Książka Roku 2018

W piekle eboli

Wydawnictwo: Bernardinum
6,94 (71 ocen i 21 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
6
8
10
7
29
6
18
5
2
4
0
3
2
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788378236245
liczba stron
344
język
polski
dodał
Pawel Kurach

Lubi przekraczać granice, nie tylko te geograficzne, dlatego ostatnią podróż odbył śladem eboli i, mimo naprawdę niebezpiecznych momentów, była to wyprawa pod wieloma względami wyjątkowa. Jej przebieg Tadeusz Biedzki opisał w książce zatytułowanej „W piekle eboli". Fascynująca relacja z dramatycznych wydarzeń w Afryce Zachodniej w czasie epidemii śmiertelnego wirusa uzupełniona jest ponad...

Lubi przekraczać granice, nie tylko te geograficzne, dlatego ostatnią podróż odbył śladem eboli i, mimo naprawdę niebezpiecznych momentów, była to wyprawa pod wieloma względami wyjątkowa. Jej przebieg Tadeusz Biedzki opisał w książce zatytułowanej „W piekle eboli". Fascynująca relacja z dramatycznych wydarzeń w Afryce Zachodniej w czasie epidemii śmiertelnego wirusa uzupełniona jest ponad setką znakomitych, czasem przerażających fotografii.
W sparaliżowanej przez ebolę Afryce śledzi losy ludzi, uczestniczy w krwawej ofierze animistów, przedziera się przez dżunglę i lasy namorzynowe, spotyka Polaka – właściciela kopalni diamentów, zostaje przemytnikiem, słucha opowieści o zabijaniu dzieci i robieniu z ich główek lekarstw, a w głębi dżungli tubylcy opowiadają mu o czarach, duchach i zombie. W prezencie otrzymuje żonę wodza na noc, częstują go pieczenią z małpy i nietoperza. Widzi męczarnie konających, rozpacz, ale i obojętność wobec śmierci.
Podobnie jak w poprzednich publikacjach Biedzki przedstawia niezwykłe historie ludzkie. Pokazuje Afrykę prawdziwą – bez retuszu i politycznej poprawności. Książka jest i podróżnicza, i sensacyjna równocześnie, bo do Gwinei, Sierra Leone i Liberii autor dostaje się przez zieloną granicę i jest tam świadkiem zdumiewających wydarzeń.
To już czwarta od 2012 roku książka tego wybitnego podróżnika i pisarza. Warto przypomnieć, że przed trzema laty „Sen pod baobabem" Biedzkiego został wybrany Podróżniczą książką 2012 roku, wydana w 2013 roku „Zabawka Boga" zachwyciła recenzentów i porównywana była przez nich do dzieła Umberto Eco „Imię róży" oraz „Kodu Leonarda do Vinci" Dana Browna, a autor został za nią uhonorowany kilkoma prestiżowymi nagrodami. Ubiegłoroczne „Dziesięć bram świata" nadal cieszy się niesłabnącą popularnością.

 

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/W-piekle-eboli/835

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/searchquer...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (156)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1039
Joanna | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Kiedy w 2014 roku cały świat wstrzymał oddech w związku z doniesieniami o szerzącej się śmiercionośnej epidemii wirusa eboli w Afryce Zachodniej, jedynie polski pisarz i podróżnik , wytrawny znawca Czarnego Kontynentu - Tadeusz Biedzki wraz z żoną Wandą znaleźli w sobie jako jedyni na świecie odwagę, aby udać się w niebezpieczną podróż zagrażającą ich życiu i zdać wiarygodną relację z miejsc wydarzeń.
Polak - jedyny polski reporter, który podjął się wyjechać w czasie szerzącej się epidemii choroby na którą nie ma lekarstwa a jej etiologia do końca nie jest znana zdołał pokonać wszelkie granice bezpieczeństwa udając się wraz z żoną w 2015 roku w podróż do Gwinei, Sierra Leone i Liberii .
To fascynująca książka będąca wędrówką po Afryce Zachodniej nie tylko śladem eboli, ale jest to też malowniczy obraz Afryki jako kontynentu i kondycji jej mieszkańców.
Relacja podróżników zmieniła moje spojrzenie na Afrykę, opisana w sposób przystępny i wciągający, a czasem z dawką...

książek: 1031
Magnis | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 24 marca 2017

W piekle eboli to książka po części podróżnicza opowiadająca bez retuszu o Afryce i jej mieszkańcach. Jednak Autor nie tylko zdaje relacje z tego, ale rusza tropem zabójczej zarazy jaką jest ebola i ukazuje jej dramatyczny wpływ na ludzi oraz lokalne miejscowości. Książka zaintrygowała mnie przez poruszany tutaj tematyką i dlatego chciałem przeczytać.

Książka podróżnicza. Autor wraz z żona wyrusza w podróż do Afryki w celu odwiedzenia miejsc, w których była lub nadal jest ebola. Podczas podróży przedstawiają bez ubarwień obraz życia mieszkańców Afryki, którzy często nie mogą znaleźć pracy lub wegetują z dnia na dzień. Obraz ludzi biednych próbujących sobie dać radę w trudnej rzeczywistości w jakiej się znaleźli marzących o lepszym życiu i bezpieczeństwie. Niekiedy nie zaradnych i liczących na łuk szczęścia, aby coś się odmieniło na lepsze. Niechęć do pracy i nauki prowadzi do pogłębienia się niemożliwości poradzenia sobie ze wszystkim. Widać to przez opisy Autora zdającego relacje...

książek: 821
Katarzyna | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

To nie jest książka o eboli, choć tytuł na to wskazuje. To opowieść o chorobach trapiących mieszkańców Czarnego Lądu: biedzie, beznadziei, braku perspektyw, zacofaniu. Ebola jest jedynie pretekstem do rozważań na temat mentalności ludzi zamieszkujących kraje afrykańskie. Mnóstwo w niej opisów wstrząsających praktyk mających zapewnić zdrowie i powodzenie mieszkańców (oto ojciec zbijający i składający w ofierze najbrzydszą córkę w celu uproszenia duchów o znalezienie zatrudnienia; oto targ, ma którym handluje się lekami wytworzonymi ze sprzedanych uprzednio przez rodziców dzieci). Smutek, rozpacz,bezmiar cierpienia, do których rękę przyłożył biały człowiek - kolonialista.

książek: 694
WMagdalena | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane

Relacja z dramatycznych wydarzeń w Afryce Zachodniej w czasie epidemii śmiertelnego wirusa uzupełniona jest ponad setką znakomitych, czasem przerażających fotografii. Swoją wyprawę rozpoczęli w Gambii, następnie odwiedzili Senegal, Sierra Leone i Gwineę.Obserwacje i wrażenia z tej szaleńczej wyprawy opisali w książce "W piekle eboli".

książek: 400
majeczka241 | 2015-12-18
Na półkach: Przeczytane

Tadeusz Biedzki odbył ze swoją żoną Wandą najtrudniejszą wyprawę w całym ich dotychczasowym życiu. Przedzierali się przez dżunglę i lasy namorzynowe, często brakowało wody, prądu, czasem jedzenia. Do trzech krajów dostali się przez zieloną granicę i przebywali tam nielegalnie. Po raz pierwszy świadomie pojechali wprost w objęcia śmierci, na spotkanie z najbardziej groźnym wirusem, z jakim dotąd zetknął się człowiek- z ebolą. Poznali się z tym zabójcą poprzez kontakty z ludźmi zmagającymi się z nim na co dzień: chorymi, pielęgniarzami, lekarzami. Zobaczyli jak się żyje w strachu przed ebolą. Odwiedzili m.in. Gambię, Senegal, Gwineę.

Książka podróżnicza, opisująca świat dla wielu nieznany, ale z dramatem i śmiercią w tle. Opowiadająca o niefrasobliwości, niewiedzy i niezrozumienia współczesnego świata przez wielu Afrykanów, przywołująca ich krańcowe reakcje, wrogość i równocześnie życzliwość dla białych, niezwykłą gościnność i zarazem pazerność, brak szacunku dla życia, wiarę w...

książek: 40912
Muminka | 2018-03-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2018

Wanda i tadeusz Biedzcy,znawcy Afryki, odbyli kilkumiesięczną wyprawę śladami eboli. Zawitali do takich krajów jak Gambia, Senegal, Gwinea Bissau, Sierra Leone, Liberia czy Gwinea by wypytać mieszkańców o genezę choroby, jej wpływ na gospodarkę i przemysł, zrozumieć dlaczego siałą takie spustoszenie na wielkim obszarze.
Opisują przebieg pierwszej fali zachorowań, omawiają objawy i postępy choroby z 1976 w Meliandou. Niestety na pogrzebie czterolatki, jej babci i innych ofiar wielu załóbników całowało ciała i zarażało się chorobą.
W 2014 doniesienia prasowe mówiły o epidemii na terenie Sierra leone, Gwinei i Liberii. Zaprzestano wypraw łodzią przez rzekę Senegal, skoro na jej drugim brzegu szalała zaraza. oklejono Afykę Zachodnia plakatami o sposobach zakażenia i objawach. Kiepskie warunki sanitarne, beztroska mieszkańców, by wypróżniać się gdzie popadnie, spożywać owoce i mięso z nieznanych źródeł sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa. Jenocześnie nieświadomośc tych...

książek: 943
werka777 | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 grudnia 2015

„W Afryce wszystko brzmi niewiarygodnie, a jest prawdą…”

Nie tak dawno słowo ebola zasiało w Europie ziarno paniki. Nazwa strasznego wirusa wywołującego śmiertelną chorobę, epidemia pochłaniająca setki ofiar, chociaż tak naprawdę wiąże się raczej z Afryką, przestrasza także nas, żyjących z dala, a jednak stąpających po tym samym globie. Wirus ebola, zwany inaczej gorączką krwotoczną pustoszy ląd Czarnej Ziemi, zabijając po kolei tych, którzy w pozbawionych cywilizacji, ubogich krajach często nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc. Zarażeni zostając wiec sami, cierpiąc do ostatnich chwil. Przezorni i nieco przestraszeni mieszkańcy innych kontynentów, drżąc o własne zdrowie i życie wolą więc trzymać się z dala. Umierają więc nie tylko mieszkańcy Afryki, ale także i przemysł turystyczny wraz z pustymi hotelami, restauracjami czy samolotami. Jak zatem wygląda ogarnięta epidemią Afryka? Czy płacze i ubolewa? Czy stara się funkcjonować tak, jak przed zbierającą obfite plony śmiercią? Być...

książek: 228
annette | 2018-06-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Bardzo przeciętna książka o podróży po Afryce z chwytliwym tytułem. Liczyłam na prawdziwy reportaż "z piekła eboli", jak sam tytuł wskazuje. Moje oczekiwania były jeszcze większe przez rzucający się na okładce napis: "pierwsza na świecie taka książka". No niestety, nie. Książek opowiadających o podróżowaniu przez Afrykę jest mnóstwo i nie są w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym - w czasach, gdy każdy może do Afryki jechać. Zdarzały się w książce momenty, że przez kilkadziesiąt stron nie było nawet wspomniane o wirusie ebola, zamiast tego znajdziemy w niej opisy widoków, życia Afrykańczyków, czyli powielanie powszechnych informacji, że np. Afrykańczycy się spóźniają, opisy tego, co w Afryce się je i czym się jeździ, do tego wszystko napisane jest na pewno nie reportażowym językiem, a właśnie lekkim, podróżniczym. Momentami można nawet się uśmiechnąć, bo autor pisze czasami tak, jakby był na wakacjach, a nie przedzierał się przez "piekło eboli". Liczyłam na dobry...

książek: 1377
ZielonaCytryna | 2015-11-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2015

„Umrzemy, na pewno umrzemy, tylko ile mamy czasu? Ebola. Jezu, ebola. Z Zachodniej Afryki do Europy, a potem z głowy, potrzebujemy wody, wody, wody i puszek, w Walking Dead szukali puszek, mają długi termin przydatności do spożycia. Nie będziemy wychodzić na dwór, trudno, będziemy wietrzyć, kiedyś to się skończy. Ebola! Chce mi się wymiotować, Boże, za ile on wróci z pracy? WHO, szybko, na stronę WHO.”

Natrętne myśli o wirusie ebola plątały mi się po głowie przez dobrych kilka tygodni ubiegłego roku. Bałam się jak diabli – to był pierwszy raz w moim życiu, kiedy byłam autentycznie przerażona faktem, że coś może wymknąć się spod kontroli i ten mały dziad, ten maleńki, tyci tyci wirus trafi do nas i wszystkich nas pozabija. Kiedy więc parę tygodni temu znalazłam informację, że Wydawnictwo Bernardinum wydało książkę Tadeusza Biedzkiego zatytułowaną W piekle eboli, pomyślałam sobie: serio, człowieku? SERIO?! Pojechałeś w sam środek tego cholerstwa?
Nie mogłam jej nie przeczytać.

I...

książek: 364
Agnieszka | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2016

Książka mnie porwała absolutnie. To była kolejna książka o tematyce afrykańskiej, ale jedna z najciekawszych. Podobał mi się styl pisania autora: przystępny, prosty, niemoralizatorski i spostrzegawczy. Autor nie ocenia napotkanych ludzi, opisuje ich i ich otoczenie.
Afryka sama w sobie oryginalna, specyficzna, poruszająca, niebezpieczna, przyciągająca, fascynująca, przygnębiająca, niezrozumiała, wykorzystywana, pozostawiona sama sobie, prowadzona za rękę... jest tematem ciekawym i wstrząsającym jednocześnie. Autor dodaje w swojej książce kolejny element - ebolę. Wirus straszny, powalający człowieka w kilka godzin, odstraszający lub pozostawiający ogromne piętno.
Zrozumieć Afrykę nie jest łatwo a działa to w dwie strony, oni też nie rozumieją systemu amerykańskiego i europejskiego, chociaż tak bardzo chcieli by tam być.
Autor opisuje wyprawę swoją i żony do krajów ogarniętych przez ebolę (lata 2014/2015), wirusa, który rozprzestrzenia się błyskawicznie zwłaszcza kiedy ma podany...

zobacz kolejne z 146 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd