Bez mitów. Portrety ze śląska

Autorka opisuje historyczne biografie trzynastu wybitnych ślązaków. Rok wydania: 2007,

Jarek K | 2017-03-22
Przeczytana: styczeń 2017

Książkę tą bardzo dobrze charakteryzuje okładka. Różne czasy, skrajnie różni bohaterowie, reprezentujący różne stany społeczne i podążający własną drogą, każdy w innym kierunku. Dokładnie tak jak na pozornie chaotycznym kolażu.

Łączy ich tylko Śląsk (a często też i Polska jako całość) oraz to, co dla niego dobrego zrobili.

Różnic jest jeszcze więcej. Poszczególne felietony o wybitnych postaciach, napisane są różnym stylem. Niektóre mają formę dialogu, inne zapożyczają z wywiadów, inne zaś to bajki (niejako z przymusu - brak innych materiałów). Jedne pochodzą z zeszłego wieku, inne mają po 15 lat, jeszcze inne są ciepłymi bułeczkami.

Wszystko to powoduje, że nie jest to książka dla historyka-maniaka. Ten będzie zawiedziony małą objętością, szybko poczuje niedosyt lub też zdenerwują go niektóre "skróty", na które pozwala sobie autorka. W rezultacie stwierdzi, że nic nowego się nie dowiedział.

Jest to z całą pewnością pozycja do kogoś, komu "dzwoni w kościele". Kto...

Filip | 2011-06-30

Ciekawa książka opisująca wiele interesujących faktów z historii regionu.

Małgorzata | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Śląsk, Historia