ISIS. Państwo Islamskie

Inside ISIS : the brutal rise of a terrorist army
ISIS, terroryzm, islam
literatura faktu
Sandisme

Jak doszło do tego, że tworzą najpotężniejszą, najbrutalniejszą i najlepiej finansowaną organizację, jaka kiedykolwiek w przeszłości istniała? Czy można ich zatrzymać? Jeszcze rok temu zaledwie garstka ludzi słyszała o Państwie Islamskim. Dziś to jedno z największych zagrożeń terrorystycznych na świecie.Kim są dżihadyści z Państwa Islamskiego? Benjamin Hall zabiera nas do wnętrza tak...

Benjamin Hall zabiera nas do wnętrza tak zwanego Państwa Islamskiego, do miast kontrolowanych przez dzihadystów, do ich więzień i obozów szkoleniowych. Poznamy szczegóły bitew, które utorowały terrorystom drogę do władzy. Zobaczymy, jak wygląda proces rekrutacyjny. Dowiemy się, skąd pochodzą pieniądze zapewniające im przetrwanie.

Jego wstrząsająca opowieść oparta jest na osobistych doświadczeniach i samodzielnie przeprowadzonych wywiadach. Hall stara się pokazać coś więcej niż tylko bezwzględnych dżihadystów, których znamy z ekranów telewizorów. Opowiada historię całego pokolenia ludzi wychowanych w chaosie i wyjaśnia skomplikowaną sytuację panującą w jednym z najbardziej niestabilnych zakątków świata.

Ta książka pozwala lepiej zrozumieć, jak nieodwracalne szkody może wyrządzić światu Państwo Islamskie.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

To druga książka o Daesh, jaką przeczytałem w ostatnim czasie.
Napisana wartkim językiem, z ciekawymi zdjęciami i relacjami z obszarów objętych działaniami wojennymi w Syrii.
Przystępnie podane informacje, m.in. o tym, dlaczego 30.000 świetnie uzbrojonych (np. w czołgi Abrams) żołnierzy Nowej Armii Irackiej wiało, aż się kurzyło przed..... 2000 lekko uzbrojonych i jeżdżących pickupami bojownikami ISIS.
Jaka jest strategia walki bojowników, których według szacunków jest maksymalnie 31.000, a dominują na terenie porównywalnym z obszarem Wielkiej Brytanii.
Autor wskazuje źródła finansowania różnego gatunku i maści bojówek działających na terenie Syrii i Iraku oraz stara się wyjaśnić "kto jest kim" w tym konflikcie.
Jaką rolę odgrywa irański generał Kasem Soleimani, a jaką książę Bandar bin Sultan oraz o co "grają" Katarczycy.
Dlaczego okrutne kary, jak dekapitacja, kamienowanie czy obcinanie rąk są tak istotnym elementem działań propagandowych.
Jak wygląda życie codzienne na terenach...

Marcin | 2016-06-21

Książka zrobiła na mnie wrażenie swego rodzaju patchworku. Można w niej znaleźć nie tylko sporo bezpośrednich relacji z pola walki, ale również wywiady z dezerterami z ISIS czy sylwetki zachodnich dziennikarzy i działaczy organizacji humanitarnych przez tą ludobójczą organizację zamordowanych. Znalazło się i miejsce na dość wprawdzie skrótowy, ale trafny chyba rys polityczny będący próbą odpowiedzi na pytanie z jakich to powodów Państwo Islamskie korzysta z nieoficjalnego poparcia państw tak różnych jak Arabia Saudyjska, Turcja czy Iran oraz dlaczego niezdecydowana polityka Obamy w kwestii syryjskiej przyczyniła się do wzmocnienia pozycji nie tylko Asada, ale także samego Państwa Islamskiego,z którym Asad w zasadzie walczy, ale z którym niekiedy i współpracuje (nic w tym dziwnego, skoro nic tak dobrze jak właśnie istnienie ISIS nie usprawiedliwia jego autorytarnej władzy w oczach świata). Ostatecznie zyskała i Rosja, bo przecież to ona przeprowadziła przed kilkoma laty mediację,...

Grzegorz Ryld | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Książkę bardzo dobrze się czyta. od dłuższego czasu szukałem pozycji, która wyjaśnia zawiłość zagadnienia z tzw. Państwem Islamskim. Autor świetnie opisuję problem od samego początku i wskazuję na to co utworzyło ten problem na arenie międzynarodowej (Rozpad Iraku, Syrii, bierność Obamy), oraz wsparcie dla różnych stron konfliktu przez Turcję, Arabię Saudyjską, Iran, Katar, Kurdów. Autor świetnie zorientowany jest w mozaice bliskowschodniej. W czasie lektury widać, że autor widział i uczestniczył w opisywanych wydarzeniach. Opisy zebranych relacji dobrze wplecione w opowieść dodają kolorytu i powodują, że książkę czyta się świetnie.POLECAM.

emindflow | 2016-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Informacje na temat tajemniczego tzw. Państwa Islamskiego docierające za pośrednictwem mediów są skąpe i chaotyczne, tymczasem ISIS w ciągu zaledwie kilku lat stało się bodaj największym źródłem zagrożenia terrorystycznego we współczesnym świecie.
Amerykański dziennikarz Benjamin Hall w swojej książce daje odpowiedź na większość pytań dotyczących tej wyjątkowo bezwzględnej i skutecznej w działaniu organizacji poczynając od genezy i okoliczności jej powstania, a kończąc na przewidywanych scenariuszach rozwoju sytuacji. Opisuje struktury organizacyjne i sposoby walki bojowników ISIS, a także codzienne życie zarówno ich, jak i ludności zamieszkującej tereny objęte wojną.
Lektura nie należy do najłatwiejszych ze względu na sam temat, ale również na mocno pogmatwane relacje polityczno-religijne na Bliskim Wschodzie.
Nie zmienia to faktu, że książka dostarcza ogromnej ilości rzeczowych informacji, których próżno szukać w mediach. Trochę inaczej w tym kontekście wygląda też zjawisko...

Hipek | 2016-04-24
Przeczytana: styczeń 2016

Książka, która pozwala zorientować się w tym "ale o co chodzi?". Autor stawia hipotezy, jak doszło do tak szybkiego wzrostu znaczenia ISIS, jak politycy największego formatu nieświadomie(?) wsparli rozwój ISIS. A teraz ci sami politycy udają, że nie mogą sobie z tą tykającą bombą poradzić.

Justyna | 2015-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2015

ISIS Państwo Islamskie – książka jak najbardziej na topie. Ale nie jest to łatwa i przyjemna lektura. To szokująca opowieść, oparta na osobistych doświadczeniach i samodzielnie przeprowadzonych wywiadach. Hall szczegółowo wyjaśnia co to jest tzw. Państwo Islamskie. Autor zabiera nas do ich wnętrza, do więzień i obozów szkoleniowych. Do miast kontrolowanych przez dżihadystów. W tej książce nie ma tabu. Benjamin mówi o wszystkim, o procesie rekrutacji, o bitwach i braku reakcji Ameryki czyt. Obamy, które utorowały terrorystom drogę do władzy. Benjamin Hall – niezależny dziennikarz, współpracował z New York Timesem, BBC, Fox News. Od 2006 roku zajmuje się regionem Bliskiego Wschodu. Sam też trafił do islamskiego więzienia, wielokrotnie mierzono do niego z karabinu. Ale jego książka to nie pamiętnik ocalałego amerykańskiego dziennikarza. Opowieść Halla, to ostrzeżenie dla władz Europy i całego świata. Ich żołnierze nie są zwykłymi żołnierzami. To bezwzględne maszyny do zabijania. Jeśli...

tajemniczeksiazki | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Czasem bywa tak, że książka, którą pozornie nie jesteśmy zainteresowani i jej lekturę ciągle odkładamy w czasie, okazuje się być jedną z najlepszych książek i najbardziej wartościowych, jakie udało nam się w życiu przeczytać. W moim przypadku tak właśnie jest z książką "ISIS.Państwo Islamskie", do której podchodziłam z ogromną rezerwą. Ku mojej uciesze pozycja ta jednak okazała się naprawdę wartościowa i pouczająca.

Benjamin Hall, to brytyjski niezależny dziennikarz, który od ponad dziesięciu lat zajmuje się tematyką wojenną, szczególnie Bliskiego Wschodu. W swoich publikacjach uwagę skupia głównie na sytuacji politycznej i społecznej danego regionu. Na co dzień współpracuje z takimi gazetami, jak : "New York Times", "Sunday Times", czy "Independentem".

Doprawdy nie wiem, od czego mogę zacząć. Książka bowiem wstrząsnęła mną tak bardzo, że postanowiłam od razu po jej lekturze podzielić się z Wami moimi odczuciami, co zdarza mi się niezwykle rzadko.

O ISIS słyszał zapewne każdy i...

KsiążkowaMucha | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Nieskromnie autor na końcu przyznaje, że w chwili wydania uważa swoją książkę za najlepszą opisującą fenomen ISIS. Tak po prostu jest. Dla mnie jako dla czytelnika - niezwykła huśtawka emocji od złości przez depresję po nadzieję i chęć mordu... Bardzo sobie reporter u mnie zaplusował tym, że nie budował swojej książki na bazie "łzawych historii", czyli okrutnych opowieści ofiar opisywanej w książce sytuacji. Nie chcę być źle zrozumiana, historie tych ludzi muszą zostać wysłuchane, jak najwięcej ludzi powinno o nich wiedzieć, żeby mogli chociaż w części zrozumieć ich tragedię i odrzucenie - niechętnie pomagamy muzłumanom przecież, bo każdego od razu traktujemy jak terrorystę. CO chciałam powiedzieć - ten reportaż miał być o tak zwanym ISIS i taki był, nie było taniego grania na ludzkiej tragedii.
Myślę, że do mnie nie dociera groza sytuacji, bo czytam sobie o niej w ciepłym domu, pod kocem i z przekąskami. Autor na pewno rozumie trochę więcej, bo był na miejscu wydarzeń, ale i tak...

Monika | 2016-06-30
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Zaczęło się ciekawie, ale z każdą kolejną stroną byłam bardziej znudzona. A może to zwyczajnie nie czas na taką książkę w moim życiu.

Pozycja ta pomaga uzupełnić chaotyczną, niekompletną, wyrywkową wiedzę dotyczącą Państwa Islamskiego, problematyki bliskiego wschodu oraz sytuacji które w XXI wieku miały miejsce i spowodowały obecny stan rzeczy. Książka jest pisana bardzo przyjaznym językiem i przedstawia nam fakty z pierwszej ręki skompletowane przez autora Benjamina Hall'a - niezależnego dziennikarza zajmującego się regionem Bliskiego Wschodu. W sposób wręcz namacalny mamy możliwość poznania środowiska całego konfliktu dzięki opowieściom przeżytym przez Hall'a czy przez niego usłyszanym - są niesamowite i dają do myślenia. Znajdziemy tutaj również genezę Państwa Islamskiego, formy jego działania, przebieg, cele, indoktrynację, szkolenia, konsekwencje działalności itd. Zostanie nam pokazane również trochę szersze spojrzenie w kontekście międzynarodowym (Chociaż brakowało mi tu Rosji!), autor chce pokazać jak bardzo obecny konflikt jest skomplikowany, niedający się jednoznacznie sklasyfikować, przyporządkować i...