Portal, tom 1. Krew i Mgła

komiksy
Wkp

Łukasz Pilarski | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Portal to drukowany webkomiks stworzony przez osoby potrafiące rysować i kolorować, ale popełniające dość proste, scenariuszowe błędy.
Przykładem dialogi. Dobry autor napisze je w taki sposób, by jednocześnie brzmiały naturalnie oraz dostarczały czytelnikowi informacji na temat imion bohaterów albo wcześniejszych wydarzeń. Tutejsze zdają się być pisane przede wszystkim pod czytelnika, przez co brzmią sztucznie, zwłaszcza w większej ilości.
Kolejnym przykładem intryga. Po lekturze całości wiem, co się wydarzyło, ale nie wiem dlaczego, kto dokładnie jest w sprawę zamieszany ani jaka jest stawka. Kilka osób może stracić życie, ok, tylko co w związku z tym? Dlaczego to takie ważne, kim są istoty pociągające za sznurki i dlaczego się nie lubią? Informacje dawkowane są tak skromnie, że nawet zamieszczone na ostatniej stronie cytaty niewiele wyjaśniają. Dostarczają dodatkowych informacji na temat tła, proceder w wielu komiksach normalny, ale nie tych, które najbardziej by się czytelnikowi...

PolishPopkulturę | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Niby wiele się dzieje, ale na dobrą sprawę nic z tego wszystkiego nie wynika; komiks nie dostarcza czytelnikowi absolutnie żadnego ładunku emocjonalnego. Zresztą, mam wrażenie, że wprawny scenarzysta zamknąłby tę historię w +/- 20 planszach, tutaj natomiast dostajemy ponad pięćdziesiąt stron, których przeczytanie to kwestia może dziesięciu minut. Sam pomysł jest do bólu wtórny i przywodzi na myśl średniej jakości blogowe opowiadanka fantasy, których w internecie znajdziemy na pęczki. Dodatkowo - wielki minus za błędy interpunkcyjne - w wielu miejscach brakuje przecinków. Na plus oprawa graficzna i - przede wszystkim - kolory, genialne kolory.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture