Zwariowałam

Wydawnictwo: Białe Pióro
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
MariaBury

"Zwariowałam" trudno zaliczyć do znanych nam gatunków literackich. Wszystkiego ma w sobie po trochę, wspomnienia, reportaż itd. Bohaterka opisuje swoje życie, sięgając do korzeni. Wraz z mężem uwielbia podróżować, ukochanym miejscem jest Kazimierz nad Wisłą. I co ciekawe ani razu w zasadzie nie wymienia go z nazwy, ale nawet jeżeli ktoś tam nie był, a słyszał nazwę od razu wie, że o niego chodzi.W sposób bardzo plastyczny potrafi nas przenosić w różne miejsca, co nie jest zadaniem łatwym. Autorka dużo miejsca poświęca w swej książce rodzinie, głównie wnukom. Sporo przy tym jest dobrego humoru. Z jednej strony jest dziadek, senior rodu, który zawsze ma rację, z drugiej zaś babcia, która jednak steruje swym mężem i to w tak umiejętny sposób, że mężczyzna tego nawet nie zauważa. Obok nich są wnuki, bezpardonowo podrzucane w środku tygodnia lub na weekend. Skąd my to znamy? Polecam tę książkę jako lekturę lekką i łatwo czytającą się. Do tego bardzo spodobała mi się okładka, przedstawia jakby fragment łąki porośniętej stokrotkami. Teraz kiedy jesień zagląda nam w okna taka okładka to balsam dla naszych oczu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro

BeataT | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

To krótkie wspomnienia, fajne, radosne z poczuciem humoru opowieści, o tym co się wydarzyło w życiu autorki. Mamy tutaj też wycieczki do miast z ich odrobiną historii. Książka na jeden wieczór no i cóż tu rzec, każdy powinien sobie coś takiego stworzyć ...a kiedyś pisało się pamiętniki ;)

monweg | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

Nie wiem dlaczego, ale nie odstępowało mnie uczucie, podczas lektury, że taką sentymentalną podróż przez swoje życie, mógłby napisać każdy z nas. Ale jakże się myliłam. Niech każdy z wątpiących weźmie czystą kartkę i spróbuje spisać historię swojego krótkiego, czy dłuższego życia. I co? Prawda, że nie jest wcale tak łatwe, jakby mogło się zdawać? Bo kochani, do tego żeby całość miała ręce i nogi potrzebny jest talent, który posiadają tylko nieliczni z nas. Jadwiga Śmigiera napisała książkę lekko, bez zadęcia, którą chłonie się jednym tchem i mowy nie ma, aby ją odłożyć w trakcie czytania. Nawet najbłahszą przygodę czy zdarzenie opisuje tak, że chciałoby się oddawać lekturze kilkakrotnie.
Nie jest to pozycja jakich wiele. O jej wyjątkowości świadczy fakt, że trudno ją przypisać do jednego gatunku literackiego. Jest w niej coś z powieści obyczajowej, ale też z pamiętników, dzienników, książek podróżniczych. Wszystkie rozdziały połączone zostały z historią, mitologią, oplecione...