Kazania Sejmowe

Piotr Skarga Wydawnictwo: Ossolineum literatura piękna
Ossolineum
2003-01-01
2003-01-01

Do warstwy filozoficznej nie mam zamiaru się szerzej odnosić - w końcu powstały czterysta lat temu. Ale wielu się tu doszukuje zapowiedzi upadku Rzeczpospolitej, ja tu widzę głównie właściwe bodaj każdemu pokoleniu smęcenie "kiedyś to było, teraz to nie ma" - rzekomo kiedyś nie było tylu przestępstw, tylu występków, tylu grzechów. Cóż. Frycz Modrzewski narzekał na upadek obyczajów w złotym wieku, Sokrates płakał nad "młodym pokoleniem", a i Cyceronowi się przypisuje "O tempora, o mores". Niektórzy po prostu lubią narzekać i od tysięcy lat to się nie zmienia. Niemniej, to wspaniały zabytek polskiego języka i kultury i jako taki jest fascynujący.

Bawią mnie te wpisy szkalujące naszego wielkiego kaznodzieję. Dedykuję tę książkę wszystkim posłom albo się nawrócicie, albo nas moskiewscy odszczepieńcy zdruzgoczą. Dzisiaj Francja padła łupem muzułmanów, nie chcieli ksieży, będą mieć imamów. Polsce zagraża wielka Rosja, zwrócie się do Maryi, to przetrwacie, jeżeli nie, to podzielimy losy państw upadłych.

Książka nudna, nieaktualna, mało błyskotliwa, zawierająca wypowiedz nierzadko moralnie dwuznaczne (dla lepszego urodzaju uciąć jedne gałęzie, aby drugie mogły obrodzić, nie należy żałować śmierci jednego, jeśli ocali to większość) albo wręcz wrogie wobec wszystkiego, co nie pasuje temu katolickiemu księdzu. Oczywiście był dzieckiem swoich czasów, ale książkę należałoby pozostawić w mrokach zapomnienia, ma wartość poznawczą dla chcących poznać pisarstwo ówczesnych lat. Żałuję, że Polska nie wydała męża stanu albo filozofa polityki na miarę francuskich czy angielskich, ale co zrobić? Zawsze można poczytać tamtych, na przykład Hobbesa. Nie demonizuje, po prostu książka jest kiepska w treści, jeśli chodzi o wartość staropolszczyzny, to jest to sprawa zupełnie inna. Najpiękniejszym językiem można pisać bzdury. Na koniec jedna z wybitnych mądrości Skargi "Im większa miłość, tym lepsza". Brawo! Genialne pouczenie i wielka myśl! :)

"Kazania sejmowe" są niestety niedocenione, a sam ksiądz Piotr skarga niesłusznie demonizowany przez współczesnych.

Z owych kazań płynie wiele mądrości na miarę tamtych czasów: Piotr Skarga przepiękną staropolszczyzną upomina swoich rodaków w sprawach grzechów, jakich trwanie ma złe skutki nie tylko duchowe, ale również polityczne, państwowe. Nie ze wszystkim się ze Skargą zgadzam (np. odnośnie Konfederacji Warszawskiej),ale czas pokazał, że większość jego ostrzeżeń i upomnień była przecież jak najbardziej słuszna!

Świadectwem ignorancji jest określanie Piotra Skargi fanatykiem religijnym, umniejszając tym wartości merytorycznej jego kazań. Przede wszystkim pogląd ten jest kompletnie ahistoryczny, ponieważ oderwany od realiów i mentalności XVI wieku. Po drugie trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z kazaniami! Ich wydźwięk już w samym założeniu po prostu musiał mieć charakter religijny.

Piotr Skarga udowodnił tymi kazaniami również, że był nie tylko głębokim myślicielem i trafnym diagnostykiem, ale również utalentowanym oratorem. Zachowują one klasyczną kompozycję i mają rozbudowaną konstrukcję retoryczną- Kazania Sejmowe są napisane po mistrzowsku, pierwszorzędną staropolszczyzną, zachowując przy tym zasady oracji i logicznej konstrukcji.

Polecam każdemu, pamiętając przy tym, aby nie odrywać tego dzieła od realiów XVI wieku. Bez znajomości historii Polski tamtego okresu, trudno zrozumieć samą treść "Kazań", jak i ich wartość polityczną.

Dla jednych arcydzieło.
Dla drugich zbiór niestosownych porównań, manipulacji, celowych uproszczeń.

Dla jednych arcydzieło.
Dla drugich zbiór niestosownych porównań, manipulacji, celowych uproszczeń.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Skarga to typowy kaznodzieja. Potrafi poruszać uczucia, grać na emocjach, stosuje chwyty erystyczne. "Kazania..." dotyczą polityki i współczesnych autorowi spraw społecznych. Skarga wyciąga wiele trafnych wniosków odnośnie zrywania sejmów przez szlachtę, niemożliwość kompromisu i uchwalania wiążących ustaw. Religia schodzi tu na trochę dalszy plan, Skarga troszczy się głównie o sprawy społeczne, dlatego mimo że nie przepadam za wszelkimi kazaniami to daję 9.

To arcydzieło broniące katolicyzm i konserwatywne wartości!

To arcydzieło broniące katolicyzm i konserwatywne wartości!

Bardzo dobre opracowanie naukowe. Same kazania to bełkot fanatyka ze sporadycznymi truizmami. Czytać jedynie jako źródło historyczne.

Gdyby wszyscy dawni Polacy mieli takie przejrzyste umysły jak ten duchowny! Jezuita w starym stylu! Najwyższa ocena za proroczość. Sprawdzałem. Pierwsze wydanie w 1597 roku! Kazania, które nigdy nie były wygłoszone w Sejmie, nadwornego kaznodziei króla Zygmunta III Wazy. Dla współczesnego czytelnika wadą może być nieco przyciężki, oryginalny język - z końca XVI wieku. Jeśli chodzi jednak o sam przekaz, to jest on porażający. Naprawdę - wszystko się sprawdziło. Żeby nie pozbawiać kogoś przyjemności czytania pozwolę sobie zacytować tylko jeden fragment - "(Bóg) przeklęctwo puści na to królestwo, w którym pożarte od nieprzyjaciół będzie i zginie". Tekst przejmujący do szpiku kości. Autor nie "cacka się". Dziwne, że jeszcze nie jest świętym. Ta książka powinna leżeć na biurku każdego posła i senatora - i powinna być czytana!

Język dawnych dziejów - wobec tego czyta się trudno; dzisiaj za poglądy mógłby płacić karę, jeśli nie odsiadywać w więzieniu za krzewienie anty-tolerancyjnych treści o znamionach etnocentryzmu ;) za to kościół byłby zadowolony z kaznodziei...

• Lektury
  • Filologia polska