdą odpowiedź, czy warto ruszyć z Ryszardem Pawłowskim. Niezwykły bohater i bardzo interesująca...

Niezwykły bohater i bardzo interesująca lektura, którą można czytać na wiele sposobów:
• po pierwsze jest to okazja do bliższego poznania Ryszarda Pawłowskiego, jedynego polskiego wielkiego alpinisty i himalaisty, który jest zarazem utalentowanym organizatorem i przewodnikiem komercyjnych wypraw w góry wysokie;
• po drugie jest to okazja do szukania odpowiedzi na pytanie o rolę doświadczania gór i ich smakowania w życiu bohatera książki i jego górskich partnerów;
• po trzecie Smak gór to oryginalnie pomyślana, dobrze zredagowana i świetnie wydana książka, jedyna i niepowtarzalna, godna właśnie Ryszarda Wielkiego Wysokogórskiego. W bogatym polskim piśmiennictwie inspirowanym górami Smak gór ma swoje jedyne i niepowtarzalne miejsce.

Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, w tym K2 (8611 m n.p.m.) płn. filarem. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club, stowarzyszenia zrzeszającego odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Szkoli młodych adeptów alpinizmu. Występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.

źródło opisu: www.grupainfomax.com/wydawnictwo.html

źródło okładki: www.grupainfomax.com/wydawnictwo.html

Kiciek | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Ciekawa książka, ale trochę tendencyjna. Zamiast konkretnych opowieści o wyprawach górskich mamy tu raczej do czynienia z product placement :-/

Qulturasłowa | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Jak smakują góry?

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem" – mówił Krzysztof Wielicki, wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, a także piąty zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Czy takie samo zdanie ma Ryszard Pawłowski, przewodnik górski, pasjonat, który aż pięciokrotnie stanął na szczycie Mt. Everestu?
Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki „Smak gór po 10 latach 2”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Stapis. To IV wydanie książki, uzupełnione o nowe opowiadania, które rozpalą wyobraźnię czytelników, nawet jeśli ich miłość do gór ogranicza się wyłącznie do zgłębiania książek o wyprawach, nawet jeśli ich stopa nigdy nie...

MagdaLena | 2016-01-24

Bardzo dobra pozycja, z której wiele można się dowiedzieć o tym jak wygląda przygotowanie takich komercyjnych wypraw. Czytałam już książki o Jerzym Kukuczce, Arturze Hajzerze, Wandzie Rutkiewicz i Krzysztofie Wielkickim, którzy opowiadali o wyprawach typowo sportowych jakie organizowane były w latach 80-tych ubiegłego wieku. Osoba Pana Ryszarda zrobiła na mnie wielkie wrażeie, mimo iż w pewnych kwestiach nie do końca się z nim zgadzam to gdyby mi fundusze pozwoliły to bez wahania wybrałambym się w góry z Panem Ryszardem. Wracając do samej książki, jest ona ładnie wydana i jak to zazwyczaj bywa w tego typu pozycjach zawiera mnóstwo ładnych zdjęć.