Szepty i tajemnice. Tom II

Cykl: Szepty i tajemnice (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
Tamaryszek

Paryż, Warszawa i majątek ziemiański Zaborów to w dalszym ciągu miejsca, w których żyją kolejne pokolenia rodziny Matzerów. Dzieci dorastają, rodzą się wnuki. Najbliższych Basi i Alicji nie oszczędza choroba ani śmierć, a dwie bliskie sobie siostry wciąż dzieli nie tylko geograficzna odległość, ale i narastające z czasem pretensje i nieporozumienia. Drugi tom powieści prowadzi czytelnika aż...

Drugi tom powieści prowadzi czytelnika aż do pierwszych lat powojennych, w których ani majątek, ani dawne nieporozumienia nie mają już większego znaczenia, ponieważ liczą się jedynie bliscy sercu ludzie.

źródło opisu: http://novaeres.pl

źródło okładki: http://novaeres.pl

Alicja | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

"Przypadek i przeznaczenie......Te dwie rzeczy rządzą życiem" (str 55)
Kontynuacja losów nietuzinkowej rodziny, jednakże bardziej bolesna, wzruszająca i chwytająca za serce.Nasi bohaterowie dorastają i muszą zmierzyć się z problemami, które potrafią wywrócić ich życie do góry nogami. Jesteśmy z nimi przeżywamy razem ich dramaty, radości. Ich dzieje wyzwalają całą gamę emocji. Ten tom rozpoczyna się w momencie kiedy Wielka Wojna dobiega końca przynosząc nowe zmiany, obyczaje i porządek, większe swobody dla kobiet, lecz nie wszyscy potrafią się w tym odnaleźć.Jednak żniwo wojenne było ogromne, każdy kogoś stracił, opłakiwał, a ci co przeżyli zostali okaleczeni fizycznie, lub psychicznie. A wszyscy na pewno utracili bezpowrotnie swoją młodość. Polskość się odradza, jednakże jest to bolesna historia i na koleją wojnę nie trzeba długo czekać. Najpierw wojna z bolszewikami a niedługo później wybuch II Wojny Światowej. Nasi bohaterowie zmieniają się, dojrzewają, bogaci o nowe...

allison | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Drugi tom sagi okazał się nieco gorszy od pierwszej części - jest bardziej melodramatyczny i wkradł się do niego mało prawdopodobny wątek, ale i tak całość pochłonęłam jednym tchem i z wielką przyjemnością.
Tu również pewne wydarzenia okazują się przewidywalne, inne zaskakują, jeszcze inne irytują. Na tym chyba jednak polega siła tej powieści - wciąga i z sprawia, że czytelnik z niecierpliwością czeka na finał, a potem z żalem żegna się z bohaterami, mimo iż ma świadomość, że część postaci i zdarzeń jest szablonowa, a raczej staje się taka właśnie w tym drugim tomie.

Autorka zdaje się kończyć sagę, dopowiadając na ostatnich stronach losy głównych postaci po drugiej wojnie światowej. Nie zamyka jednak ostatecznie furtki i przyznam, że robi tym nadzieję czytelnikowi na opisanie dalszych perypetii najmłodszego pokolenia. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Na pewno jednak z chęcią poznałabym dalsze dzieje nietuzinkowej rodziny, która zaskakiwała mnie niezmiennie dramatycznymi...

filozof | 2018-08-13

Okładka
dziwnie na mnie patrzą

skąd
biblioteka

fabuła
To już tom,drugi.Lata międzywojenne.

Moja opinia

Ten,tom muszę przyznać podobał mi się mniej.Niż,tom numer jeden.
Ale i tak wystawię ocenę bardzo dobrą.
Według mojego gustu,jest tu za dużo czystego romansu.
A za mało,ciekawostek historycznych.
Całkowicie,prawie nic.Nie piszę o wojnie polsko bolszewickiej.
A przynamniej,mniej niż bym ja chciał.
Na plus,to nadal zmienia się życie bohaterów.
Rodzą się inni umierają.
Idą na studia.
Żałuję,że tak mało autorka poświęciła.II wojnie światowej.
Natomiast,całość jest bardzo dobrą lekturą.
I widać,jak władza ludowa niszczyła piękne dworki.
Szkoda,tego miejsca.

talia44 | 2017-04-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

"Szepty i tajemnice"to dwa tomy,przepiękne okładki i tysiąc stron pasjonującej lektury.Pomimo sporej objętości przeczytałam szybko,gdyż książka okazała się ciekawa i wciągająca.Jest to saga rodziny Matzerów,która zaczyna się w początkach dwudziestego wieku i ciągnie się do lat pięćdziesiątych.Akcja powieści jest wielowątkowa i toczy się w majątku ziemiańskim Zaborów,a także w Warszawie,we Francji i Szwajcarii.Burzliwe losy bohaterów przedstawione są na tle wielkiej historii.
Powieść napisana jest z epickim rozmachem,a trzecioosobowa narracja urozmaicona jest pisanymi w pierwszej osobie listami i fragmentami pamiętników.Wszystko to sprawia,że czytając cały czas miałam wrażenie,że Agnieszka Janiszewska opisała historię prawdziwej rodziny.
Polecam

Madi | 2017-09-15

Krótko mówiąc -Zakochałam się w tej powieści,zakochałam się w jej bohaterach (no może pomijając Baśkę i Ulkę), zakochałam się w klimacie ,w jakim jest napisana .
Jeśli mam porównywać tom II do I ,to uważam ,że leciutko, no może ciut jest słabszy od I,ale jeśli mam porównywać jako całość do innych powieści ,to uważam,że jest po prostu REEEWEEELAAACYJNAAA!
Uwielbiam takie sagi i zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne.

Biblioteczka Rudej | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Muszę przyznać,że drugi tom okazał się być jeszcze lepszy niż pierwszy.Szepty i tajemnice powinien przeczytać każdy kto jak ja uwielbia wielowatkowe sagi.

Goszarda | 2016-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2016

BARDZO POLECAM tym wszystkim którzy uwielbiają sagi rodzinne!!
Super książka!!!

W połowie II tomu zaczęłam czuć niepokój, który rósł wprost proporcjonalnie do przerzucanych stron; ów niepokój spowodowany był tym, że II tom się kończy a nie istnieje tom III!!!

POLECAM!!!

anetapzn | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Skończyłam lekturę 2. i zarazem ostatniego tomu sagi rodu Matzerów.
Recenzja tomu 1. tutaj- klik.
Akcja tego tomu rozgrywa się na przestrzeni lat 1918-1956 w Warszawie, Paryżu, Zurychu, Nowym Jorku i w majątku ziemskim Zaborów. Pisarka wspaniale ukazuje losy czworga młodych ludzi i ich rodziców, który poznaliśmy w tomie 1., ale także prezentuje losy kolejnych pokoleń.
W okres 1918-1956 wiele się w Polsce i w Europie dzieje, powstanie polskiego państwa, działania Piłsudskiego, Cud nad Wisłą, ostrzeżenia o rosnącej potędze Hitlera, krach w USA etc. Te wydarzenia autorka umiejętnie wplata w dzieje kolejnych pokoleń rodziny Matzerów.
Wychodzą na jaw kolejne przysłowiowe trupy z szafy, pojawiają się także konsekwencje podjętych 15-20 lat temu decyzji. Nikt nie przypuszczałby, że jeden krok może po latach, wielu altach zburzyć szczęście, spokój, a nawet zniszczyć życie tak wielu osób.
Powieść ponownie jest wielowątkowa, ponownie o wszystkich członkach rodziny. Dzięki temu, iż jesteśmy...

Kasia | 2018-06-21
Na półkach: Legimi, Przeczytane, POLECANE
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Rewelacyjna II część sagi.
Poznajemy dalsze losy Basi i Ali , które kiedyś były "przyszywanymi siostrami" i przyjaciółkami. A jak jest teraz?
Fenomenalna powieść z początku stulecia prowadzi nas razem z bohaterami przez I wojnę światową, odzyskanie niepodległości, czas międzywojnia ,II wojnę światową do lat 50-tych XX wieku.
To obowiązkowo trzeba przeczytać !

alex304 | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Polecam! Dawno nie czytałam tak dobrej sagi. Jedynie szkoda, że okres od 1939 do 1956 roku potraktowany był tak skrótowo. Byłby to świetny materiał na 3 tom.