Turlot

Polska stoi węglem, to jasne jak słońce. Wydobycie węgla daje miejsca pracy, tanią energię, bezpieczeństwo energetyczne. Z czystym powietrzem już gorzej, ale za to wiatr nie zawsze wieje, a słońce w nocy nie świeci – nic nie jest doskonałe. Tak czy inaczej, zamykanie kopalń czy podporządkowywanie się unijnej polityce klimatycznej jest nie tyle niezrozumiałe, co szkodliwe. W końcu USA też trują, a Chiny? Szkoda gadać. A, jeszcze wiatraki szpecą krajobraz.

A może jednak nie? Może węgiel kosztuje więcej niż nam się wydaje? Nie tylko zdrowie i długość życia, ale też twardą walutę? Nawet bez Unii Europejskiej i zielonych klimatologów? Zasoby polskiego węgla są na wyczerpaniu, a ich wydobycie jest coraz droższe i coraz bardziej niebezpieczne. Za węglową energetykę nie tylko natura, ale i ekonomia wystawi nam wkrótce wysoki rachunek. Jak wyjść z węglowego uzależnienia? Komu zależy na utrzymaniu tego, co jest i kto na tym zarabia? A przede wszystkim: kto za to płaci?

O wizji Polski bez węgla, lecz z miejscami pracy; o koniecznym skoku cywilizacyjnym i powstrzymaniu apokalipsy, o tym jak wygląda życie z węglem i po nim – piszą Edwin Bendyk, Urszula Papajak, Marcin Popkiewicz, Michał Sutowski.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

krystynaa | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Książka obnaża to co każdy z nas powinien wiedzieć. Prawda często gorzka i wprawiająca w niepokój ale prawda.
Minusem jest pierwsza część pisana przez Pana Bendyka, z całym szacunkiem ale sztuką jest przekazanie trudnych spraw w prosty sposób, a nie komplikowanie stosunkowo prostych spraw trudnym językiem. Czytanie książki do strony 70 było dla mnie wyzwaniem. Pan Bendyk używa tak trudnych słów, że mało brakowało, a książkę rzuciłabym w kąt, a mam wrażenie, że można opisać sprawy jaśniej. Jeśli będziecie mieć podobne odczucia nie zniechęcajcie się, w kolejnych częściach przychodzi ulga, zwłaszcza w postaci tekstu Pana Popkiewicza.
Reasumując, książka potrzebna i warta przeczytania, choć pozostawiła mnie z pewnym poczuciem bezsilności wobec węglowych realiów.