Rośliny, które udomowiły człowieka

Wydawnictwo: Replika
Rośliny, fauna, literatura faktu
literatura faktu
Matacz

"Autor 'Roślin, które udomowiły człowieka', Jarosław Molenda, pisarz, dziennikarz, podróżnik zabiera nas na wyprawę, której celem jest dotarcie tam, gdzie żyją ludzie praktycznie uzależnieni od jednego gatunku rośliny. Każdy rozdział jego książki to opowieść o konkretnych przedstawicielach flory i związanych z nimi legendach, a także przyziemnych troskach ich 'opiekunów'. 'Rośliny, które...

'Rośliny, które udomowiły człowieka' wyjaśni m.in.:
jaki olej ma więcej zalet niż osławiona oliwa
które drzewo ma korę przypominającą skórę Godzilli
jak zrobić czekoladę bez kakao
czy wodą kokosową można zastąpić kroplówkę
gdzie powstaje najlepszy olejek różany na świecie
co nazywano szparagami baroku
Przy okazji autor zgłębi kilka związanych z omawianymi roślinami zagadek, na przykład to:
że Kolumb nie urodził się w Genui, ale był handlarzem mastyksu z Chios
co królik ma wspólnego z kacem
że Bretończycy mieli swojego „Titanica”
Jarosław Molenda jest jedną z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. To poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający dzieje ludzkości z oków tajemnic."

Agata Kosmalska, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”

"Molenda skrupulatnie odtwarza realia epoki, nie przestając być przy tym interesującym opowiadaczem."

Damian Gajda, „Bluszcz”

źródło opisu: www.replika.eu/

źródło okładki: www.replika.eu/

Tiamat | 2016-03-14
Na półkach: Przeczytane, Rośliny, Posiadam
Przeczytana: 10 marca 2016

Już drugi raz napotkałam książkę tego pana, a że tematyka w miarę wstrzeliwuje się w moje zainteresowania, postanowiłam spróbować i dać szansę Roślinom, które udomowiły człowieka. Moje wcześniejsze przygody z tym autorem (Historia roślin jadalnych) oceniłam dość miernie, ale być może ta jedna tylko tak koślawie wyszła?

Po przeczytaniu Roślin, które udomowiły człowieka jakoś nie mogę pozbyć się dziwnego, nie do końca pozytywnego odczucia. Oczywiście, książka ma naprawdę dużo informacji, ale brakuje mi jednego - uporządkowania. Niby całość podzielona jest na rozdziały i w każdym omówiony został inny gatunek rośliny, która miała szczególny wpływ na ludzi...

Całość na:

lili | 2018-04-23