Uniwersalny ton. Historia mojego życia

Seria: Muzycy
Wydawnictwo: Bukowy Las
The Universal Tone: Bringing My Story to Light
Tamaryszek

Długo oczekiwana i bardzo osobista autobiografia legendarnego gitarzysty. W 1969, po historycznym występie na Woodstock, cały świat poznał Carlosa Santanę, charakterystyczne brzmienie jego gitary i zespół łączący bluesa elektrycznego z rockiem psychodelicznym, rockiem latynoskim i jazzem nowoczesnym. Zespół, który do dziś występuje pod nazwą Santana. Artysta snuje pasjonującą opowieść o...

Długo oczekiwana i bardzo osobista autobiografia legendarnego gitarzysty.

Artysta snuje pasjonującą opowieść o muzycznej determinacji i odkrywaniu siebie, pełną malowniczych szczegółów i anegdot gloryfikujących życie. Uniwersalny ton pokazuje jego karierę od początków, gdy jako nastolatek grywał w barach ze striptizem w Tijuanie, dokumentuje rodzenie się wyjątkowego brzmienia, opowiada o Santanie jako ojcu, mężu i sławnym muzyku, o jego przewodnikach muzycznych i duchowych – począwszy od Johna Coltrane’a i Johna Lee Hookera po Milesa Davisa i Harry’ego Belafonte – oraz o głębokiej duchowości, na którą złożyły się m.in. katolickie wychowanie i filozofia Wschodu. Wspomina nagrywanie jednego z najbardziej wpływowych albumów w historii rocka, Supernatural z roku 1999, który należy do najbardziej niesamowitych powrotów w historii muzyki popularnej.

Inspirująca opowieść o muzycznej bezkompromisowości, z humorem podchodząca do światowej sławy, w prosty sposób mówiąca o odkryciach osobistych, celebrująca boskość i nieograniczone możliwości każdego człowieka.

źródło opisu: http://bukowylas.pl

źródło okładki: http://bukowylas.pl

Kubolski | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Lektura autobiografii Carlosa Santany uświadamia, jaką głęboko uduchowioną osobą jest legendarny gitarzysta. I nie chodzi tu tylko o tradycyjne katolickie wychowanie w meksykańskiej rodzinie, ale o bardziej zróżnicowany - lecz nadal spójny - system wierzeń i przekonań opartych na chrześcijaństwie, buddyzmie i hinduizmie (Santana był swego czasu - podobnie jak inny znany muzyk, jazzowy gitarzysta John McLaughlin - adeptem hinduskiego guru Sri Chinmoya). Świadomość duchowych inspiracji Santany pozwala rzucić na jego twórczość nowe światło. Na szczęście Carlosowi daleko do nawiedzonego kaznodziei, jego opowieść czyta się lekko i z uśmiechem w duszy.
Ale nie samym duchem żyje człowiek, równie ważna jest muzyka. Także o niej Santana opowiada z pasją, począwszy od opowieści o ojcu-muzyku i swoich pierwszych muzycznych inspiracjach, przez początki gry na instrumencie i pierwsze występy w zadymionych klubach, aż po czasy kariery zawodowego muzyka - występ na Woodstock, pierwsze płyty...

Lolanta | 2016-11-13
Przeczytana: 03 listopada 2016

Iwona_C_ | 2016-01-14
Przeczytana: styczeń 2016

Carlos Santana to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie. Jego utwory łączą w sobie melodie latynoskie, karaibskie, afrykańskie oraz blues, rock i jazz, jest to po prostu Uniwersalny ton, który rozbrzmiewa w sercach wielu z nas.

Autobiografia Carlosa Santany to książka, która wymaga skupienia. Nie jest to lektura na jeden czy dwa wieczory. Jednak jest to lektura, która zachwyca. Ma w sobie pewną, wyraźnie wyczuwalną melodię sprawiającą, że chce się poznać dalszy ciąg historii właśnie od jej autora, a nie z innych źródeł.

Santana w swojej autobiografii nie ukrywa niczego. Porusza praktycznie wszystkie aspekty swojego życia – te dobre i te złe. Możemy poznać sekrety rozwoju jego kariery, jak i życia rodzinnego. Z prawdziwą przyjemnością czyta się te fragmenty, w których mowa jest o muzyce – o inspiracjach artysty i o tym, jak powstawały jego największe dzieła np. teksty piosenek na płytę Supernatural, którą bardzo lubię.

Autor porusza też tematy bardzo prywatne,...