Zamknięty krąg

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Closed Circle
Zamknięty, krąg

Akcja powieści Zamknięty Krąg, będącej kontynuacją Rotter's Club, rozgrywa się w Anglii w latach 1999-2003. Po blisko trzech dekadach ponownie spotykamy tych samych bohaterów, dawnych uczniów Szkoły im. Króla Wilhelma, teraz już ludzi w wieku dojrzałym, których dzieci wkraczają w dorosłość. Losy Benjamina, Paula, Claire, Douga, Philipa i Hardinga znów się splatają i przenikają, a zdarzenia z przeszłości, takie jak tajemnicze zniknięcie Miriam i nawrócenie się Benjamina na chrześcijaństwo, znajdują swoje zaskakujące wyjaśnienie. Mimo upływu lat i różnych życiowych zawirowań, związanych z rozpadem związków osobistych, kryzysem wiary, rozczarowaniem polityką, odnajdujemy w postaciach dawne cechy i przywary, nakreślone przez autora z dużą dozą humoru. Jeśli poprzednią książkę można było uznać za powieść o niewinności i dojrzewaniu, tę możemy określić jako powieść o doświadczeniu. Jonathan Coe przedstawia wnikliwy opis współczesnej Anglii oraz głębokich przemian obyczajowych i politycznych zachodzących w tym kraju za rządów Tony'ego Blaira i nowej Partii Pracy, zwłaszcza po ataku z 11 września 2001 roku, którego następstwem stało się coraz większe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wojnę z terroryzmem. Nasilają się konflikty rasowe, puby zostają zastąpione przez nowoczesne kawiarnie, a miłość wyznaje się w sms-ach.

Przymrozkowa | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

Bardzo barwa, dynamiczna książka o rodzinnych i towarzyskich kręgach. Nie czytałam pierwszej części, ale podczas lektury nie odczuwałam, że wcześniejsza historia gdzieś mi umyka. Powieść jest napisana bogatym, wciągającym w wir wydarzeń i splotów akcji trybem. Czasami aż dziw bierze, że angielska miejscowość i Londyn są tak powikłanym, małym światem. Zdecydowanie polecam!

muchlikemeg Magda | 2015-06-23
ivonne87 | 2014-09-27