The Raven Boys

Okładka książki The Raven Boys Maggie Stiefvater
Okładka książki The Raven Boys
Maggie Stiefvater Wydawnictwo: Scholastic Audio Cykl: Król Kruków (tom 1) fantasy, science fiction
Król Kruków (tom 1)
Scholastic Audio
2012-09-18
2012-09-18

Po lekko ponad miesiącu skończyłam tą pozycję. Już pierwszego dnia przeczytałam połowę książki, a następnie przez zastój stanęłam w miejscu. Na szczęście przyszło legimi i "z tej strony sam" zwróciło moje chęci. Mogę być wdzięczna aktorom głosowym, bo dzięki audiobooku do wymienionego wyciskacza łez obaliłam Króla Kruków już następnego dnia.

Fabularnie – Boże, uwielbiam. Nakręciłam się na tą książkę strasznie i jestem wniebowzięta, że miałam okazję ją przeczytać. Blue, Ronan, Gansey, Noah i już w ogóle ADAM to cudowne postacie. Mają swoje gorsze momenty, ale nie odebrałam ich jako wady. Nawet kiedy serce mi pękało przy ostatnich stronach i tym wszystkim, co działo się wokół Parrisha.

Fabularnie – Boże, uwielbiam....

Mam słabość do młodzieżówek, mimo, że pełnoletnia jestem od dawna. Cykl "Król Kruków" okazał się dużo lepszy niż się spodziewałam po opisie (gdybym tego nie miała w abonamencie to bym nawet nie próbowała). Watki magiczne nie dominują, siłą bohaterów jest przyjaźń i determinacja w poszukiwaniu celu. Postacie są ciekawe, każdy z bohaterów ma swój charakter, dobrze są pokazane różnice klasowe. Nie brakuje też humoru ale żarty są inteligentnie, naturalnie wplecione w treść. Wątek romantyczny (wbrew opisowi) nie dominuje, jest całkiem zgrabny, a co najważniejsze, nie ma tu toksycznej relacji, prób dominacji i niszczenia indywidualności bohaterów, co niestety jest plagą w młodzieżówkach fantasy.

Całkiem przyjemna młodzieżówka.
Akcja jest dość powolna, jednostajna, bez szaleństw, za to pod koniec książki przyspiesza i może wybić z kapci 😄
Książkę czytałam w starym wydaniu, z biblioteki- super widzieć okładkę z nowego wydania z twarzami głównych bohaterów 😊 ... tylko kilkukrotnie w książce wspomniano, że Ronan jest łysy 🤪

Całkiem przyjemna młodzieżówka.

Nie miałam szczególnych oczekiwań, przyciągnął mnie tytuł. I jestem mile zaskoczona. „Król Kruków” to porządna młodzieżowa fantastyka. W tej recenzji chciałabym podsumować moje odczucia dotyczące całego cyklu Maggie Stiefvater.
Historia opiera się na poszukiwaniach legendarnego Króla Kruków i związanych z nim lini mocy. Trójka przyjaciół z elitarnego liceum: Gansey, Adam i Ronan od kilkunastu miesięcy prowadzą swoje śledztwo. Okazjonalnie towarzyszy im Noah, skryty, niewyraźny kolega. Kolejne wydarzenia splatają ich losy z losem Blue - córką miejscowej wróżki, która choć sama nie jest medium to działa niczym wzmaciacz dla wszelkiego rodzaju magii. Razem tworzą różnorodną, ale bardzo ciekawą ekipę, która stara się odnaleźć Glendowera, jednocześnie stawiając czoła codziennym wyzwaniom i próbując zmienić przeznaczenie. Każdy z tomów dodaje nam postacie drugoplanowe i jednocześnie odkrywa kolejne elementy układanki.
Naprawdę dobrze się bawiłam. Zazwyczaj jest we mnie obawa, że przy takiej ilości głównych bohaterów, Autorka nie znajdzie przestrzeni na zbudowanie ich charakterów. Natomiast tutaj całość jest fenomenalnie przemyślana. Nasi główni bohaterowie rozwijają się, kształtują i szukają odpowiedzi. Co ciekawe same postacie z drugiego planu też są dobrze poprowadzone - każda z nich ma swój osobisty rys, znamy ich motywacje, ich działania są logicznym ciągiem przyczyn i skutków.
Nawet wiedząc, co się ostatecznie wydarzy czytałam z zapartym tchem. Dopiero po lekturze odkryłam, jak bardzo mi tego brakowało - porządnej przygodówki, gdzie właśnie przygoda i przyjaźń są na pierwszym planie. Magii i odkrywania, prostych gestów i podniosłych słów. Cykl idealny.
P.S. Wiem, że @wydawnictwo_uroboros wydało te serię z nowymi okładkami, ale to starsze wydanie bardziej mi przemawia do serduszka.
(Instagram @eaw.books)

O matko jak ja kocham tą serie. Bardzo polecam. Bardzo ciekawe kreacje bohaterów i bardzo łatwo przychodzi przywiązanie się do nich, relacje między nimi są takie prawdziwe, głębokie i się rozwijają. Historia bardzo klimatyczna i zagmatwana, tajemnice, przepowiednie, dziwne miejsca. Od razu zamówiłam następne tomy. Czytajcie, nie pożałujecie.

Fabuła ciekawa, poszukiwania w stylu Indiany Jonesa oraz nadprzyrodzone zjawiska. Energia to moc, która zasila cały świat, gdzieś tam zapisany jest los, ale przyszlość można zmienić. Czwórka poszukiwaczy i ona. Tajemnice, które mogą być zabójcze. Generalnie mało tu jakiegoś mlodzieżowego romansu, autorka skupia sie na poszukiwaniach i tajemnicy, dużo tłumaczeń o co się toczy gra, sporo opisów świata w którym toczy się akcja, ale to duży plus. Miejscami można odczuć jakby autorka się spieszyła lub chciała uchwycić dużo mysli w jednym zdaniu, co nie do końca wychodzi, jakby coś umknęło. Historia w miedzyczasie ma parę ciekawych zwrotów akcji oraz wtrąceń z życia codziennego bohaterów. Zapowiada się ciekawa seria.

Sama książka mnie momentami nudziła mimo tego, że wszystko jest otoczone tajemnicą. Chcę więcej koleżAnek Maury, które mówią zagadkami.
Blue mogłaby być bardziej charakterna.
Adam mnie bardzo irytuje.
Gansey- jestem bardzo ciekawa jak jego historia się potoczy dalej.
Na pewno sięgnę po drugą część i mam nadzieję, że będzie więcej się działo.

Blue mogłaby być bardziej charakterna.
Adam mnie bardzo irytuje.
Gansey- jestem bardzo ciekawa jak jego historia się potoczy dalej.
Na pewno sięgnę po drugą część i mam nadzieję, że będzie więcej się działo.

Podzielam opinię kilku przedmówców co do tego, że książka rozkręca się dopiero po 60%. Pierwszą część można powiedzieć - przemęczyłam ale kolejne 40% przeczytałam jednym tchem. Jestem ciekawa następnych tomów.

Zaczęłam czytać tę książkę i nie mogłam się wciągnąć. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego niż dostałam. Akcja rozkręciła się i nabrała tempa dopiero pod koniec książki.
Wcześniej miałam wrażenie, że choćbym ominęła z 50 stron to i tak bym wiedziała o co chodzi. Taka trochę moda na sukces w wersji książkowej.
Natomiast kiedy już zaczęło się coś konkretnego dziać to się naprawdę wyciągnęłam i chciałam wiedzieć co będzie dalej więc czytałam z zapartym tchem.
Czy jestem zadowolona z przygody z tą książką?
Zakończenie nie mnie nie zaskoczyło i równie dobrze mogłoby się zakończyć na tej części. Kolejnych nie planuje czytać.

Oprócz linii mocy i innych magicznych rzeczy od wróżek i medium dostaniemy tutaj też bardziej codzienne kwestia typu :
✔️ problemy rodzinne,
✔️ brak zaufania do innych,
✔️ zbyt szybkie dorastanie,
✔️ bogactwo które zmienia człowieka,
✔️ brak umiejętności przyjmowania pomocy,
✔️ przyjaźń oraz toksyczna relacja,
✔️ kłamstwa,
✔️ tajemnice.

Jest to na pewno książka dla fanów lubiących lekkie historie bez zawrotnego tempa akcji.

Natomiast kiedy już zaczęło się coś konkretnego dziać to się...

Generalnie chwyciłam tę książkę ze względu na piękne nowe wydanie oraz obiecany wątek romantyczny na etapie trzeciego tomu. Przed zakupem przeczytałam kilkanaście opinii mówiących, że książka jest zwyczajnie nudna, powolna, nie posiada żadnych interesujących zwrotów akcji, bądź że rozkręca się dopiero na etapie około trzysetnej strony. Nie zgodzę się z tymi opiniami.
Moim zdaniem jest to bardzo przyjemna książka. Spokojna, bez napiny, bez nadmiernego przejmowania się. Ot zwykła przygoda piątki przyjaciół. Nawet nie raził mnie fakt, że bohaterowie mają po szesnaście lat, gdzie normalnie mam awersję do wszystkiego poniżej dwudziestego pierwszego roku życia. Tutaj nie, postaci są dojrzałe, dobrze zarysowane i przyjemne w odbiorze.
Nie zgodzę się też do wolnego tępa opowieści. Oni nie jest wolne czy nudne. To raczej tak, jakby autorka oryginalnie napisała długą powieść, ale ostatecznie postanowiła podzielić ją ma cztery części. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że czcionka jest duża, a sam tekst się szybko czyta, to w ogóle nie czuje się jak po przeczytaniu książki, a raczej jej części.
Fabuła jest wciągająca. Nie ma zbędnego pitolenia, w każdym rozdziale posuwamy nasze poszukiwania do przodu, odkrywamy coś o bohaterach lub dostajemy kolejne interakcje między nimi. Dla mnie spoko.
No może mam malutkie ale do dosłownie ostatniego akapitu książki. Wydaje mi się na siłę wepchnięty, by zachęcić do sięgnięcia po następny tom. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest słabe zakończenie. Przekazuje się nam tam bardzo ważną informację. Chodzi mi raczej o napisanie tej sceny i nagłe przekazanie nam tej informacji. Choć może wyjaśni się to w następnym tomie. Który zresztą idę od razu czytać, bo nie widzę sensu robienia sobie przerwy.

...