Dom Cthulhu

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The House of Cthulhu
dom cthulhu brian lumley
horror

Wybuch wulkanu u wybrzeży Islandii wyrzucił dziwną szklaną kulę, zawierającą ślady od dawna nie istniejącego świata, z czasów, gdy Atlantyda przeżywała swoją młodość. Po odcyfrowaniu pamiętających zamierzchłe czasy hieroglifów, po raz pierwszy ujrzały światło dzienne opowieści pochodzące z Pierwotnego Lądu. Opowieści o czarnoksiężnikach i demonach, bohaterach i pełnych niebezpieczeństwa wyprawach. I o skazanym od początku na niepowodzenie poszukiwaniu nieśmiertelności.

AshEater | 2015-01-08

Dzieł inspirowanych prozą H.P. Lovecrafta było wiele i właśnie miałam przyjemność przeczytać jedno z nich. Trafiłam na tą książkę przez przypadek, opinie na lubimy czytać specjalnie nie przekonywały mnie do zapoznania się z nim, ale jednak doszło do tego.

Mamy tu do czynienia z nurtem literatury fantastycznej inspirowanej twórczością pana Lovecrafta. Bohater znajduje tajemniczy skarb, w którym znajduje się równie tajemniczy pergamin, na którym opisane są dzieje krain o niewymawialnej nazwie. Po zapoznaniu się z nimi bohater wariuje i wręcz ma do czynienia z piekielnymi demonami typu Chthulhu i spółka! Podobne to do fabuł Lovecrafta, ale mniejsza o to. Większą część tej książki zajmuje tekst demonicznej manuskryptu - mamy tu do czynienia z opowiadaniami, które łączy postać króla-bohatera. Bynajmniej nie wieje od nich grozą, makabrą, bluźnierczymi rytuałami, do których przyzwyczaił nas wyżej wspomniany pisarz. Opowiadania są ciekawe, wręcz wciągające, przepełnione magią. Często...

Antoniuss | 2016-05-17
Na półkach: E-booki, Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 17 maja 2016

Widząc ,,Cthulhu" w tytule spodziewałem się horroru albo chociaż mrocznego thrillera. Tymczasem otrzymałem fantasy, o którym jedyne co mogę powiedzieć, to to że jest solidne i nic więcej. Fabuła zasadniczo rozgrywa się w czasach sprzed ery dinozaurów, jednak przedstawiona została jako fragmenty starożytnych zapisków. Głównym bohaterem większości jest czarnoksiężnik Mylakhrion i jego uczniowie, chociaż pojawiają się również nieparające się magią postaci. Fabuła jest nawet niezła - zwłaszcza w przypadku opowiadań o Mylakhrionie, chociaż raczej nikt nie nazwie jej oryginalną. Zakończenia większości opowiadań są przewidywalne, żeby nie powiedzieć banalne, a niektóre (niestety, jest nim jedno z dwóch, w których pojawia się tytułowy Cthulhu) są wręcz naiwne. Opowiadanie o łotrzyku Tharqueście i wampirzycy mogłoby z powodzeniem (po niewielkim ugrzecznieniu) baśnią dla dzieci. Ogólnie można się pokusić o przeczytanie tego zbioru, mimo przewidywalności i dosyć infantylnego stylu autora, ale...

ZadokAllen | 2015-04-19

Książka "Dom Cthulhu" to zbiór krótkich opowiadań inspirowanych twórczością H.P. Lovecrafta. Akcja opowieści w głównej mierze dzieje się na tzw. Prastarym Lądzie czyli Theem'hdrze u zarania dziejów ludzkości kiedy istniała jeszcze magia. Historie napisane są bardziej w stylu fantasy niż horroru. A o tytułowym bóstwie także nie poczytamy za wiele. Przewija się tam od czasu do czasu Cthulhu i inni bogowie ale bardziej z nazwy a nie jako bohaterowie opowieści.
Opowiadania w głównej mierze traktują o czarownikach, herosach i magii. Gdzieś tam w tle przewija się odrobina klimatu prozy pisarza z Providence. Szału ogólnie nie ma, ale i tak całkiem nieźle czytało mi się tą pozycje.

Klucznik | 2015-12-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Jako wielki fan twórczości Lovecrafta, zwiedzając biblioteke nie mogłem nie zwrócić uwagi na coś, co ma "Cthulu" w tytule. I się nie zawiodłem. Wspaniałe opowidania, może nie horrory takie jak Lovecrafta, ale na pewno świetna fantastyka.

ziomal666 | 2016-05-14
Na półkach: Horrory, Przeczytane

Ciekawe opowiadania, najbardziej mi się spodobała historyjka „Panowie Moczarów”. W większości opowiadania są o pewnym czarnoksiężniku. Zbiór bardziej przypomina fantasy niż horror. Ogólnie książka jest niezła, lecz nie za bardzo wciąga.

xdecoy | 2013-09-21

Nieudana próba zdyskontowania sukcesu H.P.L. Czerpania z Jego świata i mitologii niezapewnia sukcesu. Bez polotu, bez napięcia, beznadzieja. Mistrz jest tylko jeden.

Mu-erte | 2010-07-15
Na półkach: Przeczytane, Horror, Posiadam
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Bardzo dobrze się czyta, tylko z Wielkim Prastarym Cthulhu niewiele ma wspólnego.

Spursmaniak | 2016-11-10
Anksunamun | 2016-07-05