fantastyka, science fiction

Sebastian Uznański – Druga strona lasu
Przemysław Zańko – Pajęczarka
Przemysław Karbowski – Syn Archanioła

Proza zagraniczna:
Derek Kunsken – Pyłek z przyszłych zbiorów
Neil Williamson – Euonimista
K.M. Ferebee – Ziemia i wszystko, co pod nią
Chen Qiufan – Towarzystwo smogowe
Holly Black – Dziesięć zasad dla każdego (skutecznego) galaktycznego przemytnika

źródło opisu: fantastyka.pl

źródło okładki: fantastyka.pl

• Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
  • Chmura
  • Złodzieje bzu
  • Koniec samotności
  • Kasztanowy ludzik
  • Podręcznik dla superbohaterów. Tom 1: Podręcznik
Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
Karolina Wilczyńska

Elias Vahlund , Agnieszka Vahlund

8,29 (7 ocen i opinii)
Fidel-F2 | 2016-10-03

Druga strona lasu - Sebastian Uznański
Typowy dla Sebastiana odrobinę kanciasty styl, w sumie dość lekko się czyta. Fabularnie groch z kapustą. Reinterpretacja Czerwonego Kapturka, jakieś naćpane krasnoludki, oniryczna niedookreśloność płaszczyzn rzeczywistości, zombi, problemy psychiczne/emocjonalne, Ufo. Nie bardzo wiadomo skąd i dokąd to wszystko zmierza i co jedno ma wspólnego z drugim. Jakieś obrazy, mrugnięcia okiem na plus. Nie zachwyciło. 5/10

Pajęczarka - Przemysław Zańko
Sprawnie napisane, fabularnie konkretne, dość sensowne postacie, dobrze się czyta. Może nawet zrobiłoby jakieś wrażenie gdyby nie to, że brak tu jakiejkolwiek myśli dodanej od autora. Wszystko to już było. Steampunkowa stylizacja, świat dystopijnej rzeczywistości, standardowa, prosta fabuła - w opresyjnym systemie żyje bohater ślepo mu oddany i dzięki przypadkowi zaczyna się buntować, na swej drodze spotyka tajną dysydencką organizację z pomocą której wyrywa z kolein stabilny by się wydawało system....

Grzechoteczka | 2015-10-28

Korektę znowu wcięło, co boleśnie widać w tłumaczeniach - jeszcze z jedno przejrzenie by się zdecydowanie przydało, wyeliminowałoby niektóre kalki.

Pierwsze opowiadanie polskie jest moim zdaniem bardzo, bardzo, bardzo słabe, najsłabsze, jakie od miesięcy czytałam. Zwłaszcza w warstwie stylistycznej, ona aż prosi o redaktora (rozumiem pomysł na stylizację, ale on nie wyszedł).

Dwa pozostałe z kolei - bardzo udane, "Pajęczarka" jest zaskakująco feministyczna w wymowie, ciekawie używa konwencji steampunku. "Syn Archanioła" to z kolei bardzo porządne igranie z historią i tematami u nas chyba nadal najważniejszymi (Ojczyzna! Polityka a moralność!), silnie osadzone w historii regionu. Prawdopodobnie tłumaczyć by się tego bez tony przypisów nie dało, ale to według mnie raczej plus.

Zagraniczne opowiadania trzymają równy niezły poziom. "Pyłek z przyszłych zbiorów", jedyne opowiadanie dłuższe, jest niesamowity pod względem... wyobraźni, fantazji w kreowaniu świata. Nie mnie oceniać jego...