Rymarz z Dawson City

Wydawnictwo: Poligraf
9788378561996
literatura piękna
goniec

Rok 2009, przybywam na Jukon z rodziną na wakacje. Dowiadujemy się o wielu wspaniałych Polakach, którzy brali udział w tym niezwykłym wydarzeniu, jakie miało tu miejsce przed stu laty. Gdziekolwiek się nie pojawimy, czy jest to chata Jacka Londona czy Roberta Service'a, zatrudnieni tam przewodnicy przypominają nam o nich, a właściwie odkrywają nam tych niezwykłych ludzi. Zastanawiam się,...

Zastanawiam się, dlaczego wcześniej nigdy o nich nie słyszałem?
Myślę, ilu podobnych do nich rodaków leży w różnych zakątach świata, a my o nich nic nie wiemy. A jak się okazuje, w konkretnym przypadku pana Józefa Kaweckiego oraz jego kuzynów Rystogi, stanowili Oni znaczącą część trzonu społeczności tego wspaniałego miasta w okresie jego największej świetności.
Kim byli, co zmusiło ich do emigracji, a nawet, czego dokonali w swych nowo przybranych ojczyznach?
Pytania te często pozostają bez odpowiedzi.
Wiem jednak, że z pewnością pamiętali o swoim starym kraju i tęsknili za nim. Myślę sobie, odpoczywajcie w pokoju i niech wam ta matka ziemia, która was zaadoptowała za życia, gdy zmuszono was do opuszczenia tej, gdzie na świat przyszliście, będzie lekką.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoligraf.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoligraf.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!