O Baile - The Waltz
horror, komiksy europejskie
komiksy
czomicz

Inspektor Międzynarodowej Policji Ochrony Państwa PIDE zostaje wysłany, aby zbadać szereg dziwnych zdarzeń związanych z powracającymi zza grobu rybakami, którzy nawiedzają małą wioskę na wybrzeżu, żyjącą chorymi wierzeniami, mrocznymi tajemnicami i kompromitującymi sekretami. Bal to jeden z najbardziej docenionych przez czytelników i krytyków portugalskich komiksów i zdobywca sześciu...

Bal to jeden z najbardziej docenionych przez czytelników i krytyków portugalskich komiksów i zdobywca sześciu Branżowych Nagród Komiksowych oraz dwóch Nagród Krajowych 2013. Do polskiego czytelnika album trafia w wersji deluxe, wzbogaconej o dodatki zza kulis procesu twórczego.

„To jest horror. Wzbudzająca strach opowieść. Idealna do opowiadania przy ognisku. No i wydarzyła się ona w Portugalii w czasach, kiedy wrogiem mógłby być nasz najbliższy sąsiad”. Filipe Melo - muzyk, scenarzysta The Incredible Adventures of Dog Mendonça & PizzaBoy opublikowanego przez wydawnictwo Dark Horse.

źródło opisu: http://www.timof.pl

źródło okładki: http://www.timof.pl

giera | 2015-11-28

(...) Wydany pierwotnie w 2012 roku Bal został doceniony zarówno przez portugalskich czytelników, jak i krytyków. W 2013 roku Nuno Duarte zgarnął nagrodę dla najlepszego scenarzysty, natomiast Joana Afonso została uznana za najlepszą rysowniczkę i kolorystkę.

Jest rok 1967, do Portugalii ma zawitać papież Paweł VI. Aparat państwowy chce, aby wizyta przebiegła bez zakłóceń. Jednak do stolicy docierają niepokojące wieści, jakoby w rybackiej wiosce Maré Santa zmarli wychodzili z morza i żywych przemieniali w zombie. Plotka jest na tyle niepokojąca, że przedstawiciele dyktatury Salazara delegują młodego Rui Brása, aby na miejscu przyjrzał się sprawie z bliska. Warto dodać, że Brás jest inspektorem Policji Międzynarodowej i Ochrony Państwa PIDE – instytucji, która rzeczywiście za czasów Salazara istniała.

W wiosce inspektor próbuje pociągnąć rybaków za języki, ale oni nie chcą rozmawiać, są wrogo wobec niego nastawieni. Pewnie wychodzą z założenia, że brudy należy prać wśród swoich....

PolishPopkulturę | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

Na plus genialna kreska i dobre rozplanowanie kadrów. Jeśli zaś chodzi o fabułę - to kawał intrygującego kryminału z zombie w tle, tyle że komiks jest zdecydowanie za krótki; scenarzyście nie udało się w pełni wykorzystać drzemiącego w pomyśle potencjału, przez co napięcie momentami siada, a bohaterowie nie są tak ciekawi, jak być powinni. Koniec końców, chciałoby się więcej, tym bardziej, że tak ślicznie to wygląda!

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture