La sombra del viento

Okładka książki La sombra del viento Carlos Ruiz Zafón
Okładka książki La sombra del viento
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Editorial Planeta Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 1) literatura piękna
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 1)
La sombra del viento
Editorial Planeta
2004-01-01
2004-01-01
hiszpański

Trzeci albo czwarty już reread. Kolejny raz zakochałam się w piórze Zafona. Magiczna

Magiczna.

Magiczna.

Najwspanialsza , najciekawsza i najpiękniejsza...zakochałam się w tworczosci Zafona i tych pięknych opisach Barcelony .

Historia rozgrywa się w Barcelonie. Głównym bohaterem jest Daniel, syn właściciela księgarni. Pewnego dnia ojciec pokazuje synowi Cmentarz Zapomnianych Książek, a w ręce Daniela trafia książka bardzo enigmatycznego Juliana Caraxa, o którym mało kto pamięta i cokolwiek wie. Daniel za cel stawia sobie, żeby dowiedzieć się o autorze jak najwięcej. Zaczyna swoje małe prywatne śledztwo, które potrwa dłużej niż się spodziewał i doprowadzi go do nieoczekiwanych efektów. Moje odczucia po przeczytaniu "Cienia wiatru"? To była fantastyczna przygoda. Ta historia porwała mnie bez reszty i zazdroszczę tym, którzy będą czytać ją po raz pierwszy. Świetne wykreowani bohaterowie, historia, tajemnica i styl, w jakim to wszystko jest napisane. Klimat, jaki stworzył autor jest niesamowity. Całkiem szczerze, to jedna z najlepszych książek, jaką do tej pory przeczytałem. Śledząc, z jaką fascynacją Daniel czyta książkę tajemniczego autora i zagłębia się w historię, przypomina mi się, gdy sam, jako dziecko, czułem te emocje czytając książki dające mi tyle wrażeń. W pewnym momencie wydawało mi się, że trochę tego za dużo, wydarzeń, intryg i postaci, ale byłem w błędzie. Jak to się wszystko ze sobą wiąże i zazębia! Carlos Ruiz Zafon był wielkim pisarzem, ta powieść to kawał świetnej literatury. Dla mnie to książka wyjątkowa, daje mi to, czego szukam od lat pochłaniając coraz większe ilości kolejnych tytułów. Autorzy powieści mogą uczyć się od Zafona, jak buduje się historię i relacje między bohaterami. Zachęcam każdego do przeczytania - to pozycja obowiązkowa dla kochających książki.

Czytając przewodnik po Barcelonie, wiele razy dostrzegłam w nim nawiązanie do bestsellerowej serii Carlosa Ruiza Zafon o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Dotychczas nie planowałam lektury tej serii, bo w momencie gdy była ona na najwyższym topie, chyba byłam zainteresowana zupełnie inną literaturą.
Zmieniłam zdanie i zapragnęłam zwiedzić Barcelonę śladami Zapomnianych Książek.
To był strzał w dziesiątkę.
Nie dość, że książka jest rewelacyjna, tak głęboka, powolna pachnąca słoną wodą i owocami morza, to na dodatek idealnie wprowadziła mnie w klimat Barcelony. Zwiedzanie Barcelony po lekturze tej książki to niesamowite doświadczenie. Wychodząc krętymi schodami z Hostelu na samem starówce czułam ten klimat, te uliczki, te kamienice, po których biegał dorastający Daniel Sempere.
Rewelacja.
Kierowana śladami pierwszej części serii – Cieniem Wiatru, zaszłam pod restauracje Els Quatre Gats, samo wejście już brało mnie za serce, jednak ceny w restauracji nie pozwoliły mi na to, by siąść przy jednym ze stolików, przy których siadał Daniel.
Na pewno sięgnę po więcej części tej serii. Aż nie mogę się doczekać.

Zmieniłam zdanie i zapragnęłam zwiedzić Barcelonę śladami Zapomnianych...

Przeczytałam chyba wszystkie książki Zafona, ale gdyby nie ta nigdy bym po niego nie sięgnęła. Jest fantastyczna, uwielbiam łączenie świata fikcji, iluzji z prawdziwą historią Hiszpanii.

Podeszłam do tej książki z dużymi oczekiwaniami. Słyszałam wiele wielbień i pochwaleń.
Pierwsze 100 stron było w porządku, ale nie było to to czego szukałam, ale nie poddawała się o czytałam dalej wiedząc że znajdę w tej książce to co znalazły tysiące..
I znalazłam.
To wielka, wielopoziomowa historia. Lubie ja opisywać jako dramatyczna, tragiczna. W dobrym sensie. Posiada wszystkie Czechy dobrej książki - cudownie wykreowanych bohaterów, równie piękne ukształtowanie relacje między nimi oraz świetny worldbuilding.
Piękny język, cudowny klimat Barcelony, ale taki mroczny, trochę dark academia. No i intryga ogólnie cały pomysł na otoczenie historii i wydarzenia.
I wielka, tragiczna miłość.
Bardzo wciągająca.
Mogłabym się rozwodzić nad nią godzinami, ale podsumowując jest wielką opowieścią, cudownie napisaną i warta przeczytania.

I znalazłam.

Przepiękna opowieść osadzona w cudownej Barcelonie... Aura tajemniczości, stara książka, o której niby wszyscy zapomnieli, a jednak... Denerwował mnie główny bohater, był nijaki i bojaźliwy niemal przez całą powieść, dopiero pod koniec pokazał charakter. Mnogość wątków, które na końcu autor umiejętnie scalił. Przepiękny język (to z pewnością również zasługa tłumacza),tak różny od prymitywizmu, jakim posługują się rodzimi autorzy. Fabuła trzyma w napięciu lepiej, niż niejedna typowa powieść kryminalna. Zdecydowanie polecam!

Jedna książka może zmienić życia człowieka...
Cmentarz Zapomnianych Książek , Barcelona '45 roku,dziesięcioletni Daniel Sempere wraz z ojcem odwiedza tajemnicze te tajemnicze miejsce. Chłopiec może zabrać ze sobą książkę ,wybiera "Cień wiatru" nieznanego nikomu Juliana Caraxa,zauroczony powieścią postanawia poszukać innych jego dzieł. Niestety wszystkie zostały spalone ,a komuś zależy na zniszczeniu ostatniego egzemplarza którego on jest właścicielem. Daniel postanawia odkryć sekret autora,będzie to początkiem niezwykłych historii ,wielkich namiętności ,przeklętych i tragicznych miłości a wszystko to z piękną Barcelona w tle
Bardzo mi się podobała ta historia ,jestem nią zauroczona😍🤩 ,polecam mocno bo warto przeczytać!

Jedna książka może zmienić życia człowieka...

Pięknie napisana i ciekawa powieść.

Pięknie napisana i ciekawa powieść.