Tequila z Cortazarem. Kochałem wielkich tego świata.

Wydawnictwo: Fabuła Fraza
wira92

O swoich miłościach, zdradach i przyjaźniach z największymi tego świata opowiada Marek Keller w rozmowie z Dariuszem Wilczakiem. Wywiad rzeka z polskim marszandem sztuki Markiem Kellerem mieszkającym w Paryżu, Mexico City i Warszawie. Keller, kiedyś aktor Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i członek zespołu ,,Mazowsza" wyjechał z kraju w 1973 roku. Keller jest gejem, opowiada o swoim długoletnim związku z pisarzem Jerzym Andrzejewskim, o jeszcze dłuższym związku z Juanem Soriano, jednym z najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy XX wieku. Ale ta książka to również zbiór anegdot o przyjaciołach Kellera, żyjących i nieżyjących już. M.in. Cortazarze, Marquezie, Octavio Pazie, Fuentesie, Carlosie Slimie, najbogatszym człowieku świata, a z polskich artystów: Krystynie Mazurównie, Gerardzie Wilku, Krystynie Jandzie, Jerzym Połomskim, Wioletcie Villas… Marek Keller to też największy darczyńca pamiątek po Szopenie dla Muzeum Szopena w Warszawie (przeznaczył na to ponad 1 mln euro). Książkę uzupełniają niezwykłe, archiwalne zdjęcia i nigdy niepublikowane listy Andrzejewskiego do Kellera i Kellera do Andrzejewskiego.

źródło opisu: http://www.fabulafraza.pl/

źródło okładki: http://www.fabulafraza.pl/

Łopal | 2017-12-07

Trudno moim zdaniem tę książkę polubić, a jeszcze bardziej polubić głównego bohatera. Odarte jest to z jakiejkolwiek intymności. Rozbuchane ego pana Kellera niezbyt mnie interesuje, a jego opowieści o wielkich tego świata stoją w zdecydowanej opozycji do moich wyobrażeń o nich. Drażni mnie takie prześlizgiwanie się ponad ciężkimi pytaniami. I trudno mi naprawdę wyrazić zachwyt nad oszałamiającą karierą faceta, który żadnych szkół nie ukończył, a mimo to odniósł komercyjny sukces. Wobec braku racjonalnego wytłumaczenia rozum podpowiada inne drogi...

pococzytam | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Widzę w tej książce jeden minus - jest zdecydowanie za krótka! Pan Keller ma naprawdę dużo do powiedzenia i żałuję, że nie został pociągnięty za język solidniej, nie powiedział więcej, nie zanurzył się w swoją opowieść głębiej.
Książka to opowieść o życiu u boku sław, ze sławami i w świecie artystów z wielu miejsc na świecie. Mieszanka kultur, doświadczeń, uczuć.
Polecam każdemu, kto lubi poznawać kulisy życia innych. Ale zazdrośnicy niech lepiej nie szarpią sobie nerwów ;)

Wioleta Sadowska | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

"Patrzę na tych ludzi z dystansu, mimo że łączyła, a z niektórymi nadal mnie łączy przyjaźń".

Lubię wywiady rzeki, gdyż w odróżnieniu od tradycyjnych, biograficznych publikacji, pozwalają o wiele szerzej spojrzeć na postacie będące ich bohaterami. W przypadku jednak tego wywiadu mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, iż tychże bohaterów jest więcej – nie tylko Marek Keller, ale także Julio Cortazar, Gabriel Garcia Marquez, Krystyna Mazurówna czy chociażby Jerzy Andrzejewski. I nawet jeśli ktoś nie ceni i nie rozumie postawy życiowej Marka Kellera warto, dla samych anegdot zawartych w tej publikacji, do niej zajrzeć.

Marek Keller to obecny marszand sztuki, mieszkający w Paryżu, Meksyku i w Warszawie. Były aktor Teatru Pantonimy Henryka Tomaszewskiego oraz członek zespołu "Mazowsze". Gej, były partner Jerzego Andrzejewskiego, towarzyszący do śmierci miłości swojego życia – Juanowi Soriano. Dariusz Wilczak to polski dziennikarz i reportażysta tygodnika...

Shenitah | 2015-12-01
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 01 grudnia 2015

To, z czym się spotkałam czytając tę książkę, w niczym nie przypomina tego, czego się spodziewałam. Kolorowa okładka przyciąga wzrok, od razu skupiający się nie na krzyżu ze zdjęć znajomych i kochanków Marka Kellera, to te nierówne linie, plamy po farbie niczym z obrazów Fridy Kahlo sprawiają, że meksykański urok książki uwodzi czytelnika. Zapowiada się ciekawa opowieść rodem z Ameryki Południowej. Hiszpańsko brzmiące nazwisko w tytule tylko potęguje to wrażenie… i ta tequila. Będzie niebezpiecznie, nieco wybuchowo i z pewnością zaskakująco.
Niepodobna do niczego, z czym się do tej pory spotkałam. Szokuje i nie owija w bawełnę. Wprowadza czytelników XXI wieku do świata artystów i ludzi, wiodących dostatnie życie, ale czy szczęśliwe? Dariusz Wilczak w rozmowie z jednym z nich ukazuje obraz artysty od podszewki, no pomijając nawet niewygodnych szczegółów.
Bogaty zbiór fotografii Kellera w codziennych sytuacjach, na wakacjach, z najbogatszym ówcześnie człowiekiem świata, czy z żoną...

Rybaczka | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Rzetelnie opracowana książka. Rzeczywiste życie, bez fałszerstw i naciągania faktów. Autor pisze jawnie, nie manifestuje jednak swoich poglądów czy zasług. To, że gej może niektórych zrazić, ale uważam, że nie powinno oceniać się ludzi przez łóżko, a przez czyny i stosunek do innych.

Klaudia | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Marek Keller Polski marszand sztuki, który posiada wiele przyjaciół wśród artystów i osób wpływowych.
Jako dziecko uczył się grać na fortepianie. W późniejszych latach zdał egzamin do zespołu "Mazowsze", gdzie ukazywał swoją duszę artystyczną.
Po opuszczeniu przez Kellera Polski, na początku lat 70, za pośrednictwem Sergio Pitola poznał Juana Soriano, wybitnego rzeźbiarza. Soriano tworzył i zyskiwał zlecenia na monumentalne pomniki, a Keller zajmował się interesami, z czasem został uznany marszandem.
Keller jest darczyńcą, który przyczynił się do stworzenia kolekcji w Muzeum Fryderyka Chopina. Dzięki niemu, zbiór muzeum został wzbogacony m.in. o listy napisane przez Fryderyka Chopina. Wartość przedmiotów kupowanych przez Marka Kellera, w ostatnich latach, wynosi około czterech milionów złotych.

Książka to wywiad Dariusza Wilczaka z Markiem Kellerem. Dwoje mężczyzn rozmawia o życiu, o trudnych wyborach, których musiał dokonać Keller oraz o tym, co tak naprawdę jest ważne...

Andrzej | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Rozmówca opowiada jak z dystansu, z zagranicy obserwował rozmaite wydarzenia ze świata, chociażby to, co działo się w Polsce: „Solidarność”, Wałęsa, później stan wojenny. Emigranci też bardzo przeżywali te zmiany, bardzo interesujące wątki w książce, a jest ich całe mnóstwo.