rozwiń zwiń

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Pokot (2017) literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-11-19
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-19
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308060582
Ekranizacje:
Pokot (2017)
Tagi:
proza polska
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
783 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
879
242

Na półkach: , , , ,

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (w 2008 za „Bieguni” i w 2015 za „Księgi Jakubowe”), z zawodu psycholog.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to siódma powieść w dorobku pani Tokarczuk. Opowiada o serii tajemniczych morderstw, dokonywanych na członkach lokalnej społeczności, we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej. Wszystkich zamordowanych łączył jeden fakt – byli myśliwymi i zabijali zwierzęta. Główna bohaterka, Janina Duszejko, to samotna kobieta po sześćdziesiątce, emerytowana nauczycielka i inżynierka, która niegdyś budowała mosty w Syrii i Libii. Dopiero na emeryturze zamieszkała w osadzie na Płaskowyżu, ale pomimo swoich „Dolegliwości” (które mi trochę przypominają objawami cukrzycę) nadal jest aktywna – w trakcie roku szkolnego uczy dzieci w wiejskiej szkole języka angielskiego, a w czasie zimy dogląda domów letników, ponieważ w osadzie na stałe mieszkają tylko trzy osoby: ona, „Matoga” i kłusownik „Wielka Stopa”. Ponadto jej wielką pasją jest astrologia, obliczanie i układanie horoskopów, a także pomoc Dyziowi (swojemu byłemu uczniowi) przy tłumaczeniu na język polski utworów Williama Blake'a. Duszejko kocha naturę, zwłaszcza zwierzęta, uwielbia wędrować po lesie i obserwować florę i faunę. Prowadzi też prywatną krucjatę przeciwko kłusownictwu i myślistwu, któremu oddaje się duża część mężczyzn z okolicznych miejscowości, kilkanaście razy składa doniesienia na policję o bestialskim traktowaniu zwierząt przez myśliwych i oczekuje ukarania sprawców, a nawet zmiany prawa. Na podstawie wszystkich przesłanek Janina wysnuwa podejrzenie, że to zwierzęta mordują ludzi w odwecie. Niestety spotyka się przede wszystkim z obojętnością, pogardą, arogancją i traktowaniem jej jako, w gruncie rzeczy niegroźnej, starej wariatki. Generalnie postać Janiny w ciekawy sposób obrazuje jak nasze społeczeństwo postrzega i traktuje starsze osoby, które często mają swoje dziwactwa, przez co potrafią fascynować innych, ale dla większości przestają w pewien sposób istnieć, a nawet stają się niewygodne.

W uproszczeniu można uznać, że ta powieść to kryminał. Można nawet ładnie określić, że to thriller moralny z metafizyczną zagadką. I to będzie prawda. Myślę jednak, że tę książkę należy rozpatrywać jako pewną alegorię i marzenie o sprawiedliwości na świecie. Kiedy stykam się z prozą pani Tokarczuk nie potrafię nie zachwycić się tym, w jaki sposób opowiada o wolności, równości, tolerancji, empatii, pokorze i szacunku. Sama intryga kryminalna w „Prowadź swój pług przez kości umarłych” stanowi przyczynek do odwrócenia naszej perspektywy świata, zmusza do poddania w wątpliwość pewnych funkcjonujących oczywistości, takich jak to, że zwierzęta są nam podległe, że mamy prawo bezkarnie na nie polować i je zjadać. Autorka piętnuje również obłudę poprzez pokazanie tragedii ludzi, którzy uporczywie i bezrefleksyjnie trwają przy dogmatach bądź jednej wizji świata, która jest dla nich bezdyskusyjnie „właściwa”.

Pani Tokarczuk w jak zwykle pięknym stylu poszła w skrajność. I wiecie co? W trakcie lektury „Prowadź swój pług przez kości umarłych” o wiele bardziej współczułam zwierzętom niż mordowanym ludziom. Jest to powieść, która z pewnością bardzo zdenerwuje te osoby, którym życie i uczucia zwierząt są obojętne albo wręcz mają je za nic. To widać w wielu opiniach dotyczących tej pozycji w internecie. Uważam jednak, że ta książka jest potrzebna i ważna, bo przede wszystkim daje do myślenia.

A zakończenie naprawdę zaskakuje.

Twórczość Olgi Tokarczuk jest moim zdaniem sednem literatury – otwiera umysły na energię i piękno świata, każe się zastanowić nad sensem funkcjonowania świata stworzonym na modłę skostniałych systemów religijnych, moralnych i społecznych, bo coś, co wywyższa interes jednej grupy istot nad inne, pochwala nierówność, grabież, morderstwo i ciągle dopasowuje ideologię do tych na górze łańcucha pokarmowego, z samej definicji nie może być czymś dobrym.

Recenzja znajduje się również na blogu straszliwabuchling.blox.pl

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (w 2008 za „Bieguni” i w 2015 za „Księgi Jakubowe”), z zawodu psycholog.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to siódma powieść w dorobku pani Tokarczuk. Opowiada o serii tajemniczych morderstw, dokonywanych na członkach lokalnej społeczności, we wsi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 639
  • Chcę przeczytać
    4 574
  • Posiadam
    2 231
  • Ulubione
    361
  • Teraz czytam
    242
  • 2019
    176
  • 2020
    123
  • 2020
    111
  • Literatura polska
    107
  • 2018
    97

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także