Grudniowy sztorm

Cykl: Trettin (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Dezembersturm
Ag2S

Prusy Wschodnie, 1875 rok. Piętnastoletnia Lora po śmierci rodziców mieszka u dziadka Wolfharda von Trettina. Oboje żyją w biedzie, dziewczyna nie przeczuwa więc, że dziadek ma odłożoną znaczną sumę pieniędzy, które po jego śmierci miały przypaść jej w spadku. Bratanek von Trettina chce zagarnąć te pieniądze i pozbyć się rywalki. Starszy pan dla ratowania wnuczki obmyśla śmiały plan: chce wysłać Lorę do Ameryki, aby chciwy krewny nie wyrządził jej krzywdy. Ale w drodze do Nowego Świata czyha na dziewczynę mnóstwo niebezpieczeństw.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

książek: 2083

"Grudniowy sztorm" to pierwszy tom cyklu "Trettin". Nie powiem, ale podchodziłam dość sceptycznie do tej książki. Ale trzeba przyznać, że musi coś być w powieści przyciągającego, że skusiłam się na jej lekturę.

SenioritaM | 2018-11-26
Przeczytana: 21 listopada 2018

Ponieważ czytałam już kilka książek Iny Lorenz, zachęciła mnie jej umiejętność do przedstawiania ciekawego tła historycznego.
Dlatego też chętnie sięgnę po kolejną część z tego cyklu, bo wiem, że znów dowiem się czegoś ciekawego o naszych sąsiadach i ich historii, obyczajach i stosunkach społecznych.
Reszta przekolorowana i trochę przesadzona, ale czyta się w miarę dobrze.

Kate | 2018-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2018

Pasjonujące spotkanie z kolejnymi bohaterami pary autorów...I tym razem czyta się to dobrze i budzi ciekawość, co wydarzy się na kolejnej stronie...polecam

ada_aga | 2018-05-02
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Opowieść niby nic ciekawego bez specjalnie zachęcającej okładki czy promocji, rozpoczęta bo nic innego nie miałam pod ręką... i czasami takie są najlepsze, historia bohaterów wciągnęła mnie strasznie. Od razu zamówiłam tom 2 i 3. Przygody Lory i jej przyjaciół były zatrważające - czasami niemożliwe aby zdarzyły się jednej osobie ale .. no właśnie to wcale nie przeszkadza bo akcja toczy się szybko i wcale nie jest przesadzona. Opowieść jak to przystało na romans historyczny z kryminałem w tle kończy się dobrze choć nie wszystko się zakończyło i dlatego jest tom 2 i 3. Zabieram się za nie :)

Jesienna | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Dawno nie czytałam czegoś tak słabego! Podejrzewałam że będzie licho, ale te Prusy Wschodnie mnie zwabiły. Liczyłam na opisy znajomych okolic. Na około 150 stron (więcej nie zdzierżyłam) znalazłam nawet dwie wzmianki o moim mieście i na tym kończą się pozytywy. Byłabym pod wrażeniem, gdyby autorką była ośmiolatka, ale nie jest. Dziękuję i pozdrawiam.

Josei | 2017-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2017

Książki tej pary autorów urzekły mnie od Nierządnicy, jedne były lepsze inne gorsze, ale zawsze mile wspominam czas spędzony z lekturą. Ta książka zawiodła mnie od pierwszej strony, dalej było już tylko gorzej. Płytka, z przesadnie rozbudowanymi opisami, czego do tej pory nie było. Poza tym dużo błędów merytorycznych. Nie wiem czy to wina pisarza czy tłumacza. Dałam 3 gwiazdkę za pomysł na akcję, tylko to mnie trzymało do ostatniej kartki mimo że czytałam z doskoku przez kilka tygodni.

akacja76 | 2017-06-02
Przeczytana: 28 maja 2017

Przebrnięcie przez tę książkę było dla mnie niemal równie  trudne, jak tytułowy grudniowy sztorm,  dla małej łódki. Pod pseudonimem Iny Lorentz , kryją się dwie osoby więc pomysłów
na fabułę powinno być o wiele więcej niż dwa powtarzające się stale , wątki statków
i „specyficznej” służącej.
Nawet wplecione przez autorów w treść prawdziwe wydarzenia historyczne nie ratują sytuacji.
Książka napisana jak instrukcja obsługi  urządzenia  technicznego, suchym, wypranym  z  emocji językiem.
Niestety nieznajomość  języka  niemieckiego  nie pozwala mi stwierdzić czy to wina autorów  czy  tłumacza.

PAWELEK | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Zajmująca,ale tylko z początku - pózniej czyta się z przymrużeniem oka. Kilka faktów historycznych zostało wplecionych, jednakże niektóre z faktów nie miały miejsca. Nie wiadomo czy to kryminał czy to horror, jeśli horror to bije na głowę horrory Stephena Kinga.Do tego przemoc i seks. Intryga na każdej stronie. Młodsi czytelnicy mogą sobie wyrobić mylną ocenę o niemieckich (pruskich) junkrach ziemskich.

Ala | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 grudnia 2016

XIX wiek Prusy Wschodnie , Niemcy, Anglia. Książka przygodowa , lekko infantylna , nie trzyma klimatu historycznego. Gdzie jej tam do Balzaca, Dumasa , czy Hugo. Taka sobie.

Gosia | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Dobre i ciekawe tło historyczne to firmowy znak duetu pisarskiego Ingrid Klocke i Elmara Wohlratha ukrywającego się pod pseudonimem Iny Lorentz.
Przeczytałam już kilka ich książek. Tło stanowią zazwyczaj Niemcy w różnych okresach historycznych. Muszę stwierdzić, że historia, obyczaje i stosunki społeczno-gospodarcze tego bliskiego nam przecież geograficznie kraju już niejednokrotnie wprawiły mnie w zdumienie.
Dlatego też chętnie sięgam po kolejne książki tej pary, bo jestem pewna, że znowu czegoś ciekawego się dowiem.
Jest to po części powieść historyczna z wątkiem obyczajowym, przygodowym, a nawet miłosnym. Wyszła z tego całkiem zgrabna opowieść.
Faktem też jest, że sama fabuła jest nieco jak na mój gust przekolorowana i przesadzona. Gdyby co nieco ująć z przygód głównej bohaterki - 15-letniej Lory Huppach - to ta historia stałaby się bardziej wiarygodna i przez to zyskałaby na swej wartości.
"Grudniowy sztorm" to pierwsza powieść z cyklu "Trettin". Fajnie będzie poznać...