Obraz miasta

Wydawnictwo: Brama Grodzka
The Concise Townscape
popularnonaukowa
Lengua

'Niniejsza książka opowiada o sztuce organizowania i nadawania wizualnej spójności plątaninie budynków, ulic i otwartych przestrzeni tworzących środowisko miejskie i jego krajobraz. Koncepcje tę po raz pierwszy zaproponował Gordon Cullen w piśmie 'The Architectural Review', rozwijając ją potem w książce 'Townscape' (1961), która natychmiast stała się głównym źródłem inspiracji dla architektów, planistów i innych osób zajmujących się miastem i jego wyglądem (...)'

źródło opisu: Ośrodek 'Brama Grodzka - Teatr NN'

źródło okładki: Ośrodek 'Brama Grodzka - Teatr NN'

Lengua | 2015-12-05
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Ciekawy, miejscami cięty i dowcipny język oraz ogromna ilość zdjęć i rysunków (więcej niż tekstu) sprawia, że książkę czyta się przyjemnie. Autor w sposób bardzo czytelny i przystępny przedstawia swoje tezy dotyczące wyglądu i funkcjonowania udanego miasta.

Gordon Cullen nie pretendując do postawienia kamienia milowego czy napisania pracy naukowej, stworzył dzieło, które wpłynęło na poglądy wielu urbanistów i teoretyków - od Christophera Alexandra po Jana Gehla.

Ważny głos w dobie standaryzacji i prefabrykacji, gdzie buduje się szybko i często 'od linijki'. W Obrazie Miasta (nie mylić z Obrazem Miasta K. Lyncha - opinię również znajdziecie u mnie) znajdziemy recepty i podpowiedzi, jak tworzyć miasta magiczne, czytelne i zrozumiałe.

Polecam szczególnie rewelacyjne odręczne szkice autora.