rozwiń zwiń

Dom dzienny, dom nocny

Okładka książki Dom dzienny, dom nocny
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
390 str. 6 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-06-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-10
Liczba stron:
390
Czas czytania
6 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308055953
Tagi:
Dolny Śląsk literatura polska poszukiwanie szczęścia realizm magiczny samotność sen średniowiecze świętość
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Ocena 6,5
Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olg...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1803 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
199
95

Na półkach:

Gdybym napisała, że ta książka nie podobała mi się, czułabym, że to pochopna opinia, bo książek, które zdecydowanie mi się nie podobają, po prostu nie kończę. Gdybym jednak napisała, że jest wręcz przeciwnie, byłabym tak samo daleko od prawdy.
Gdzieś tu ktoś napisał, że książka wygląda na wymyśloną na potrzeby krytyki literackiej, aby ta elita czytelnicza mogła raz na jakiś czas napisać bełkotliwą, cmokierską recenzję, interpretującą rzecz z wysokości swojego wysublimowanego intelektu. Na które to wysokości zwykły konsument literacki, niewyposażony w całe to mitologiczno-filozoficzne instrumentarium nie może się wznieść.
Na tych wysokościach, na których nie dostaje się bezpłatnego egzemplarza autorskiego, po przeczytaniu kilku recenzji w dalszym ciągu jednak nie wiadomo, o czym jest ta książka. Widać jedynie, że to rodzaj patchworku pozszywanego z łatek mikroopowiadań, mikrowątków i mikroobserwacji, gdzie ściegiem łączącym jest grzyb, święta z brodą i jej hagiograf z konfliktem tożsamości płciowej. Przyznaję, że napisany chwilami naprawdę pięknym językiem, bogatym w niecodzienne, poetyckie porównania.
Wszystko to jednak nie usuwa podejrzenia, że jest to książka o niczym, albo o czymś naprawdę niewielkim, czego nie zmieni w żaden sposób posługiwanie się mitem, nawiązaniem do filozofii, czy inne twórcze inspiracje, jeśli umielibyśmy je znaleźć i ponazywać.
Czy mikrobohaterów powieści połączył jakiś wspólny los, cel lub historia? Poza śmiercią, ale odkrycie, że wszystko jest śmiertelne już od dawna nie zadziwia ludzkości. To już nawet nie jest filozofia, zresztą, gdyby spisać w jednym katalogu wszystkie hipotezy, teorie i objaśnienia prawideł podane przez wszystkich filozofów na przestrzeni dziejów myślącej ludzkości, to wyszłaby z tego niezła konfuzja oraz ostrożne zalecenie, aby nie przejmować się tym, co mówią filozofowie.
Ale jest coś, temat - który został w tej powieści ledwie muśnięty, a z pewnością zasługuje na talent pisarski tej miary, jakim dysponuje Olga Tokarczuk. To historia polskich osadników na Dolnym Śląsku, to zderzenie się przaśnej cywilizacji naszych Kresów z cywilizacją kresów niemieckich. Mało mi było tego wątku, za to za dużo, nie wiedzieć po co, wplecionego żywotu świętej kobiety z brodą, za dużo, wprawdzie uroczych, ale jednak zupełnie niepotrzebnych przypisów- przepisów na dania z grzybów, powszechnie uznawanych za niejadalne. Czy to jest ten element realizmu magicznego właśnie, poza owym Monstrum, też nie wiedzieć po co? No i jeszcze te niebanalne imiona bohaterów. Marek Marek, Taki-a-Taki, Ergo Sum.
Ta książka, powszechnie uważana za wybitną, być może taka jest w istocie, a ja coś po prostu przeoczyłam, ale miałabym na nią inny przepis. Mniej grzybów, więcej grzybiarzy z historią ich grzybobrania.
W rezultacie zaraz sięgnę po "Prawiek i inne czasy". Może tam? Czy z taki samym skutkiem - Tak-a-nawet-nie", czy może na odwrót?

Gdybym napisała, że ta książka nie podobała mi się, czułabym, że to pochopna opinia, bo książek, które zdecydowanie mi się nie podobają, po prostu nie kończę. Gdybym jednak napisała, że jest wręcz przeciwnie, byłabym tak samo daleko od prawdy.
Gdzieś tu ktoś napisał, że książka wygląda na wymyśloną na potrzeby krytyki literackiej, aby ta elita czytelnicza mogła raz na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 847
  • Chcę przeczytać
    3 589
  • Posiadam
    1 086
  • Ulubione
    265
  • Teraz czytam
    168
  • Literatura polska
    98
  • Chcę w prezencie
    60
  • 2019
    48
  • 2020
    43
  • 2021
    43

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także