Słoń Trąbalski

Seria: Muzeum Książki Dziecięcej poleca
Wydawnictwo: Muza
wiersze dla dzieci
Ag2S

Ilustracje Ignacego Witza do „Słonia Trąbalskiego” Juliana Tuwima znają chyba wszyscy dorośli. Ale czy wiecie, że ta ponadczasowa książka powstała w 1948 roku, gdy obaj artyści mieszkali w słynnym Domu Czytelnika? Doskonałe wiersze należą do kanonu polskiej poezji dziecięcej. Nikomu nie trzeba zachwalać tytułowego Słonia Trąbalskiego, Abecadła czy O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci. Prawdziwą...

Prawdziwą edytorską ciekawostką jest to, że pierwotnie książka była zaplanowana w poziomym formacie, ilustracje przeszły ewolucję kolorystyczną, było ich też więcej! Dodruki „Słonia Trąbalskiego” ukazywały się niemal co roku, w twardej lub miękkiej oprawie przez wiele, wiele lat.Książka ukazuje się w serii Muzeum Książki Dziecięcej poleca. Warto sięgnąć po to konkretnie wydanie, odwołać się do wspomnień, a jednocześnie pokazać dzisiejszym małym czytelnikom przykład doskonałego opracowania edytorskiego, które było możliwe dzięki przyjaźni.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Dwa ulubione wierszyki córki to "Słoń Trąbalski" - rozpoczynający i "W aeroplanie" zamykający to wydanie.
Jeszcze trochę i oba będziemy znały na pamięć.
Po drodze znajdziemy wiele innych wierszy jak na przykład "Kotek", czyli coś dla fanów kotów ;).

Arek | 2018-04-01
Przeczytana: 1980 rok

Ta książeczka z wierszykami z mojego dzieciństwa jest super. Śmieszna i niesamowita. Tekst z wiersza o słoniu Trąbalskim typu "Kachna - Grubachna - Wielgachna" to majstersztyk, a wiersz "W aeroplanie" o babci i kurce latającej samolotem to arcydzieło. Dzisiaj czytam ją swoim dzieciom z tej samej książki chociaż jej stan techniczny jest opłakany, ale tekst ten sam.

Woody | 2017-11-25
Przeczytana: 03 sierpnia 1988

Pierwsza książka którą przeczytałem samodzielnie mając 3,5 roku. To na niej nauczyłem się w ogóle czytać. Oprócz niebywałego sentymentu do niej, to przede wszystkim zbiór genialnych poezji dla dzieci pióra jednego z najwybitniejszych Poetów wszech czasów. No i te ilustracje...! Łza się kręci w oku!

Octopus | 2017-09-06
Przeczytana: 1969 rok

Fajnie się czytało, uczyło na pamięć, a ilustracje rozwijały wyobraźnię.
Polecam czytać dzieciakom i teraz :)

Bukiet_stokrotek | 2017-05-30

Wnuki, dzieci, dorośli - w tej książeczce zebrano wspaniałe wiersze, które każdy powinien znać. To klasyka, taki elementarz. Polecam.

Człowiek | 2017-04-02
Na półkach: Przeczytane, Inne

Tuwim miał niesamowite pomysły. Dzisiaj nazywaliby go najbardziej kontrowersyjnym twórcą dla dzieci. Teksty wyśmienite do czytania na głos, żeby poprawić sobie dykcję. Ten Tomasz Trąbalski rozczula mnie od zawsze.

Jarosław Wiśniewski | 2016-12-27

Klasyka literatury dziecięcej, pozycja kultowa wręcz i niezapomniana dla wielu czytelników. Julian Tuwim jakiego kochamy i w najwyższej formie. Wiersz umieszczony w książce to jeden ze sztandarowych i ulubionych wierszy wielu rodziców, opiekunów oraz przede wszystkim najmłodszych dzieci.
Książka, którą opisuje jest bajecznie kolorowa. Ilustrowała ją Edyta Ćwiek. Książeczkę tę posiadam do dzisiaj i bardzo się cieszę, że ją zachowałem. Uważam, że najlepsze książki z dzieciństwa powinno się zachować. One w dużej mierze nas ukształtowały i zasługują często na godne miejsce w domowych biblioteczkach. Ta książka na pewno należy do najlepszych pozycji czytelniczych z dzieciństwa. Książka krótka, lecz warta uwagi.
Co ja to miałem jeszcze napisać? Czyżbym zapominał jak Tomasz Trąbalski? Nie zapomniałem na szczęście. Po latach mogę książkę polecić, jest to kawałek niezwykłej i wyróżniającej się polskiej poezji dziecięcej. Takich książek i wierszyków jak ten się nie zapomina. Ja będę o niej...

nieperfekcyjnie | 2016-02-29
Przeczytana: 09 lutego 2016

Julian Tuwim to poeta, którego znają wszyscy, a jeśli ktokolwiek nie ma pojęcia, kim ten człowiek był, to szybko powinien nadrobić braki w wiedzy. Jego poezja czytana jest od lat, a wiersze dla dzieci niosą się na ustach wielu pokoleń. To ponadczasowe utwory, które wręcz należy posiadać w domowej biblioteczce.

"Słoń Trąbalski" to zbiór różnorodnych wierszy Tuwima, oprócz tytułowego Słonia Trąbalskiego, znajdują się tu - Skakanka, Figielek, Gabryś, Bambo, Abecadło, Taniec, Wszyscy dla wszystkich, Pstryk!, Stół, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Dyzio marzyciel, Kotek, Trudny rachunek, Kapuśniaczek oraz W aeroplanie. Niektóre tytuły wystarczy tylko przeczytać, aby automatycznie odtworzyły się w głowie. Z kolei inne wydają się nieco znajome, aczkolwiek nie na tyle, żeby móc powiedzieć je z pamięci - na szczęście można przeczytać je i stwierdzić, czy miało się jakiekolwiek pojęcie o ich istnieniu.

Wydanie owej...

Misia-i-Tosia | 2016-01-01

Słonia Trąbalskiego pierwszy raz wydano w 1947 roku, tekstowi Juliana Tuwima towarzyszą ilustracje Ignacego Witza. W książce znajdziemy 16 utworów począwszy od tytułowego Słonia Trąbalskiego, Murzynka Bambo, Abecadło, O Grzesiu kłamczuszki u jego cioci. Część utworów jest mi znana a część stała się miłym odkryciem. Na pewno jest to klasyk, który warto mieć w swojej bibliotece bo dla nas dorosłych jest to podróż w przeszłość a dla dzieci dzięki ilustracją z tamtych czasów podróż w nieznane :).

Kiti | 2015-11-28

,,Słoń Trąbalski" po raz pierwszy został wydany w 1947 roku. W 2015 roku został wydany dzięki uprzejmości Muzeum Książki Dziecięcej ze znakomitymi ilustracjami w wykonaniu Ignacego Witza, jego przyjaciela. Książka składa się z utworów takich, jak - tytułowy ,,Słoń Trąbalski", ,,Skakanka", ,,Figielek", ,,Gabryś", ,,Bambo", ,,Abecadło", ,,Taniec", ,,Wszyscy dla wszystkich", ,,Pstryk!", ,,Stół", ,,O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", ,,Dyzio Marzyciel", ,,Kotek", ,,Trudny rachunek", ,,Kapuśniaczek", ,,W aeroplanie".

Przyznam szczerze, że wydanie jest nietuzinkowe, w podłużnym formacie, sztywnej oprawie. Z chęcią wróciłam do twórczości Juliana Tuwima, którą znam w większości, jednak niektóre utwory były dla mnie nowością. Cieszę się też, że mogłam powrócić do dzieł z młodzieńczych lat. Wydanie jest bardzo okazałe i myślę, że warto mieć je w swojej biblioteczce. Owszem, jest wiele zbiorów z twórczością tego pisarza, jednak to jest...