Zło nie zapomina

Okładka książki Zło nie zapomina Roberto Costantini
Okładka książki Zło nie zapomina
Roberto Costantini Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Michele Balistreri (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Michele Balistreri (tom 3)
Il male non dimentica
Sonia Draga
2017-09-13
2017-09-13
Tomasz Kwiecień
Tomasz Kwiecień

Po trzech tomach powiem - seria świetna.

Po trzech tomach powiem - seria świetna.

Audiobook. Początki tej książki są w poprzednich tomach. Nawet na ucho z połowę stanowią teksty przepisane z poprzedniego tomu. Wstawki z przeszłości przeplatane są z chwią obecną komisarza. A jego teraźniejszość zachwycająca nie jest. Więc z początku przyswajanie tego nie jest łatwe, ale zaczynają pojawiać się smaczki, powoli w relacjach z przeszłości pojawiają się rysy i pęknięcia. Teraźniejszość zaczyna się wikłać, akcja przyśpiesza, wszystko się miesza, kotłuje, wikła. I w końcu z niemożliwego Balistreri wyciąga długo poszukiwaną prawdę. I jest też spora niespodzianka. Niełatwe. Minus za początkową ciężkawość.

Kolejny tom genialnej włoskiej serii. Troche domykaja sie tematy z dwoch poprzednich. Od dawna nie miaqlem tak, ze martwilo mnie to, ze ksiazka sie konczy. Jak dla mnie, odkrycie. Kolejne

Komisarz Balistreri czeka na zasłużoną emeryturę, ale dopadają go - podobnie, jak w tomie 2 serii - duchy przeszłości. Postanawia więc wyjaśnić zagadki, których źródło tkwi w jego młodzieńczych czasach w Libii.
Akcja książki wciąga. Patrzymy na te same sytuacje oczami różnych uczestników wydarzeń i zmierzamy do finału, który zaskakuje i wiele wyjaśnia.
Dlaczego tylko 6 gwiazdek? Otóż autor, który poprzedni tom rozciągnął do 700 stron obficie cytuje fragmenty poprzedniej książki, co dla mnie było męczące i nużące, bo musiałem kartkować fragmenty tekstu, które jeszcze dobrze pamiętałem. Zabieg autora to pewnie troska o czytelników zaczynających lekturę od tomu 3, ale co z tymi, którzy czytali dwa pierwsze tomy?

Dlaczego tylko 6...

Dopełnienie całości...wyjaśnienie wszystkich poprzednich wątków.Irytuje mnie jednak powtarzane rozdziały poprzedniej części...przekopiowane chwilami słowo w słowo.

Dopiero po przeczytaniu wszystkich trzech tomów jestem w stanie napisać opinię.
Jednym słowem: REWELACJA!

Pierwszy tom - kompletnie dla mnie niezrozumiały. Fabuła mocno zagmatwana. Dobrze się czyta, ale ciągle miałam wrażenie, że coś tu jest mocno nie tak. Nie porwała mnie ta historia i miałam opory przed sięgnięciem po kolejną część. A wypożyczyłam wszystkie trzy (właściwie to bibliotekarka mi je wepchnęła sugerując, że lepiej czytać całość - i miała racje).
Drugi tom - ogromna zmiana. Czytałam z wielkim zaciekawieniem. Wszystkie niedopowiedzenia, wątpliwości z pierwszego tomu nie miały znaczenia. Tutaj poznajemy początek i kontynuację. Oczywiście historia nadal jest niekompletna. Rzadko też się zdarza, aby drugi tom był lepszy od pierwszego, ale tutaj to się stało.
Trzeci tom - tu już mamy zwieńczenie dzieła! Absolutna bomba! Gdybym mogła to łyknęłabym te książkę na raz. Ale jest ważna uwaga - nie czytaj tej części bez znajomości dwóch poprzednich! Znajomość 1 i 2 tomu KONIECZNA! Inaczej będzie to strata czasu bo i tak nic nie zrozumiesz. W trzecim tomie wszystko się stopniowo klaruje. Napięcie trzyma do ostatniej strony. Dosłownie.
Podsumowując: Nie zniechęcajcie się pierwszym tomem. Czytając drugi na pewno sięgniesz po trzeci ;)

Dopiero po przeczytaniu wszystkich trzech tomów jestem w stanie napisać opinię.
Jednym słowem: REWELACJA!

Ta część niestety wydaje mi się trochę słabsza. Rozumiem, że jej celem było wyjaśnienie zdarzeń głównie z drugiej części, ale gdy trafiam na rozdziały wręcz przekopiowane, to przykro mi, ale jestem zniesmaczony. Mimo to serię jak najbardziej polecam.

Minęło sporo czasu odkąd czytałam poprzednie części, więc może dlatego nie przeszkadzały mi odniesienia do wcześniejszych książek, których było sporo. Dobrze mi się czytało i sklejało wszystkie wątki. Polecam, o ile czytało się wcześniejsze perypetie Michele Balistreriego.

Tę książkę należy czytać po wcześniejszym zapoznaniu się z dwiema wcześniejszymi pozycjami. Stanowi ona uzupełnienie i zwieńczenie opowiadanej historii Michele Balistrer'ego.
Pomimo, że każdy z tomów stanowi samodzielną opowieść, dopiero przeczytanie całej trylogii umożliwia zapoznanie się z całą historią.

"Zło nie zapomina " to bardzo dobrze napisana powieść, bardzo przemyślana i świetnie skonstruowana., pomimo tego, że 1/3 książki stanowi przytoczenie fragmentów II tomu. Wątek polityczny jest troszkę naciągany, ale oceniając całą trylogię nie można zarzucić autorowi braku konsekwencji.

"Zło nie zapomina " to bardzo dobrze napisana powieść, bardzo...

"Zło nie zapomina" to już druga książka Roberto Costantiniego, której słuchałam. Wielowątkowy kryminał, którego akcja rozgrywa się najpierw w Libii (lata 60-te),a później we Włoszech (czas współczesny). Fabuła dotyczy zabójstwa młodej kobiety i jej córki, a ma powiązania z młodością głównego bohatera naczelnika sekcji zabójstw Michele Balistrer'ego. Przenosimy się w rozgrywki polityczne Libii - przejęcie władzy przez Muammara al-Kaddafi'ego i rozwikłujemy wiele rodzinnych zagadek.

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał