Zgłosuj na książki roku 2017

Czas pogardy

Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 4)
Wydawnictwo: superNOWA
Benzyna

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Trafnie prognozowałam – saga się rozwija i jest coraz lepiej: dynamiczniej, płynniej, mocniej. Intrygi, knowania, nagłe zwroty akcji oraz przełomy nie pozwoliły mi się nudzić nawet przez minutę, a sama coraz lepiej orientuję się w siatce geopolitycznej stworzonej przez Sapkowskiego - co także ma wpływ na odbiór przeze mnie tejże lektury. Troszkę mniej tu czarnego humoru, który krzewił się na kartach ‘Krwi Elfów’, jednak klimat został zachowany, co może stanowić dumę i wizytówkę autora.

Oczekiwania były duże, jednak po tej lekturze nabieram ochoty na jeszcze więcej.

nadzieja1925 | 2016-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

„Nawet w czasach pogardy, w których naiwność potrafi zemścić się w najokrutniejszy sposób, nie można utracić wszystkiego.”
Smutna. Przygnębiająca. Wojna w tle. Śmierć tuż obok. A wszystko wcale nie zaczęło się tak groźnie…

Geralt poszukujący swojej podopiecznej u boku Yennefer, zabijając po drodze wszystkich nieprzyjaciół. Czas spotkania. Chwila radości. Poszukiwanie rozwiązania trudnej sytuacji.
I wojna.
„Nadchodzi wszak czas pogardy...”
A ten czas nie jest łaskawy dla nikogo. Zostajemy zmaltretowani, aby później gdy napięcie i ciekawość, co z naszymi bohaterami, dosięga zenitu, a my pozostajemy w niewiedzy.
Ale może od początku: Ciri wraz z Yennefer udają się na zjazd czarodziejów, gdzie to mają rozstrzygnąć o dalszych losach świata. Jednakże po drodze pada decyzja oddania księżniczki do Szkoły Czarodziejek (z której nie ma wyjścia). Dziewczyna ucieka do Geralta, aby przed zamknięciem móc się pożegnać i w ten sposób doprowadza do spotkania dwóch kochanków. Wiedźma proponuje...

Karol | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Czas Pogardy to pierwsze poważne wejście historii Geralta w świat polityki. Knują wszyscy - czarodzieje, królowie, szpiedzy, najemnicy, a i nawet prostaczkowie. Jedynym który nie ulega tym wszystkim pokusom jest właśnie nasz Wiedźmin, który desperacko stara się zachować neutralność w świecie który co raz bardziej pogrąża się w wojnie i tytułowym czasie pogardy. Biały Wilk nie przejmuje się polityką, nie przejmuje się otaczającym go światem, ma w nosie układy, spiski i wojny, jedyne co go interesuje to bezpieczeństwo Ciri, a dziewczyna niestety szybko znajduje się w samym oku cyklonu. Historia rozkręca się powoli, autor stara nam się pokazać całe polityczne zaplecze stworzonego przez siebie świata. Na całe szczęście obok intryg politycznych nie brakuje również starego, dobrego siekania mieczem przez Geralata, jego równie ostrego jak wiedźmińska klinga języka, kapitalnych dialogów oraz dobrego poczucia humoru które przebija się nawet w najczarniejszych momentach. Sama książka...

Arwen Cullen | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

...choć odległa i fantastyczna, to całkiem nasza...
...choć niezwykła, to tak dobrze znana...
...choć wymyślona, to prawdziwa...
Opowieść o Wiedźminie i jego świecie.

Wiedźmin to kult - słyszę wszędzie.
Tak, Wiedźmin to Kult.

Niewiele jest takich książek, które poruszają coś tkwiącego głęboko wewnątrz mnie. Duszę, emocje, serce, wszystko. Zwykle spotykam fajne opowieści, jedne bardziej, inne mniej, ale Wiedźmin... Wiedźmin to coś więcej. To jakby zupełnie inna przestrzeń i zupełnie inna głębia.

Owa głębia sięga bardzo daleko. Czytelnik w nią wnika, a ona w niego. Następuje sprzężenie zwrotne. Zaczyna żyć się tym co się czyta, tak jakby to istniało naprawdę i wcale nie było wytworem wyobraźni, a już na pewno nie fantastyką. A jakże, jak szaleć, to na całego.

Oprócz głębi odczuwam, a raczej poznaję, wielkie połacie struktury historyczno - politycznej, czyli jest ponadczasowa szerokość. Szerokość świata i życia w nim. Wiedźmin to nie tylko opowieść o Geralcie, to przecież...

PABLOPAN | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

"A w czasach pogardy ten, kto jest sam, musi zginąć"
Po spotkaniu z opowiadaniami i "Krwią Elfów" zetknąłem się z "Czasem pogardy". Szacunek, który żywię dla Sapkowskiego jako autora nie ustaje. Saga napisana z rozmachem, pięknym i niezwykle barwnym językiem, a humor autora bawi mnie momentami do łez. Jednocześnie, pod fasadą fikcyjnej opowieści i postaci Sapkowski porusza rzeczy ważne, poważne i ponadczasowe. Takie jak miłość, lojalność, przyjaźń... Pokazuje je z wielu perspektyw i daje nam możliwość oceny i wyboru, coś co rzadko spotyka się w świecie, w którym każdy coś nam próbuje narzucić.
Zdecydowanie polecam!

anitus | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Jak w poprzednich częściach znakomita adaptacja książki w postaci słuchowiska. Strasznie żałuję, że w mojej bibliotece nie ma pozostałych części :(. Czeka mnie więc kolejny tom w wersji papierowej, ale liczę na to, że również da mi niezapomniane wrażenia.

creatures | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Od pierwszych stron wiedziałam, iż „Krew Elfów” Andrzeja Sapkowskiego nie zawiedzie mnie swoją treścią. Jestem dopiero przy drugiej części, a już wiem, że ten autor pozostawi za sobą bardzo dobre wrażenie. Pierwszy raz z zapartym tchem śledziłam takiego typu powieść, w której głównym motywem jest wojna-rzeź. Fantazy pierwszej klasy. A co najlepsze z pióra polaka! Tuż to dopiero magia! Jednym słowem pokochałam przygody wiedźmina Geralta oraz Jego podopiecznej Ciri. Jak można nie polubić tak zaskakujących postaci?
Gustujesz w powieściach o fantastycznym świecie? Magiczne istoty nie są ci obce? Lubisz w książce cięty język? Historii z perspektyw wszystkich z nią związanych?
Tak? No to mam dla ciebie idealną historię!
„Pomyliłeś niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu.”

Dorota | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

"Nadchodzi czas pogardy, czas miecza i topora."

Wybuchła wojna. Jedne sojusze powstały, inne się rozpadły. Sieć spisków ogarnia cały świat. Spiskują wszyscy. Czarodzieje, królowie, zwykli ludzie z gminu, elfy. Tylko nasz biedy Wiedźmin nie umie się odnaleźć w tej zawierusze. Chce pozostać neutralny. Ale się nie da.
To chyba jak do tej pory najlepsza część z całej sagi, którą przeczytałam. Nareszcie coś się zaczęło dziać. Akcja toczy się już bardziej dynamicznie. Bohaterowie nie są tacy statyczni, rozwijają się. Trup ściele się gęsto, krew leje się strumieniami. Szczególnie z ostatnich stronic książki. No i to zakończenie, które pozostawia po sobie niedosyt. Nareszcie. Nareszcie. Nareszcie.
Spiski, zdrady, knowania. Można odhaczyć. Było. Tego czego znów mi trochę brakuje to płynności, w prowadzeniu akcji. Ale chyba Autor już tak ma. Po świetnie poprowadzonej akcji (zjazd czarodziejów) przychodzi fragment bredzenia o niczym. Cóż, jedyne wyjście to się przyzwyczaić :)

online | 2014-01-23
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Pokażcie mi autora, który potrafi stworzyć świat tak rzeczywsisty, że aż namacalmy, z całą swoją brutalnością i miłością, gdzie każdy z bohaterów jest inny, każdy ma własne interesy i przekonania ?
Już Wam mówię - facet nazywa się Andrzej Sapkowski :)
"Czas pogardy" jest chyba najlepszą z "części Wiedźmina"; wiem, że to rzecz gustu, ale ja tak uważam :) Czytałem niejeden raz, nie dwa razy i zamierzam przeczytać po raz kolejny a przy okazji polecam wszystkim tym, którzy jeszcze nie czytali.

Sapkowski to zdecydowanie mistrz fantastyki. Świetnie wykreował postacie, rozgrywające się wydarzenie, obrazy bitwy. "Czas pogardy" wciągnął mnie całkowicie i nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po kolejny tom. Absolutnie polecam wszystkim czytelnikom.