Teoria King Konga

Wydawnictwo: Fundacja Feminoteka
King Kong Theorie
7988362206131
Kara

Lektura świeża jak źródło, odważna, bezpruderyjna, poruszajca. Czytelnik/czytelniczka ma wrażenie, że wreszcie ktoś mówi o znanych sprawach zupełnie nowym językiem lub też, że otwarcie mówi o tym, o czym dotąd milczano, bo słowa więzły w gardle. Gwałt, prostytucja, pornografia, inność, wykluczenie – trudno mówić o tych problemach, zwłaszcza gdy ktoś, zna je „od środka”. Ale kto inny powie o...

zna je „od środka”. Ale kto inny powie o tym otwarcie nie skrywając niczego w słowach, które odtwarzają stereotypy lub neutralizują krzywdę? Nie jest to jednak książka o krzywdzie, lecz o gniewie i buncie. Jedno i drugie wzmacnia pewność i akceptację siebie takiej, jaką się jest. Autorka pisze w imieniu kobiet „brzydkich, starych, schłopiałych, oziębłych, niedorżniętych, pasztetowych, histeryczek, steranych. W imieniu wszystkich tych, które nie kwalifikują się
na rynek super lasek”. Nie chce ich zmienić, nie chce pocieszyć, nie chce, by stały się bardziej „kobiece”, bardziej sexy, chce powiedzieć, że bycie sobą to najbardziej interesujące przedsięwzięcie, jakie można sobie wyobrazić.
prof. dr hab. Magdalena Środa

źródło opisu: http://www.feminoteka.pl/ksiegarnia/product.php?id_product=1134

źródło okładki: http://www.feminoteka.pl/ksiegarnia/product.php?id_product=1134

pr0tessa | 2018-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 21 września 2018

Virginie Despentes pochodzi z punk rocka i taki też jest jej esej, próżno w nim szukać tematów codziennych i mdłych, nie będzie o podziale obowiązków domowych ani o żadnych takich, będzie za to gwałt, pornografia, prostytucja i wojna o władzę. Ona się wykłóca, pluje kapitalizmowi i patriarchatowi w twarz, pierdoli ich tak jak oni pierdolą nas

Femme | 2018-07-30
Przeczytana: 2016 rok

Prowokacyjne także wobec współczesnego feminizmu. Niepozorna książeczka, która potrafi być wywrotowa nawet, gdy już wszystko zostało wywrócone.

Aga | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Książka-pokrzywa. Kłująco-parząca, jadalna i paszowa. Lektura ruderalna (uwaga: stylowy trash), mimo wszystko kłączy od środka.

HomemadeDynamite | 2018-02-13
Na półkach: Przeczytane, Feminizm, 2018

Warto przeczytać. Wnikliwe spojrzenie na wiele spraw plus świetny styl autorki.

dancing-in-dystopia | 2016-12-18
Na półkach: Mam, Przeczytane, Nie-fikcja
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Niełatwa, ale ważna lektura.

Lavdrynka | 2016-09-29
Przeczytana: 17 marca 2016

Momentami niezwykle ostra, ale zdecydowanie nader ważna feministyczna lektura. Pcha do przemyśleń, chociaż nie ze wszystkim w niej się zgadzam, momentami brzmi trochę zbyt radykalnie. :)

LoboBathory | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, Akademia
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Zbiór esejów Despentes, z widowiskowym środkowym palcem na okładce skierowanym w stronę czytelnika, wydany został po to, aby drażnić. Aby poddawać w wątpliwość, kwestionować i szydzić, a czasem po prostu kazać się pierdolić w dupę bez nawilżacza pewnym kulturowym normom, „prawdom” i pewnego rodzaju mentalności. Szanuję to. Despentes celnymi zdaniami wbija igły w nadmuchane baloniki uprzedzeń, bigoterii, mieszczańskiej moralności, fałszu, zakłamania, obłudy i podwójnych standardów. Podejmuje te „brzydkie” wątki feministyczne takie jak gwałt, prostytucja, pornografia, seksualność kobiet, ich masturbacja. I pisze z punktu widzenia praktyczki, a nie teoretyczki. Szanuję to nawet bardziej. Obnaża podwójne standardy nie tylko kultury patriarchalnej, która stawia kobiety w określonej pozycji, ale i samego feminizmu (francuskiego), który powiela tą strukturę, narzucając sobie te same podwójne standardy w odniesieniu do pewnych kobiet i tematów. Obnaża feministyczne, wikitimizyjące narracje...

MLB | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Książka świetna, ożywcza jak bryza, ostra jak skalpel. Szczera.
Warto przeczytać, pomyśleć, otrzepać kurz i kłaczki tresury społecznej, podnieść kciuk albo się skrzywić.
Wcale nie trzeba się ze wszystkim w niej zgadzać ( ale można!).
Więcej takich!
P.S.
1. Tak, tak, jestem feministką, wszak jestem kobietą.
2. Jestem człowiekiem (przede wszystkim), więc popieram z całego serca emancypację facetów - czytajcie, a świat będzie lepszy. Ta książka to wezwanie.

AndromedaMirtle | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Przeczytałam polską wersję, wydaną właśnie przez Feminotekę.
To bardzo ciekawa lektura. Świetnie się czyta i zmusza do refleksji.