Genealogia

Wydawnictwo: Ad Oculos
poezja
poezja
tsantsara

Jest to tomik, który przywraca poezji sens, muzykę i dialog z tradycją, nie tylko w sensie poetyckiego słowa. Genealogia jest zbiorem liryków, w którym autor ogląda twarze swoich przodków, ich rodowody i historyczne powikłania, to również taki sposób kreacji gromadzonych znaczeń, idei, miejsc i przedmiotów, że to one właśnie współtworzą wizerunek współczesnego świata. Ten świat, już dawno temu nazwany „globalną wioską”, zachowując swój uniwersalny wymiar odbija się równocześnie w mikrokosmosie
ludzkich serc. Niezależnie od odległości, różnic, nie zawsze racjonalnych postaw i zachowań. W ujęciu Owczarka jest to zawsze wizja idealistyczna. Dzieje się tak zapewne dlatego, że poeta przywraca słowom ich pierwotny sens. Brat znaczy brat, siostra znaczy siostra, dobro nazywa się dobrem, a zło złem. W sensie poznawczym dzieje się tak za sprawą wyznawanego przez Owczarka dekalogu, w sensie artystycznym są to metaforyczne, sugestywne i bardzo plastyczne konstrukcje, w których każdy element wiersza jest bezbłędnie zaprojektowany. Bez względu na to czy będzie to liryczna retrospekcja dotycząca starożytnego Rzymu, jak w wierszu Ciemna bajka czy biblijne dygresje. To jest nieustanny dialog z kodem kulturowym, który nas uformował, który do dziś stanowi doskonała pożywkę dla naszych lęków i nadziei.

Aluzyjność i dygresyjność liryków autora Genealogii jest jednym z ich atutów. W tym też sensie nie ma żadnego znaczenia czy mamy do czynienia z Arka Noego, ze Scytami, Odysem, Penelopą czy Królem Dawidem. Równie ważny jest Władimir Wysocki i naiwność idei, w zderzeniu ze współczesnym światem, Rousseau czy pozorna prowincjonalność takich miejscowości jak Podgórzyn, Chvaleć czy Wroclove. Te wszystkie postaci, wydarzenia historyczne i miejsca Owczarek odczytuje na nowo. Wyczerpując je swoją obecnością, tworzy z nich swoistą mozaikę znaczeń, nastrojów i krajobrazów. Kiedy trzeba jego pejzaże są sentymentalne, w dobrym znaczeniu tego słowa, kiedy trzeba romantyczne. Kiedy chce jest poetą, w którego słowie przesłanie intelektualne jest najważniejsze. Ale u Owczarka taki właśnie jest porządek mowy. W wierszu pod takim właśnie tytułem napisze:

Słowo – Logos milczy jak morze
cierpliwie nad hałaśliwym zgiełkiem
urojeń
zrodzonych z pychy
Nim zbudujesz Miasto Babilon zniszczysz formy świata który
wróci do stadium dzikiego chaosu
więc nie przedrzeźniaj Pana Boga twego i zamilcz zamilcz
głupcze

Genealogia jest książką wyjątkową, jednym z nielicznych ważnych tomików
ostatniego dziesięciolecia.
(Andrzej Żmuda)

źródło okładki: www.adoculos.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!