Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina

Wydawnictwo: Sic!
mixen

Ta książka nie powstała przez przypadek. Chopin zajmuje od początku miejsce centralne w muzycznym pisarstwie Piotra Wierzbickiego. Szkice poświęcone Chopinowi wypełniają aż w połowie jego pierwszą książkę z tego obszaru (?Życie z muzyką?, 1993). Idzie za nią książka ?Chopin - portret muzyczny? (1999). Chopinowski wątek przewija się gęsto w muzycznych felietonach Autora. Dostajemy do rąk...

Dostajemy do rąk rzecz, która, tak jak wszystkie poprzednie Piotra Wierzbickiego, nie jest ani zbiorem anegdotek z życia kompozytora, ani koktajlem z westchnień i zachwytów, ani rozprawą muzykologiczną najeżoną uczonymi terminami. To przedsięwzięcie w formie czysto literackie, zuchwała, fantazyjna wręcz próba rozszyfrowania ? z pozycji słuchacza, entuzjasty, któremu zdarzyło się być pisarzem ? największej spośród chopinowskich zagadek: tajemnicy stylu Chopina, tak zawsze rozpoznawalnego, a tak strasznie nieuchwytnego, krańcowej unikalności tej muzyki i efektu szczególnej intymności, sprawiającej, że czujemy się z nią jak w domu.

Książka jest zwięzła, zwarta, stylistycznie jednorodna, cała jakby na jednym oddechu.

Patronat medialny: Polskie Radio Pr.II, Tygodnik Powszechny

Witoldzio | 2017-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Pisarstwa Piotra Wierzbickiego nie znam, od lat nie mieszkam w Polsce. Przepraszam za brak polskich czcionek. Ksiazka o stylu Chopin zastanawia, z jednej strony bogactwem slownictwa, a z drugiej bogactwem przemyslen. Z niektorymi latwo sie zgodzic, niektore wydaja sie przesadzone, inne dziwaczne i zaskakujace. Sa oczywiscie te ktore nasza wiedze i wyobraznie poszerzaja, ale sa te takie ktore sa czystym urojeniem, fantazja i kompletnym dziwactwem. Styl pisarza jest bogaty, sam autor sie w nim czasem gubi ("imperium sprzecznych pradow, zwodniczych symptomow, nieprzewidzialnych dalszych ciagow prowadzonych niewidzialna reka chaosu" - to wlasnie przyklad stylu w ktorym czytelnik czasami nie jest pewien czy madrzeje czy glupieje).
Merytorycznie mozna oczywiscie w ksiazce sie doszukac bledow . Stwierdzenie ze "nikt wtedy nie cwiczyl godzinami" jest nie calkiem prawdziwe, np. sama Clara Schumann cwiczyla bardzo duzo. Stwierdzenie ze u Chopina nie ma ozdobnych ornamentow jest chyba...