Rok szczura. Wędrowniczka

Tłumaczenie: Marina Makarevskaya
Cykl: Rok szczura (tom 2)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Alk, Żar, Ryska
raven

"Rok Szczura. Wędrowniczka" to niecierpliwie wyczekiwany przez czytelników drugi tom trylogii "Rok Szczura" – bestsellerowej sagi, która opowiada losy Ryski – wiejskiej dziewczyny wykazującej pewne zdolności jasnowidzenia, której w pełnej przygód wędrówce towarzyszą: jej przyjaciel z dzieciństwa Żar – złodziejaszek oraz znaleziony na drodze szczur Alk – który właściwie szczurem nie jest. Po...

Po raz kolejny Olga Gromyko – bestsellerowa autorka "Wiernych wrogów" i serii o przygodach wiedźmy Wolhy gwarantuje niezapomnianą dawkę fantastycznej przygody z dużą dozą humoru, tak cenioną przez jej licznych fanów.

Ledwo co parę tygodni temu Ryska była zwykłą wiejską dziewczyną, którą od rówieśniczek odróżniały wyłącznie zdolności widzącej, czyli umiejętność dokonania najlepszego wyboru.

A teraz tuła się po drogach i wsiach w towarzystwie Żara, młodego złodziejaszka – przyjaciela z dzieciństwa i Alka – gadającego szczura, którego największym życzeniem jest zmienić się z powrotem w człowieka.

I wszystko byłoby dobrze (a przynajmniej względnie dobrze) gdyby nie to, że dokonane dawno temu wybory często miewają nie do końca spodziewane a równocześnie daleko idące konsekwencje.

źródło opisu: Wydawnictwo Papierowy Księżyc

źródło okładki: https://www.facebook.com/148157318573840/photos/a....»

Moniz | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

ciekawa

ampH | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Z twórczością Olgi Gromyko zetknąłem się po raz pierwszy w 2015 roku, przy okazji lektury pierwszej części trylogii "Roku szczura". Było to spotkanie zdecydowanie udane, więc sam nie jestem do końca przekonany dlaczego tak dużo czasu upłynęło, zanim sięgnąłem po kolejny tom. Postarałem się jednak nadrobić wreszcie zaległości i od razu kupiłem oba brakujące tomy. Mam więc nadzieję, że tym razem błyskawicznie zakończę cykl, zwłaszcza że autorka bardzo do tego zachęca. Jak również do sięgnięcia po inne jej książki - uznawane za o wiele lepsze od tego, co obecnie czytam.

Zwykła, wiejska dziewczyna z darem ląduje ostatecznie w podróży do wielkich miast, których do tej nie pory nie miała okazji widzieć. Wraz ze swoim przyjacielem Żarem oraz Alkiem przemierza kolejne miasta, nie wiedzą jeszcze jaki los ich czeka. A wiele razy stare decyzje mają ogromny wpływ na przyszłość. Nawet jeśli podejmowane są przez osobę z darem widzenia.

"Rok szczura. Wędrowniczka" jest już drugą książką...

annaroza | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 listopada 2017

Co wyjdzie gdy Holga, a może Saszy splącze ścieżki wyniosłego arystokraty, młodego złodzieja i naiwnej wieśniaczki?
Odpowiedź jest prosta: świetna kontynuacja "Widzącej".
Biorąc pod uwagę zarówno charaktery, jak i zdolności bohaterów, można spodziewać się ciekawej lektury. Ta część trylogii może nie obfituje w wydarzenia, ale zabawne sytuacje i sprzeczki między Alkiem, Ryską i Żarem sprawiają, że książkę szybko i bardzo przyjemnie się czyta. Akcja trochę spowolniła i trochę bardziej uwidocznił się wątek romansowy, ale z chęcią przeczytam kolejny tom, jeśli tylko uda mi się na niego trafić.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 24 września 2017

Ten cykl nie wciągnął mnie tak jak opowieści o wiedźmie W.Rednej, ale też ma swój urok. Słabsza pozycja niż część pierwsza.

Sylwia | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, Serie, Fantastyka
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Zdecydowanie lepsza część niż Widząca, więcej się dzieje, a przede wszystkim jest weselej. Dialogi Alk-Żar to mistrzostwo😊 Ryska tylko dalej mnie irytuje swoją wioskową prostotą, aczkolwiek mniej niż w poprzedniej części.

Ulsien | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Wędrówek trójki przyjaciół ciąg dalszy! Alk, Ryska i Żar wyruszają "poszlajać" się po drogach, wioskach i miasteczkach w bliżej nieokreślonym celu, by w końcu na stałe(?) osiąść w Łosich Jamach i rozpocząć pracę (Alk jako wykidajło, a Żar jako pomocnik modlika) oraz oporządzanie wynajmowanego lokum (gospodyni Ryska, zawsze na posterunku!). Coś chyba zaczyna się także zmieniać w kwestiach uczuciowych... W końcu nie bez powodu Żar i Alk coraz częściej skaczą sobie do oczu, walcząc o miano samca-alfa. Poza tym, równolegle toczy się opowieść o robotnikach, pracujących dla Świstaka, którzy na jego sugestię wyruszają na zarobek poza granice majątku.
Owszem, wiele opisów było może zbędnych, ale za to dowiadujemy się m.in. przy jakiej okazji Alk zmienia się w szczura. A humor nadal tryska z kart powieści. Z przyjemnością sięgnę po III tom trylogii.

Hersus | 2017-06-06
Przeczytana: maj 2017

Jak ja nie lubię recenzować kolejnych tomów tej samej serii. Zazwyczaj różnice między nimi są naprawdę maleńkie, a powtarzanie tych samych argumentów nieco mija się z celem. Jednakże z drugiej strony, przeczytanie całej trylogii i dopiero wtedy wzięcie jej na warsztat za długo by trwało. Dlatego też wybierając mniejsze zło zapraszam serdecznie na dzisiejszą recenzje poświeconą drugiemu tomowi „Roku szczura” zatytułowanego „Wędrowniczka” oczywiście spod pióra Olgi Gromyko.

I co my tu mamy? Kontynuację podróży widzącej przyszłość Ryski, złodziejaszka Żara oraz szczura Alka, który przestaje być gryzoniem. Będą musieli zmierzyć się z mnóstwem niebezpieczeństw, które czyhają na wędrowców. Zwłaszcza, gdy przeszłość zacznie się zbliżać wielkimi krokami. Dodatkowo zobaczymy jak potoczyły się dalsze losy mieszkańców majątku, z którego uciekła Ryska. Trzeba przyznać, że dla niektórych z nich los nie jest łaskawy. Zwłaszcza dla robotników. Nie zabraknie również wątku szpiegowskiego, gdy w...

Monika Szulc | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Ryska z pozoru jest zwykłą dziewczyną, ale posiada zdolność jasnowidzenia, co nie tylko wyróżnia ją od innych, ale również wielokrotnie wpędza w kłopoty. Dziewczyna najbardziej na świecie pragnie wyjść za mąż i w tym celu wyrusza w podróż. W pełniej przygód wędrówce, dziewczynie towarzyszyć będą dwaj całkowicie różni kompani. Żar- przyjaciel z dzieciństwa i zwinny złodziejaszek oraz Alk- szczur, który tak naprawdę nie jest szczurem.

Pierwszy tom trylogii mnie zaskoczył, a szczególnie długie wprowadzenie. Spora część książki opowiada historię Żara i Ryski, którzy dorastają na oczach czytelnika. Dziewczyna nie miała szczęśliwego dzieciństwa, lecz oddana do majątku odetchnęła wolnością. Nowe znajomości, frywolne zabawy i przyjaźń, potrafiąca odpędzić najstraszniejsze koszmary. Początkowo byłam znudzona, lecz szybko polubiłam tę dwójkę i kiedy oboje dorośli, zatęskniłam za dziecięcymi bohaterami, bo młodym bohaterom można wiele wybaczyć, co niekoniecznie tyczy się dorosłych...

Morgana | 2017-03-21
Przeczytana: 19 marca 2017

Dość dawno przeczytałam pierwszą część i długo odwlekałam zabranie się do czytania drugiej. Pomimo niekorzystnych opinii, kolejna część jest interesująca. Czyta się bardzo szybko (na upartego zajmuje to jeden dzień), nie męczy i mało absorbuje. Coraz mocniej kibicuje "przyszłemu-może związkowi" Ryski i Sawrianina.

Erza | 2017-02-28
Na półkach: Przeczytane, 5 - Ulubione
Przeczytana: 28 lutego 2017

Mogli podzielić książkę w znacznie gorszym momencie niż ten, więć nie mogę narzekać. Zbytnio. Lecz mam tak wiele wiele pytań...

Chociażby, jako, że ma natura doszukuje się w książkach romansu, zadaje sobie pytanie... czy Alk naprawdę jest taki zimny czy jednak coś poczuje?

No bo szczerze Żar nie przypadł mi do gustu mimo wszystko... niby widzimy: bardziej zależy mu na Rysce, niż Alkowi, ale też jak go poznajemy patrzy przede wszystkim jak praktyczny złodziejaszek... na czym wyjdzie lepiej i wygodniej (im mniej pracy tym lepiej i to się nie zmienia)... a szczególnie to co sobie pomyślał o wracaniu do wieski... no i nie raz podkreśla, że jest dla niej bratem. Alk za to jest dość ponurym "walącym prosto z mostu" Sawrianinem (ale i tak z niego ciacho).

Mam cichą nadzieję, że to jednak z nim się ostanie Ryska, jeśli miałaby z którymś z nich. Nawet po cichu żywię nadzieję, że przemówi mu trochę do rozumu i będzie z nim i z żadnym innym... chyba jestem zbyt niepoprawną romantyczką...