Gra z duchami

Stapis
2012-01-01
2012-01-01
Miranda Masarczyk
wspinaczka wspinacz alpinizm góry wysokie góry

OCENA - 8/10 REWELACJA

„GRA Z DUCHAMI” to kolejna bardzo interesująca książka Joe Simpsona z serii Literatury Górskiej na Świecie, dzięki której poznamy lepiej postać samego autora. Można w pewnym uproszczeniu tę pozycję zakwalifikować do autobiografii z elementami przygody, które przeżył Joe podczas swoich wędrówek głównie po Alpach i Andach Peruwiańskich.

Swoją opowieść podzielił w książce na dwie części, w pierwszej w tej obszerniejszej skupił się przede wszystkim na swojej rodzinie, dzieciństwie, młodości, oraz przyjaciołach z którymi dzielił pasje, zaś w drugiej opisał najtrudniejsze wspinaczki, wypadki których doświadczył, przyjaciół których utracił podczas wspólnych wędrówek, wreszcie skupił się na odwadze, poświęceniu, ekstremalnemu ryzyku jakie podejmował przeżywając go na swój własny sposób. Książkę czyta się przyjemnie, dzięki przystępnej narracji, mogliśmy poczuć zew przygody i pasji której uległ i bez której nie potrafił żyć.

W pozycji tej znajdziemy również wiele ciekawych przemyśleń autora, niektóre z nich są bardzo trafne, inne mogą uchodzić za zwariowane i nie sposób ich zaakceptować. Niezależnie od tego Joe budzi sympatię i jest pozytywnym bohaterem, którego polubiłem od pierwszej strony i czytałem o jego przygodach z ogromnym zainteresowaniem i wypiekami na twarzy.
Trzeba być zwariowanym aby uprawiać z pasją wspinanie i kochać to nad życie, zwłaszcza gdy każdego roku traci się jednego przyjaciela, ocierając się samemu niejednokrotnie o śmierć. Podsumowując warto sięgnąć po tę książkę choćby po to aby lepiej zrozumieć jego historię która opisał w „DOTKNIĘCIU PUSTKI”. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Swoją...

Autobiografia Joe Simpsona, w której Autor, w dość prymitywny sposób,"przechwala się", w jak wielu skrajnie niebezpiecznych i zagrażających życiu sytuacjach uczestniczył przed i po wypadku na Siula Grande. Będąc pod wrażeniem "Touching the void" (zarówno filmu jak i książki) z przykrością muszę stwierdzić, że większość tych sytuacji było wynikiem głupoty, braku wyobraźni i szczeniackiej brawury. Zupełnie odrębną kwestię stanowi beznadziejne tłumaczenie książki, które ostatecznie masakruje tekst. Podsumowując: miałem wrażenie, że czytam książkę napisaną przez zarozumiałego, bezmyślnego dupka, który z pomocą bardziej rozgarniętych kolegów z trudnością składa nieporadne zdania. Szkoda :(

Swietny opis wielu innych ekstremalnych przygód autora "Dotknięcie Pustki". Poznajemy w niej głębiej Joe'go oraz jego przyjaciół dzielących z nim te same zainteresowania.Jak się okazuje z tej publikacji autor mial przygody już od dzieciństwa,przez późniejsze etapy życia aż do momentu wydarzeń z pierwszej książki i opis następnych jakże unikatowych przeżyć..
Pojawia się próba odpowiedzi autora na bardzo ważne pytania: jaka jest cena pasji?Jaki jest powód,że robie to co robie?
Szczerze,empatycznie z dystansem do siebie,jak i z uśmiechem.
Skłania do refleksji.

Pojawia się...

Chyba nieco słabsza niż Dotknięcie Pustki, jednak dużo bardziej wprowadzająca w temat wspinaczki wysokogórskiej. Niewątpliwie dla fanów takiej literatury pozycja warta przeczytania.

• Góry
  • Literatura górska