Twoja dusza była perłą

Wydawnictwo: POLWEN
literatura piękna
Zbigniew

Historia równoległa dwojga młodych ludzi, Agnieszki i Krzyśka, oboje rocznik 1989. Ona pochodzi z małej wioski w świętokrzyskim. On z inteligenckiej rodziny z warszawskiego Żoliborza. Ona, wiedząca czego chce, z trudnym charakterem, wrażliwa, trochę zakompleksiona, samotniczka. On, przystojny marzyciel, niezdecydowany, pełen wielkich pragnień, czasem z głową w chmurach i stopami oderwanymi od ziemi. Gdy mają 17 lat, niezależnie od siebie, ich uwagę zwraca tajemnicza inskrypcja na jednym z zabytków. Będzie ona powoli zmieniać ich życie i upodabniać ich losy, w sposób niespodziewany dla każdego z nich. Czy odnajdą jej znaczenie? Czy domyślą się, że pójście za nią może nadać nowy sens ich życiu? Czy raczej uciekną przed nią lub po prostu zbagatelizują jako coś przypadkowego? Na kartach powieści śledzimy ich licealne i studenckie perypetie, małe i duże wybory życiowe, które krążą wokół tajemniczej sentencji.

Twoja dusza była perłą jest jak łyk czystej, orzeźwiającej wody z górskiego strumienia. W zalewie powszechnie obecnej niestety w świecie kultury tandety, banału, chamstwa i zwyczajnego zła ta
książka pozwala odetchnąć i przypomnieć sobie - niezależnie od tego, ile mamy lat - o najważniejszych sprawach w życiu. Jest świetnie napisana, czyta się ją jednym tchem. Nie ma w niej cienia dydaktyzmu czy sztuczności, dlatego z czystym sumieniem można ją polecić młodym ludziom posiadającym na ogół radary wyczulone na każdy przejaw fałszu. Książka Zbigniewa Mindy to strzał w dziesiątkę!

źródło opisu: http://polwen.pl/idk-590/twoja_dusza_byla_perla

źródło okładki: http://polwen.pl/idk-590/twoja_dusza_byla_perla

Chain | 2018-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 lutego 2018

Wielkie nadzieje pokładałam w tej książce po przeczytaniu tylu pochlebnych recenzji. Miała to być nowa jakość wśród powieści dla młodzieży, miała być prawdziwa, świeża i z przesłaniem.

To prawda, że ta opowieść niesie w świat pozytywny przekaz oraz przedstawia wartości często pomijane w młodzieżowych książkach, takie jak rodzina, wiara, przyjaźń. Niestety w trakcie czytania nie mogłam pozbyć się wrażenia, że wszystko jest tu takie na siłę, wymuszone, nieautentyczne.

Akcja również jest bardzo nierówna. Niektóre sceny i rozmowy (zwłaszcza dotyczące skautingu) ciągną i zupełnie nie angażują czytelnika. Inne wątki, które potencjalnie mogłoby być ciekawe, są skrócone do minimum (np.zagraniczne wyjazdy bohaterów na studia).

Od połowy musiałam się zmuszać, żeby doczytać powieść do końca. Nie jest to zła książka, ale według mnie po prostu przeciętna. Myślę, że można było wykrzesać dużo więcej.

Martyna | 2017-08-16

Gdy dostałam tę książkę, powiedziano mi, że to wielki debiut, który na pewno mi się spodoba. Niestety tak nie było. Brakowało mi akcji, historii z ciekawym przebiegiem. Tematy dorastania, przyjaźni, miłości, relacji same w sobie są świetnym pomysłem na książkę, jednakże nie uważam, aby były tu dobrze wplecione. Opowieść dla ludzi lubiących spokojne, życiowe historie.

Vemida | 2017-03-18

„Czy jesteś świadomy tego, że aby wyruszyć w drogę, trzeba opuścić swój dom i samego siebie, porzucić swój egoizm, wygodę i poczucie bezpieczeństwa, szukać tego, co trudne i nie bać się ryzyka?”

Piękny tytuł, piękna okładka i piękna książka :)
Poznajemy losy Agnieszki i Krzyśka, ich czasy licealne i studenckie. Historia obojga prowadzona jest równolegle, aż w końcu, gdzieś już pod koniec powieści, ich drogi się przecinają i dalej już biegną wspólnie. Książka wprowadza nas w niejako inny świat, pełen wartości, które dziś niestety nie tylko zdają się nie być modne, ale tak często są ośmieszane, deptane: Bóg, rodzina, prawdziwa przyjaźń i miłość, wierność, kształtowanie charakteru, podejmowanie wysiłku, a nie chodzenie na łatwiznę i wygodę. Świat pełen wartości, ale jednak niepozbawiony problemów młodych ludzi i cierpienia. Także pod względem technicznym książka jest super. Styl pisania, dialogi, kreacja bohaterów, opisy przeżyć – po prostu cudo. Minusy? Niektóre rozdziały ciężko mi...

Magda | 2017-01-21

Cudowna, wzruszająca, ciepła i mądra książka ♥

Przemysław Zyra | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, X2016, Polecam
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Autor potrafi pisać o młodzieży i dla młodzieży? Czemu zatem dopiero jedna książka? Z pewnością to dopiero początek.
Zabierałem się do książki długo, ale gdy już zacząłem, to po dwóch dniach była skończona. Opowiadanie historii o Adamie i Agnieszce szło autorowi bardzo sprawnie. Wszystko wydaje się w miarę autentyczne, ale należy dodać, że prezentowane postaci to niekoniecznie przekrój dzisiejszego środowiska młodzieżowego. Ludzie skupiający się wokół ruchów religijnych czy skautowych z pewnością żyją w pewnych niszach, a ich zachowania różnią się od innych grup rówieśniczych. Kto jednak zabroni autowi opisywanie ludzi żyjących wedle swoich zasad. Chwała mu za to.

Cieszę się, że powstała ta książka i jestem przekonany, że autor (będący instruktorem skautingu) ma w wielu kwestiach podobne przekonania do mnie. Tym bardziej nie rozumiem, co miało na celu umieszczenie drobnego szczegółu, który odrobinę szpeci bijący z książki przykład dla młodzieży. Chodzi o wzmiankę o...

Alicja | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Mimo naprawdę szczerych chęci przebrnęłam tylko do połowy książki :(
Przeładowanie mało ważnymi wątkami i milionem nic nie wnoszących postaci, których zapamiętanie imion jest ponad możliwości czytelnika, spowodowało zupełne zwolnienie jakiejkolwiek akcji. Książka nie musi przecież być powieścią sensacyjną by trzymała w napięciu! Ta zupełnie mnie nie wciągnęła.
A szkoda bo naczytałam się tutaj dobrych opinii i może miałam za duże wymagania.
Poleciłabym może ludziom w wieku gimnazjalnym. Ja w każdym razie czułam się na nią dużo 'za stara' (a mam dopiero 22 lata!)

wiech | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Tytuł piękny - zachęcał do przeczytania.
Debiut literacki. Zgodnie z zapowiedzią miał być „strzałem w dziesiątkę”. – Moim zdaniem nie był.
Książka o wrażliwej młodzieży, wierzącej w Boga, poszukującej własnej drogi w życiu.
Relacje między dziećmi i rodzicami, między rodzeństwem, między przyjaciółmi – to niewątpliwe zalety książki.
Tematem przewodnim jest jednak skauting, który zgodnie z zamysłem autora kształtuje charakter i pomaga znaleźć sposób na życie. Bardzo mocno zarysowany jest też temat wiary.
Wiem, że autor związany jest ze skautingiem, ale trochę się zapędził. Zdecydowanie za dużo tego w powieści. Tak jakby chciał przeznaczyć książkę dla wąskiego grona czytelników.
Mimo pozytywnego przekazu książka mnie nie porwała. Fabuła nużąca - nic nie zaskakiwało. A styl autora zupełnie mi nie odpowiadał.
Czy jest to książka dla typowej „dzisiejszej młodzieży”? Być może tak. Pytanie, czy do wielu trafi z przekazem?
Trochę się zawiodłam. - Chyba miałam wygórowane oczekiwania.
PS
Do...

Elaine | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Ta powieść to PERŁA, która rzeczywiście jest jak łyk świeżego powietrza!
Jak dobrze było w końcu przeczytać coś, gdzie nie ma lewicowej propagandy, kolejnego "przełamywania tabu", tylko często wyśmiewane dziś wartości: Bóg, rodzina, przyjaźń, miłość na całe życie... Jest tu pokazany tak zawny wielki świat: Paryż, Rzym, Madryt, Warszawa, ale też zwykła Polska: małe miasteczka i wsie na kieleczyźnie: Nowa Słupia, Opatów, Święty Krzyż...Bogata, inteligencka, warszawska rodzina Krzyśka i żyjąca duże skromniej na wsi rodzina Agnieszki...Czekam na kolejne ksiażki autora!

Marta | 2016-01-03
Przeczytana: sierpień 2015

Książka pochłonęła mnie całkowicie, na dwa dni wciągając do swojego wspaniałego świata. Świata znanej mi, polskiej, a zarazem jakże ciekawej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której bardzo chciałam przebywać, i z którą trudno było mi się rozstać po zakończonej lekturze.
Bliskie mi były zwłaszcza historie, przemyślenia i przeżycia głównego bohatera - Krzyśka, młodego chłopaka z warszawskiego Żoliborza. Są napisane z taką autentycznością, że czytelnik może łatwo się w nich odnaleźć. Nie raz sytuacje, w których był, pozwalały mi przypomnieć sobie siebie sprzed paru lat, jeszcze raz coś przeżyć i przemyśleć. Nie raz wzruszyć się albo śmiać. Parę razy dzięki książce odkryłam w sobie coś, o czym nie wiedziałam albo czego sobie nie uświadamiałam - powieść pozwalała mi lepiej poznać siebie i to stanowi jej niezaprzeczalną wartość.
Jednak nie to, że potrafiłam siebie odnaleźć w konkretnych sytuacjach z życia bohaterów, jest największą wartością powieści. Myślę, że najcudowniejszy jest jej...

andzia12 | 2015-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Świetny debiut literacki Zbigniewa Mindy!
"Twoja dusza była perłą" jest historią losów dwojga młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłość. Autorka w piekny sposób przedstawił grogi dorastania Agnieszki i Krzyśka. Ich cierpienia, pierwsze miłości i doświadczenia podczas realizacji swoich pasji...
Akcja podzielona jest na przemian na losy dwójki bohaterów, aż do czasu, gdy podczas wspólnego wyjazdu ponownie spotykają się...
A tle magiczny napis "Twoja dusza była perłą".
Jak dla mnie genialne odkrycie litarackie w tym roku!
Gorąco polecam!