Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Okładka książki Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy Salman Rushdie
Okładka książki Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy
Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Two Years Eight Months and Twenty-Eight Nights
Rebis
2015-11-03
2015-11-01
2015-09-08
Jerzy Kozłowski
czary egzotyka fanatyzm religijny literatura angielska miłość odmiana losu orientalizm poszukiwanie szczęścia realizm magiczny relacje damsko-męskie relacje rodzinne tolerancja uczucie wojna Ziemia

Wszystkie historie to fikcja

Pomysł pomysłem, ale flaki z olejem. Historia i postacie, które szybko ulatniają się z głowy.

Całkowicie wyzuta z realności opowieść z tysiaca i jednej nocy. Księżniczka dzinija zakochana w czlowieku, ich potomkowie walczący ze strasznymi dżinami chcącymi przejąć władzę nad naszym światem. Świetnie się bawiłam podczas lektury, polecam gorąco.

Wierzycie w bajki lub baśnie?

W roku 1195 pod domem Ibn Ruszda zjawia się dziewczyna imieniem Dunia, którą filozof przyjmuje pod swój dach, nie podejrzewając, że jest dżinniją, istotą z dymu bez ognia, księżniczką Peristanu, czarodziejskiej krainy zaludnionej dżinnami, ifrytami i pomniejszymi demonami. I choć związek tej specyficznej pary nie trwa długo, dzięki spektakularnej płodności Duni jego owocem jest liczna gromada nie w pełni zwyczajnych dzieci. Tysiąc lat później ich potomkowie, nieświadomi początkowo swych nadnaturalnych mocy, odegrają kluczową rolę w wojnie, która rozegra się na Ziemi i będzie trwała dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy. I która zmieni świat na zawsze.

Nawiązanie do Baśni tysiąca i jednej nocy jest nie tylko w tytule książki, ale także w szkatułkowej formie samej Salmanowej baśni, gdzie przenikają się historie różnych bohaterów i dżinów i co znajduje szczególny wyraz w rozdziale "W chińskiej szkatułce ..." (np. opowieść o epidemii milczenia).

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Rushdiego. Spotkanie jak najbardziej udane, zapadające w pamięci i wywołujące tę fajną ochotę do spekulacji i wyszukiwania znaczeń.

Wierzycie w bajki lub baśnie?

Książka przeleżała u mnie długo jako "dziwna". Ostatnio po wizycie w Kordobie (przy pomniku Awerroesa, a jakże) i przede wszystkim lekturze "Dziejów filozofii zachodu" - wciągnęła mnie genialna ekspozycja, osnuta wokół (dosłownie) wiecznego starcia filozofii racjonalistycznej i mistycznej. Wow, pomyślałem, przeczytałem do końca, ale nie wiem co to było: satyra polityczna na amerykańską "wojnę z terroryzmem"? Love letter dedykowany arabskiej mitologii czy może jej wyszydzenie? A może hołd oddany powieści szkatułkowej (w takim razie nieudany)? Próba cynicznego light-fantasy heavy post-apo w stylu Kurta Vonneguta? W książce jest to wszystko i więcej, więc nie sposób narzekać na brak inpiracji i odniesień. Na pewno za to brak, po prostu, porządnej fabuły, która by to wszystko trzymała w kupie.

zdecydowanie nie dla mnie...

zdecydowanie nie dla mnie...

Może komuś odpowiada pisanie w stylu "realizmu magicznego", mi wyjątkowo nie. Książka na poziomie ucznia liceum - baśn przeplatana elementami erotyzmu. Ciężko ocenić obiektywnie. Może jestem w błędzie...

Audiobook. Mimo naprawdę pięknego głosu Pana Ferenca, treść jest nużąca. To miała być baśń, a jest coś niestrawnego, dziwacznego, niewciągającego. Brnęłam przez tę powieść od lepszego momentu, do lepszego momentu. Ale po prostu czuję się umęczona fantazjami autora. Ta pozycja to zdecydowanie nie moja bajka. I właściwie nie wiem czyja. Nigdy nie przebrnęłabym przez tę treść, gdyby to nie był audiobook.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Rushdiego. Spotkanie jak najbardziej udane, zapadające w pamięci i wywołujące tę fajną ochotę do spekulacji i wyszukiwania znaczeń, której tak brak po lekturze książek podłych.

Autor „osacza” czytelnika wielotorowo, rzucając mu sporo fałszywych tropów. Ułatwiają mu to dzisiejsze czytelnicze gusta, nasz postmodernistyczny świat, tak bardzo nastawiony na przekształcanie starego w nowe, na nadawaniu takim tworom nowych znaczeń, na zabawę z konwencjami. Zresztą, jak Rushdie sam przyznaje, „żyjemy w czasach 'post' i uważamy siebie nie za siłę sprawczą, lecz za konsekwencje”.

Dla mnie „Dwa lata” to sen nocy letniej emigranta-intelektualisty. A ponieważ sam jestem emigrantem (aczkolwiek daleko mi do intelektualisty),znakomicie rozumiem przekaz Rushdiego. Pod rzekomym pastiszem „Opowieści z 1001 nocy” i „Hamzanamy”, pod pozornym traktatem filozoficznym i pod całą hałdą nawiązań do współczesnej popkultury (od opowieści o superbohaterach, poprzez tematy z serialu „Marzę o Jeannie” po produkcje w stylu „Herosi” i „Amerykańscy bogowie”) kryją się dobrze znane mi tęsknoty człowieka, który opuścił ojczyznę i jest absolutnie świadomy faktu, że do wyidealizowanego świata dzieciństwa nie ma już powrotu.

Tak, „Dwa lata” to może nie tyle autobiografia a raczej próba uchwycenia odczuć człowieka na obczyźnie. A do tego osobowości mocno skrzywdzonej przez religijnych fanatyków. Tęsknota za światem bez bogów jest tutaj w pełni zrozumiała, bo z bogami (a zwłaszcza z ich tak zwanymi „przedstawicielami na tej ziemi”) osoba odsądzana od czci i wiary dyskutować raczej nie może. Życie w strachu oraz takowego życia konsekwencje – oto jeden z tematów przewodnich tej opowieści.

Dlatego marzy się Rushdiemu, że „strach ostatecznie nie pchnął ludzi w ramiona Boga. Przeciwnie, strach przezwyciężono, a gdy został pokonany, mężczyźni i kobiety mogli odesłać Boga do lamusa, tak jak chłopcy i dziewczynki odkładają na półkę dziecinne zabawki lub jak młodzi opuszczają dom rodziców, aby założyć własny, gdzie indziej, w słońcu.”

Naiwne to? Może. Ale na pewno warte rozpatrzenia.

Podziwiam wyobraźnię autora. Jednak to było totalnie nie w moim guście.

Podziwiam wyobraźnię autora. Jednak to było totalnie nie w moim guście.

Rzadko mi się to zdarza, ale poległam gdzieś koło 140 strony. Niby nie taka zła, ale jednak czytanie kosztowalo mnie zbyt wiele wysiłku. To chyba po prostu kwestia gustu. Lub jego braku :)

• Audiobooki
  • Orient