Żebyś nie zgubił się w dzielnicy

Tłumaczenie: Bożena Sęk
Wydawnictwo: Sonia Draga
6,43 (105 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
5
9
8
8
13
7
29
6
24
5
11
4
7
3
4
2
3
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Pour que tu ne te perdes pas dans le quartier
data wydania
ISBN
9788379996575
liczba stron
176
słowa kluczowe
Bożena Sęk
język
polski
dodała
karollllllla

Jean Daragane, pisarz samotnie mieszkający w Paryżu, otrzymuje tajemniczy telefon. Z mężczyzną kontaktuje się niejaki Ottolini, który twierdzi, że znalazł jego notes z adresami zgubiony jakiś czas wcześniej. Kiedy wreszcie się spotykają, Ottolini zachowuje się jak szantażysta, a do kawiarni przychodzi z intrygującą kobietą. To, kim jest jego towarzyszka – ofiarą czy wspólniczką – pozostaje...

Jean Daragane, pisarz samotnie mieszkający w Paryżu, otrzymuje tajemniczy telefon. Z mężczyzną kontaktuje się niejaki Ottolini, który twierdzi, że znalazł jego notes z adresami zgubiony jakiś czas wcześniej. Kiedy wreszcie się spotykają, Ottolini zachowuje się jak szantażysta, a do kawiarni przychodzi z intrygującą kobietą. To, kim jest jego towarzyszka – ofiarą czy wspólniczką – pozostaje największą zagadką…

Książka laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2014 roku.
Proza, która zada­je pytania, nie udzielając odpowiedzi; drąży wspomnienia, igrając z pamięcią. W specyficznym dla autora świecie czas i prze­strzeń jakby się kurczą, a przeszłość i teraźniejszość przeplatają się wzajemnie, pozostawiając czytelnikowi do odkrycia wiele interesu­jących aluzji.

„Ale kiedy myśli się o pisarstwie Modiano, pierwsze określenie, jakie przychodzi do głowy, brzmi «gustowne». Potem pojawiają się kolejne: niepokojące, stylowe, nostalgiczne.
U Modiana, jak w dobrym kryminale, zawsze jest jakaś ukryta opowieść, jakaś mętna, wstydliwa, może zbrodnicza historia. I nigdy tej tajemnicy nie poznajemy do końca”.
Piotr Kofta, Uroda Życia

„Modiano to pisarz wirtuoz, ale jego proza jest wyciszona – nie słychać w niej krzyku, ale zaledwie szept. Jest to jednak szept przykuwający uwagę i zmuszający do skupienia”.
Newsweek Polska

 

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/1891/proza-zebys-...(?)

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/1891/proza-zebys-...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Fragment książki

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (300)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1731
_fantasquemagorie_ | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane, Dobry wybór, 2016
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

„Właściwie, mawiał sobie często, należy przyjąć, że dzieci w ogóle nie zadają sobie pytań. Dopiero po latach człowiek próbuje rozwiązywać tajemnice, które w danym momencie wcale tajemnicami nie były, i chciałby wtedy odcyfrować na poły zatarte litery bardzo starego języka, nie znając nawet jego alfabetu.”

„Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” to kolejna książka, w której francuski noblista, jako „roślina wyrosła na nawozie okupacji”, w dodatku dość mocno skonfliktowana z rodziną, wręcz perwersyjnie drąży temat pamięci, tożsamości, korzeni, rodzinnych brudów i tajemnic, samotności, porzuconych mieszkań, potrzaskanej przeszłości, niedookreślonej traumy.

Tym razem wyzwalaczem strumienia retrospekcji jest pewien dziwny telefon, a wraz z nim głos „zarazem wątły i grożący”. Główne elementy układanki to zagubiony notes z adresami, pisarz samotnik, szantażysta-gównojad o „twarzy tak wąskiej, że nawet jeśli patrzyć na nią z przodu, ma się wrażenie oglądania jej z profilu”, femme fatale z...

książek: 720
Monika | 2019-02-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znakomita część recenzentów książek Modiano wspomina o niezwykłym zupełnie klimacie jego prozy.
Pytanie tylko czy sam klimat wystarczy, żeby uznać książkę za wybitną? Moim zdaniem nie.
Ja całkowicie zagubiłam się w tej dzielnicy i w pseudofilozoficznym bełkocie autora. Według mnie mamy do czynienia z wybitnym przykładem przerostu formy nad treścią.

książek: 927
Elżbieta | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook, Nobliści
Przeczytana: 25 marca 2017

Chociaż początek-w porównaniu z Perełką- zaczynał mnie już lekko rozczarowywać,to kiedy przeczytałam ostatnie zdanie książki,długo siedziałam i nie mogłam uwierzyć,że to już koniec. Modiano niepostrzeżenie,w tajemniczy sposób wciągnął mnie w niezwykły klimat swojej opowieści,a kiedy już wpadłam z zachwyt, to jak gdyby nic zostawił,nie wyjaśniwszy wszystkiego do końca. Wymazane,czy raczej świadomie wyparte z pamięci, odległe przeżycia dzieciństwa,niewyjaśnione tajemnice, pewnego dnia zupełnie niespodziewanie powracają do bohatera. Usiłuje je poskładać,wyjaśnić, ale to okazuje się nie być proste. A może i on sam nie do końca chce tego.

książek: 46
Łukasz | 2018-11-13
Na półkach: Przeczytane

"Subtelność", "gustowność" - te słowa w recenzjach użytkowników LC pojawiają się najczęściej. Czy słusznie? Moim skromnym zdaniem - nie. Nie po przeczytaniu innej książki Modiano - "Perełki".

Co takiego jest w tej "Perełce", zapytacie. Otóż "Perełka" to mistrzostwo subtelnej zmysłowości, delikatny dźwięk kamertonu, który wprowadza nas w misternie skonstruowaną atmosferę tajemnicy. W "Żebyś..." natomiast noblista wali czytelnika tym kamertonem w głowę, mówiąc: "Zobacz, jak fajnie! Widzisz, jak fajnie?! Powiedz, że fajnie!". Omawiana książka to przykład popadnięcia w rutynę: pisarz powiela sprawdzone schematy i wypróbowane triki, jednocześnie tracąc dawne wyczucie; udziwnia, mnoży różne zdarzenia, ciekawostki i postacie. Te ostatnie do tego stopnia, że część z nich - choć wydawałoby się, że są istotne - w połowie opowiadania zwyczajnie porzuca.

"Żebyś nie zgubił się w dzielnicy" to typ książki, w której na wszelkie wątpliwości czytelnika można odpowiedzieć słowami "Bo autor...

książek: 161
mercadoevy | 2018-04-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2018

W domu pisarza Jeana Daragane'a, samotnie mieszkającego w Paryżu, dzwoni nieużywalny od długiego czasu telefonu. To dzwoni nieznajomy, który przedstawia się jako Ottolini i twierdzi, że znalazł notes pisarza z adresami. Nazwisko z tego notesu przywołane przez Ottoliniego powoduje lawinę wspomnień wydarzeń z dzieciństwa. A poszukiwania prowadzone przez pisarza prowadzą go do ludzi i miejsc z tamtych czasów, które do tej pory starał się wyprzeć ze swojej pamięci.

Patrick Modiano opowiada w swoich książkach cały czas bardzo podobną oniryczną historię. Główne postacie snują się po tajemniczym Paryżu, nie pamiętają, albo nie chcą pamiętać swojej przeszłości. Ale pod wpływam spotkanie z kimś młodym, często atrakcyjnym, kto przypomina tę przeszłość, zaczynają szukać dawnych śladów: rzadkich spotkań z rodzicami, pięknych kobiet, które pojawiają się aby pomóc i życia na granicy prawa bądź poza tą granicą. Obraz pokazywany jest we mgle, w której wszystko się rozmywa. Żebyś nie zgubił się w...

książek: 334
BIETKA | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 września 2018

Nie mogę dać tu realności faktów, mogę dać tylko ich cień. - Stendhal
( przeł. T.Żeleński Boy)

Powyższe motto doskonale odpowiada treści tej niewielkiej książki, ładnie
wydanej, w twardej oprawie- panoramiczna okładka Paryża w ciemnej barwie.
Dramatyczna narracja charakterystyczna dla twórczości tego francuskiego
pisarza, Laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2014 roku.
Paryski klimat z fabułą gorącego września babiego lata. Główny bohater,
pisarz Daragane marzy o niezwykłym, czarującym spotkaniu. Samotny, na
skutek zobojętnienia na ludzi, niespodziewanie nawiązuje kontakt-nie taki, jakiego się spodziewał- z tajemniczym nieznajomym, który telefonicznie donosi mu, że znalazł jego notes - adresownik. Daragane otwiera się na spotkania z nieznajomymi i znajomymi osobami przypisanymi konkretnym miejscom w topografii Paryża.
Elegancki, powściągliwy język jak zawsze u Modiano, ciekawe dialogi z niedomówieniami, niedokończeniami i cała tą psychologiczną otoczką bohatera ( niepokój, obawy,...

książek: 1345
Anna | 2016-09-07
Przeczytana: 06 września 2016

„Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” to najnowsza książka francuskiego pisarza Patricka Modiano. Proza noblisty z 2014-go roku charakteryzuje się krótką formą, ukrytą historią, poszukiwaniem, nostalgią. Bohater powieści szpera w przeszłości. Zadaje pytania sobie, a tym samym czytelnikowi. Sięga w najgłębsze zakamarki swojego umysłu. Poszukuje odpowiedzi. Drogą dedukcji dąży do wyjaśnienia zdarzeń. Czyni to w sposób nieśpieszny, subtelny, rozważny.
Chce i nie chce znaleźć odpowiedź na nasuwające się pytania. W przeciwieństwie do czytelnika, który w miarę czytania czuje coraz większy niepokój. Historia przykuwa uwagę czytającego. Zmusza go do skupienia. Do końca liczy on na wyjaśnienia. Dostaje namiastkę, a tym samym po skończeniu książki zaczyna snuć przypuszczenia pisząc w myślach jej dalszy ciąg.
„Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” Patricka Modiano to proza na miarę NOBLISTY. UCZTA DUCHOWA.
Zdecydowanie coś więcej niż tylko ciekawa historia. To klimat, to...

książek: 747
Radosław Gabinek | 2016-05-29
Przeczytana: 27 maja 2016

To moje pierwsze spotkanie z noblistą Patrickiem Modiano i muszę przyznać, że nadzwyczaj udane. Modiano to francuski powieściopisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla 2014 oraz wielu innych nagród w tym także nagrody Akademii Francuskiej już na początku swojej kariery, którą rozpoczął w 1968 roku. Różnie to bywa z tymi nagrodami, a czasem wręcz źle się czyta takich pisarzy, którzy zdobywają światowy poklask. Patrick Modiano w każdym razie w żadnym wypadku nie rozczarowuje, a ponadto ma w swoim stylu coś unikalnego, niedzisiejszego. Ma on także talent przeze mnie u pisarzy doceniany najmocniej, a mianowicie umiejętność mówienia o rzeczach prostych, czasem wręcz oczywistych w taki sposób, że ma się ochotę odstawić dotychczasowe przekonania na bok i podać te kwestie jeszcze raz pod rozwagę. W tym przypadku przyjdzie nam się zastanawiać nad rolą i mechanizmami rządzącymi pamięcią.


Główny bohater najnowszej powieści Patricka Modiano odbiera telefon, który uruchomi domino, a kolejne...

książek: 3007
Sonja | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Zgubiłam się w tej dzielnicy...


Zagubiony notes, telefon... nieznajomy znalazca, nazwisko, tajemnicza Chantal, sukienka... uruchamiają podróż w przeszłość głównego bohatera, przeszłość, którą Jean Daragane chce odkryć, czy może jednak nie?

Żebyś nie zgubił się w dzielnicy, - to króciutka, ale jakże pełna emocji i niezaspokojenia historia. Autor snuje swą opowieść w oparach niepewności, tajemnicy... Mglista fabuła, gdzie teraźniejszość płynnie przeplata się z przeszłością, ujawniając nam skrawki życia bohatera.

Cóż może wiedzieć czytelnik, kiedy chyba sam bohater, nie jest w stanie ocenić, czy strzępki jego wspomnień są prawdziwe?!
Nie tego się spodziewałam, ale niesamowicie i pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka.
Pełna niedomówień, wręcz niedokończona historia, z Paryżem w tle. Wszystko to działa tylko na wyobraźnię czytelnika, pozostawia niedosyt i zmusza do własnej interpretacji.

książek: 438
Tomasz Wojewoda | 2017-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

LITERACKI SPACER BEZ CELU

Po najnowszą powieść Patricka Modiano (ur. 1945) sięgnąłem, aby nie stać się ignorantem, w końcu to laureat Literackiej Nagrody Nobla 2014. Niestety, obawiam się, że zupełnie nie jest to „moja bajka”. „Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” to książka, w której autor opowiada o rozgrzebywaniu własnej przeszłości, stopniowo rozkręcająca się spirala zdarzeń uwalnia wspomnienia i dawne przeżycia. Powołuje on bowiem do życia wyobcowanego pisarza, Jeana Daragane’a, który zmuszony jest do odkrycia własnej tożsamości na nowo.
Nie jest to nic nowego, w „Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” Modiano powiela wyeksploatowane schematy, porusza się utartymi szlakami swojej twórczości, wyeksploatował on ten motyw w swoich poprzednich książkach, takich jak „Zagubiona dzielnica”, „Przejechał cyrk”, czy choćby w opowiastce dla dzieci „Katarzynka”. Oczywiście fabuła skonstruowana jest bardzo zręcznie, jednak całą historia nie dość, że urywa się w najciekawszym momencie,...

zobacz kolejne z 290 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd