Wojna Harta

Okładka książki Wojna Harta
John Katzenbach Wydawnictwo: Amber kryminał, sensacja, thriller
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Hart's War
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2015-12-03
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324156740
Tłumacz:
Michał Przeczek
Tagi:
Michał Przeczek
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
656
144

Na półkach: ,

Sprawiłem sobie przyjemność i przeczytałem książkę o honorze, braterstwie i dążeniu do prawdy. A także o ludzkich ułomnościach, o wytrwałości, o rasizmie i dążeniu do perfekcji. O woli walki, o chęci wyrwania się z piekła (no, powiedzmy, ale o tym później), a w zasadzie o chęci powrotu na wojnę i pragnienia dalszej walki.

Tytułowy Hart jest jednym z więźniów niemieckiego obozu dla zestrzelonych alianckich lotników. Gdy trafia tam czarnoskóry pilot myśliwca, Scott, sytuacja zaczyna się robić napięta. A gdy ginie jeden z osadzonych, podejrzenia padają właśnie na Scotta. Władze obozowe, w porozumieniu ze starszymi oficerami alianckimi, podejmują decyzję, że należy przeprowadzić śledztwo oraz proces (a raczej formalny lincz, biorąc pod uwagę nastroje). Obrony Scotta podejmuje się Hart i rozpoczyna się dramat sądowy, o tyle ciekawy, że rozgrywający się nie w sądzie, lecz w realiach obozu jenieckiego w czasie II wojny światowej.

Dalej nie będę opowiadał, bo zwrotów akcji nie brakuje. Od początku Hart ma ostro pod górkę, gdyż wydaje się, że ma przeciw sobie wszystkich (Niemców, oskarżyciela, świadków, nawet trybunał), włącznie ze Scottem, który odpowiada własnym rasizmem i z zasady nie ufa białym. Jednak z czasem udaje się ten dystans skrócić. Mamy tu klasyczny motyw whodunit, czyli bohater musi odkryć, kto zabił i dlaczego, żeby uniewinnić swojego klienta.

Książka jest reklamowana jako połączenie "Czasu zabijania" z "Wielką ucieczką". I coś w tym jest, a przynajmniej jeśli chodzi o "Wielką ucieczkę". To znaczy obóz niemiecki (z niewiadomych powodów nazywany Stalagiem, choć siedzą tam wyłącznie oficerowie. Powinien być zatem Oflag) jest cokolwieczek wyidealizowany. Strażnicy są uprzejmi i mówią po angielsku, komendant jest grzeczny i salutuje jeńcom. Nikt nie bywa rozstrzeliwany, nikt specjalnie nie głoduje. Jeńcy dostają paczki, a nawet niektórzy są wywożeni za zgodą Niemców do Szwajcarii do szpitali Czerwonego Krzyża. Jakoś kłóci się to z typowym w Polsce obrazem obozu jenieckiego (nie mówiąc o koncentracyjnym). Co prawda, może dotyczyło to wyłącznie obozów alianckich. Sąsiedni obóz dla Rosjan wygląda zupełnie inaczej. I jak mówił Edelman "to są Niemcy, jakich znam". Książka, tak jak film "Wielka ucieczka" jest luźno oparty na historii prawdziwej ucieczki z obozu w Żaganiu, ale tutaj głównym wątkiem jest rozprawa sądowa nad Scottem. Rozpisana znakomicie, ze zmiennym tempem, które buduje napięcie i podsyca ciekawość. Pod koniec, gdy także dochodzi czynnik czasu, akcja pędzi z prędkością Me 109, lub jak kto woli P-51. Dałbym radę przeczytać książkę w jeden dzień, odrywając się tylko po to, żeby wlać lub wylać z siebie herbatę.

Książka a film

Po lekturze przypomniałem sobie film i po raz kolejny zdumiewa mnie, jak bardzo w ekranizacji można pozmieniać treść, tworząc coś innego od oryginału. Być może taki jest sens, że reżyser jako artysta nie chce być tylko odtwórcą przez małe "o", tylko twórcą przez duże "tfu". W każdym razie różnic jest sporo i nie ma sensu ich wymieniać. Dość powiedzieć, że o ile film nie był taki zły, to książka bije go na głowę liczbą wątków oraz ich bogactwem szczegółów, tempem oraz ogólnym wydźwiękiem. Kwestie rasizmu, który przecież w Stanach miał się znakomicie w tamtych czasach, stanowią ważny element książek Katzenbacha. Jednakże w tych okolicznościach, a miejsce i czas akcji niewątpliwie są wyjątkowe, nabierają jeszcze większego znaczenia. Kto potrafi się przełamać, kto ulegnie uprzedzeniom... to bardzo ważne dla przebiegu akcji.

Podsumowując: książka moim zdaniem znakomita. Warto!

Sprawiłem sobie przyjemność i przeczytałem książkę o honorze, braterstwie i dążeniu do prawdy. A także o ludzkich ułomnościach, o wytrwałości, o rasizmie i dążeniu do perfekcji. O woli walki, o chęci wyrwania się z piekła (no, powiedzmy, ale o tym później), a w zasadzie o chęci powrotu na wojnę i pragnienia dalszej walki.

Tytułowy Hart jest jednym z więźniów niemieckiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    154
  • Przeczytane
    150
  • Posiadam
    60
  • Ulubione
    8
  • 2018
    3
  • II wojna światowa
    3
  • Teraz czytam
    3
  • John Katzenbach
    2
  • Chcę kupić
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojna Harta


Podobne książki

Przeczytaj także