Trzy twarze Juliana Haraschina

Wydawnictwo: Arcana
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
SB, PRL, biografie, sędziowie, zbrodniarze
tsantsara

Nakreślenie możliwie pełnej sylwetki Juliana Polan-Haraschina, zwanego „krwawym Julkiem”, jest z kilku powodów niezbędne. Po pierwsze, należy się to jego ofiarom i ich rodzinom. Po drugie, jego biografia w jaskrawy sposób ukazuje fałsz, zakłamanie, ohydę systemu politycznego, dzięki któremu mógł funkcjonować. Nakreślenie możliwie pełnej sylwetki Juliana Polan-Haraschina, zwanego „krwawym...

Nakreślenie możliwie pełnej sylwetki Juliana Polan-Haraschina, zwanego „krwawym Julkiem”, jest z kilku powodów niezbędne. Po pierwsze, należy się to jego ofiarom i ich rodzinom. Po drugie, jego biografia w jaskrawy sposób ukazuje fałsz, zakłamanie, ohydę systemu politycznego, dzięki któremu mógł funkcjonować. Dziś, gdy o państwie Bieruta, Gomułki, Gierka, Kani, Rakowskiego mówi się często w sposób oględny, politycznie poprawny, relatywizujący związane z nim zło, gdy komunizm w Polsce w ciągu 25 lat niepodległości nie został rozliczony, a młode pokolenie otrzymuje w szkole i mediach obraz przeszłości niepełny lub wypaczony, opowieść o karierze Haraschina wydaje się bardzo na czasie.zajrzyjdoksiegarni_120 Po trzecie, ta wielowymiarowa postać: stalinowski sędzia, „producent” fałszywych dyplomów na Wydziale Prawa UJ, wreszcie wieloletni tajny współpracownik SB, to swoisty fenomen psychologiczny. Poznając nowe fakty z życia Haraschina, wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: dlaczego? Co było motorem jego działania? Miał warunki po temu, by przemyśleć swe życie i zmienić je na lepsze, jednak wolał pozostać w kręgu zła. Ostatnie donosy składał na dwa tygodnie przed śmiercią w 1984 r.

W grobach spoczęły dziesiątki ludzi Podziemia, skazanych przez Haraschina na śmierć. Pamięci jednego z nich – Marka Kublińskiego – dedykuję tę książkę.

źródło opisu: http://www.portal.arcana.pl

źródło okładki: http://www.portal.arcana.pl

Marianna | 2018-03-29

Czytaliśmy z mężem sobie na głos, z wypiekami na twarzy. Czekamy na ekranizację.
Tekst mocno na źródłach, napisany z werwą i wstrząsający. Nie można się oderwać.

brombergreader | 2017-03-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ucieleśnienie podłości , dwulicowości i zakłamania ....W książce jest opisana kreatura tak zdumiewająca, tak bezkrytyczna wobec siebie....Po zamknięciu książki długo myślałem na ten temat ....
Książka ciekawa bo pokazuje też reakcje komunistów na posunięcia krakowskiego kościoła.....