The Sleeping Prince

Okładka książki The Sleeping Prince Melinda Salisbury
Okładka książki The Sleeping Prince
Melinda Salisbury Wydawnictwo: Scholastic Press Cykl: Córka Zjadaczki Grzechów (tom 2) fantasy, science fiction
Córka Zjadaczki Grzechów (tom 2)
Scholastic Press
2016-04-26
2016-04-26

Poprzedni tom bardzo mi się podobał, więc od razu sięgnęłam po ten. Na początku trochę się rozczarowałam, bo miałam wrażenie jakby w ogóle nie był połączony z poprzednią częścią. Wydawało się, że jest to bardziej spin-off niż kolejny tom. Wyjaśniło się to dopiero na samym końcu, a szkoda, bo już w połowie mogłyby się pojawiać postacie z 1 części.
Książka bardzo fajna i nie mogę doczekać się kolejnego tomu, choć 1 podobał mi się trochę bardziej.

Książka bardzo fajna i nie...

Po równo dziesięciu miesiącach (no bez jednego dnia) powracam do serii i jednak przerwa była trochę za długa. Fabuła zatarła mi się na tyle mocno w głowie, że początkowo w ogóle nie wiedziałam, gdzie jestem i co się dzieje, dopiero po czasie puzzle zaczęły wskakiwać na swoje miejsce i mogę spokojnie powiedzieć, że ta druga część podobała mi się już bardziej. Ale mimo wszystko po przesłuchaniu całości nie do końca wiem, jak się te dwa tomy mają do siebie.

Ogólnie jestem trochę zmieszana, ale nastawiona jak najbardziej pozytywnie i już chcę wziąć się za trzeci tom, żeby dowiedzieć się więcej i wyklarować to sobie w głowie. Nawet nie wiem, kiedy zleciał mi czas podczas słuchania tej książki i nagłe słowo "epilog" strasznie mnie zaskoczyło, także jak najbardziej na plus!

Śpiący książę to druga część tej trylogii. Między pierwszym a drugim tomem miałam trochę przerwy i bałam się że dużo zapomniałam . Na samym początku miała odczucie że totalnie inna opowieść o kimś innym. I tak faktycznie było zaczynamy historie Errin ale w pewnym momencie fakty zaczynają się łączyć z pierwszego tomu i to spowodowało moją miłość.
Bardzo polecam tą książkę tym bardziej jeśli czytało się pierwszym tom.

Bardzo polecam tą książkę...

Jest to druga część trylogii ,,Córki zjadaczki grzechów". Przeczytałam ją w jeden dzień, nie mogłam się od niej oderwać. Jednak moja ocena to 7, ponieważ momentami było tam za dużo opisów i sama książka była czasami przewidywalna. Zakończenie zdecydowanie na plus i już sięgam po kolejną część, żeby dowiedzieć się jak zakończy się trylogia. Wtedy też poprawię swoją ocenę tutaj, bo będę miała podgląd na całość .

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona częścią pierwszą. Córkę zjadaczki grzechów czytałam parę lat temu i bardzo mi się podobała. Wróciłam do niej po latach i trafiła do mnie jeszcze bardziej. Byłam więc zachwycona, że mogę kontynuować. Niestety czuję się dość mocno zawiedziona. Być może problem leży w tym, że jako czytelniczka bardzo nie lubię zmian głównych bohaterów i bardzo odrzuca mnie, kiedy autor próbuje ugryźć historię z innej strony? Wiem, że tworzy to spójną całość, jednak lubię czytać o postaci, którą już znam.

W "śpiącym księciu" główną bohaterką zostaje Errin, siostra Liefa. Poznajemy jej sytuację, zmaganie z przetrwaniem, tęsknoty, przyjaciół. Historia poprowadzona jest w sposób dość nieprzewidywalny, jednak jak dla mnie również mocno chaotyczny. Wielokrotnie gubiłam się w pomyślę autora na historię krain i w wymyślonych legendach. Być może, gdybym nie czytała każdego dnia "po trochę", więcej bym z tego zrozumiała. :D

Niestety książka nie przypadła mi do gustu, doceniam jednak brak szablonowości i wyraziste postacie. Ma swój urok!

Po pierwszej części miałam całkiem spore oczekiwania i muszę przyznać, że się nie rozczarowałam, a wiadomo jak to bywa z kontynuacjami! Myślałam, że nowa perspektywa mi się nie spodoba, ale zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu Erin w formie narratorki. Nowe postacie i nowe otoczenie dały całkiem inną dynamikę tej historii, od której nie mogłam się wprost oderwać. Od razu po skończeniu sięgnęłam po 3 część!

Często bywa tak, że kontynuacja jest gorsza, pisana na siłę. Jednak nie w tym wypadku.
Poprawa polega na zmianie narratorki i otoczenia. Wychodzimy z pałacu i dworskich intryg, przenosząc się do Almwyk. "(...) to nie wioska, gdzie utrzymuje się dobre relacje z sąsiadami. W miejscu takim jak to, prosząc o pomoc czy okazując słabości, można co najwyżej zostać wyśmianym. W najgorszym wypadku, jeśli trafi się na niewłaściwą osobę i niewłaściwy moment, można dostać nożem pod żebro". Właśnie w takim miejscu przyszło żyć Errin - siostrze Liefa razem z ich matką. Jednak bieda, choroba i zbliżająca się wojna skutecznie to życie utrudniają.
Myślę, że największym plusem tej części trylogii są bohaterowie. Kreacja Errin bardzo przypadła mi do gustu. Często bohaterki ukazywane są jako heroski utrzymujące całą rodzinę, mimo wojen i biedy okazują się sprytne, przebiegłe i zaradne. Zazwyczaj poznajemy je w tym momencie ich życia, a proces jak do tego doszło jest bardzo skrócony, lub przedstawiony jako mroczna historia z przeszłości. Tutaj, w przypadku Errin jesteśmy świadkami tego procesu, w dodatku z narracją pierwszoosobową w czasie teraźniejszym. Autorka uzyskała świetny efekt, poznania bohaterki i zrozumienia jej postępowania.
Ale rozwój bohaterów nie kończy się na Errin. Wszyscy mieszkańcy Almwyk są bardzo spójni z opisem tego miejsca, na czele z Sędzią Unwinem. Mieszkańcy Tremayne swoim zachowaniem pokazują, że faktycznie zasługują na sympatię Errin. Silas - nowy bohater, z początku wydaje się "typowym tajemniczym chłopakiem", ale jak się okazuje jego skrytość ma solidne podstawy. Natomiast Twylla, w stosunku do pierwszej części przechodzi ogromną przemianę. Nie jest już uwikłana w nieskończoną ilość myśli, staje się zdecydowana i pewna siebie.
Fabuła i sposób jej prowadzenia zasługuje na pochwałę. Spójna, nietrudno się w niej pogubić, mimo to obfituje w zwroty akcji i fantastyczne sceny. Oczywiście ostatnia scena zadziwia i jak najbardziej zachęca do sięgnięcia po kolejną, ostatnią już część trylogii.

Wspaniala seria - super że na nią przypadkiem trafiłam.. doskonała druga część.Ile się dzieje i jacy bohaterowie! Nic nie jest jasne , zaskakuje do do ostatniej strony!Polecam !!!

I kolejny tom nierówny. Niby dzieje się dużo od samego początku ale coś zgrzyta. Na szczęście zakończenie powoduje że chcę przeczytać tom III.

Na początku zmiana bohaterki trochę mnie zniechęciła ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Druga część równie ciekawa jak pierwsza. Pisząc recenzje jestem już po przeczytaniu zakończenia, więc mogę śmiało polecić wszystkie trzy. Rewelacja!!!