Zero

W.A.B.
2016-01-13
2016-01-13
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
dziennikarka internet literatura austriacka manipulacja niebezpieczeństwo szantaż śmierć thriller ucieczka wirtualna rzeczywistość wyścig z czasem zabójstwo
Inne

Szpony technologii

"Zero" autorstwa Marca Elsberga to niezwykła podróż przez labirynt informatycznych tajemnic i ludzkiej natury. Książka wciąga czytelnika od pierwszych stron, prowadząc go przez wir technologicznych intryg i moralnych dylematów. Elsberg mistrzowsko łączy światy cyfrowe z realnymi, kreując thriller pełen napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. "Zero" to nie tylko wciągająca lektura, ale także ostrzeżenie przed potencjalnymi konsekwencjami naszej zależności od technologii. Pozycja obowiązkowa dla miłośników inteligentnych, angażujących powieści.

Elsberga znam z bardzo dobrego "Blackoutu", spodziewałam się czegoś równie wciągającego i rzeczywistość mnie rozczarowała. "Zero" to wciąż jest dobra książka ale... Rozkręca się powoli, a początkowo jest dużo teorii, tłumaczenia czym jest otaczająca bohaterów technologia, co trochę nudzi. Równolegle obserwujemy 4 grupy bohaterów, które się wzajemnie przenikają, szpiegują, a czasem współpracują - to tworzy pewien chaos. Pomysłów jest za dużo, nie wszystkie są dociągnięte do końca. Za to bohaterowie dopracowani, nie są powieleniem gotowego stempelka. Dialogi wypadają naturalnie. Całość czyta się bez zgrzytania zębami.

"Zero" to nie jest pierwsza książka autorka, po którą sięgnęłam. Dawno temu przeczytałam "Blackout", a teraz naszła mnie ochota na coś w podobnym klimacie.

Marc Elsberg po raz kolejny pokazuje nam, jak mocno technologia wpływa na nasze życie. Elektronika i social media nie są nam niezbędne do życia, a jednak wielu ludzi już teraz nie potrafi rozstać się z telefonem, smartwatchem czy komputerem ani żyć bez Facebooka, messengera czy YouTuba. Autor idzie krok dalej - kreuje świat, w którym to nie ludzie tworzą nowe technologie, a to technologie wpływają na zachowania ludzi. Świat, w którym żyje główna bohaterka, to świat, w którym nikt nie jest anonimowy, w którym bez przerwy jesteśmy obserwowani i podsłuchiwani. Czy nadal możemy być sobą w tym świecie?
Zabrakło mi tylko mocnego zakończenia. Obecne wydaje mi się trochę mdłe.

Myślę, że takie książki powinny być właśnie omawiane w szkołach. Szokują, zwracają uwagę na problem, zmuszą do przemyśleń i inicjują dyskusje.

Przerażająca wizja niedalekiej przyszłości ujęta w przystępnym języku. Elsberg zdecydowanie potrafi wprawić czytelnika w niepokój opisywanym światem.

Pomysł bardzo fajny, potencjał ogromny, ale wykonanie takie sobie. Miejscami za bardzo chaotyczna, ale ogólnie wciągająca. Kto by pomyślał, że autor pisząc 10 lat temu tę książkę, przewidział, do czego świat będzie dążył. Że tak łatwo jest manipulować ludźmi, zwłaszcza tym najmłodszym pokoleniem, dla którego smartfon to druga ręka. Zakusy na sterowanie ludźmi, ich wyborami poprzez podsuwanie im różnych rozwiązań tak, żeby myśleli, że to jest ich wybór nie jest jakąś tam utopią, bo tak przecież działają reklamy. Jednak najstraszniejsze są ostatnie zdania książki, co się stanie za 20 lat, kiedy to człowiek nie będzie już w stanie ogarnąć skomplikowanego systemu, a jego rolę przejmie sztuczna inteligencja. Aktualnie mówi się, że sztuczna inteligencja jest większym zagrożeniem świata niż bomba atomowa. Patrząc na Chat GPT, czy Google Assistant, który w aktualnej wersji jest bardziej pomocny, gdyż nie zawiera elementów manipulacji, wystarczy dodać do niego możliwości sugerowania rozwiązań czy przedmiotów i jak nic mamy fabułę książki. A wszystkie te aplikacje typu Google Health ze smartwatchami? Wszystko jest możliwe.

#68/52 #zero #marcelsberg
Trafiłam na ten tytuł dzięki @_sylwia89_nl
/@sylwiazaczytana i jak już wcześniej bywało nie zawiodłam się po jej poleceniu 😊
W książce poruszany jest wątek bezpieczeństwa naszych danych osobowych i tego co z nimi dzieje się w sieci, wizja świata który mam nadzieje nigdy się nie spełni!
Jeśli korzystasz z nowoczesnej technologii to powinieneś przeczytać te książkę...

#68/52 #zero #marcelsberg
Trafiłam na ten tytuł dzięki @_sylwia89_nl
Jeśli korzystasz z nowoczesnej technologii to powinieneś...

Jako literatura "Zero" nie powala na kolana, ale wątek sensacyjny jest zręcznym pretekstem dla obnażenia skali inwigilacji cyfrowej, jaką fundują nam korporacje cyfrowe, głównie społecznościowe. Dlatego warto przeczytać, żeby zrozumieć te mechanizmy i nieco świadomiej korzystać z nowych mediów.

Przeciętniak moim zdaniem. Przegadana. Doczytałam do końca, dało się, ale nie sięgnę po kolejne części. Nie umiałam zaangażować się w tę historię. Również tłumaczenie wydaje mi się kulawe - ale tu nie jestem w stanie tego potwierdzić. Czasami pojawiają się takie dziwaczne zdania i słowa w monologach różnych postaci, że wydaje mi się to mało umiejętną sztuczką translatorską.

Książka zaczęła się fajnie i zapowiadało się ciekawie. Tematyka na czasie i interesująca. Niestety z każdą stronę było już gorzej i gorzej. Ciężko się było zmusić, aby przebrnąć przez kolejne strony. Cierpliwości i mocy starczyło tylko do 330 strony. Poddałem się, co rzadko mi się zdarza. Nie polecam, bo szkoda czasu.

Korzystasz z nowoczesnych technologii? No ba! Z pewnością komputer, laptop, komórka, opaski, smartwatche itp to nie nowość dla Ciebie! Z pewnością też akceptujesz cookie. A zastanawiałeś się czasem kto i po co gromadzi te wszystkie dane? Co się z nimi dzieje? Czy wszystkie prowadzą do Twojego rozwoju i lepszego funkcjonowania?  A może ktoś chce tobą manipulować? Nawet sobie nie musisz tego uświadamiać! Ta książka, choć opisująca fikcję, z pewnością otworzy Ci oczy. Nie wszystko jest takie kolorowe i prowadzi do dobrych rzeczy. Myślę, że nawet nie zdawałeś sobie sprawy jak bardzo jak mocno to wszystko w nas uderza pod płaszczykiem dobra i wygody. I może rzeczywiście fabuła nie jest zbyt porywająca, jednak jej zadanie jest inne. Ma Ci otworzyć oczy,  obudzić Cię, zwrócić Twoją uwagę byś był bardziej ostrożny na co dzień. Czy po tej lekturze autor osiągnie swój cel? Jeśli choć trochę staniesz się ostrożniejszy i bardziej podejrzliwy w stosunku do nowych technologii to TAK.

• Audiobooki

Video