Córka krwawych

Okładka książki Córka krwawych Anne Bishop Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Córka krwawych
Anne Bishop Wydawnictwo: Initium Cykl: Czarne Kamienie (tom 1) fantasy, science fiction
Czarne Kamienie (tom 1)
The Black Jewels Trilogy: Daughter of the Blood
Initium
2015-10-15
2008-10-03
Barbara Jarząb
córka krwawych anne bishop janelle daemon czarne kamienie kamienie fantasy

Bardzo dobra seria!

Bardzo dobra seria!

Zdecydowanie tylko dla dorosłych.

Pierwsza połowa książki to wprowadzenie i tworzenie świata. Na początku zupełnie nie wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi. Warto jednak przetrwać ten rozległy etap, gdyż opowieść jest bardzo ciekawa.

Doceniam świetnie napisane postacie Seatana, Daemona i Jaenell.

Sceny gwałtów okropne, krwawe i bezlitosne. Moim zdaniem możnaby je pominąć lub "ostudzić", bo książka niczego tym bestialstwem nie zyskała. I mimo że Daemon jest sadystą, to jego praktyki nie umywają się do tych scen.

Edit. Po przeczytaniu kolejnych tomów, zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł. Pierwszy raz spotkałam się z saga, której pierwsza część jest najsłabsza. Kolejne części rekompensują z nawiązką zamęt pierwszego tomu. Mnie porwało <3

Zdecydowanie tylko dla dorosłych.

Doceniam świetnie napisane postacie Seatana, Daemona i Jaenell.

Sceny gwałtów okropne, krwawe i bezlitosne. Moim zdaniem możnaby je...

"Lolita" w świecie fantasy. Tylko gorzej napisana.

Obrzydliwy świat z obrzydliwymi postaciami. Nie mam pojęcia, jakim cudem skończyłam czytać tę książkę.

Trigger Warnings:
- pedofilia
- przemoc seksualna
- przemoc fizyczna i psychiczna
- gwałt
- kazirodztwo
- krwawe zabójstwa
- niewolnictwo, prostytucja

"Lolita" w świecie fantasy. Tylko gorzej napisana.

Trigger Warnings:
- pedofilia
- przemoc seksualna
- przemoc fizyczna i psychiczna
- gwałt
- kazirodztwo
- krwawe zabójstwa
- niewolnictwo, prostytucja

Absolutnie odradzam czytania tej książki. Naprawdę sceny gwałtów tam zawarte powinny być zapisane ostrzeżeniem w opisie.

W świecie, w którym kobiety rządzą a mężczyźni służą, gdzie królowa jest sercem kraju, a wojownicy z dumą ją chronią Krwawi zapomnieli kim są. W świecie, w którym okrutne, rządne władzy kobiety wpaczyły swoje tytuły i pozycje, mężczyźni zostali zniewoleni i zmuszeni do służby. Ci zaś odnaleźli ujście dla gniewu i frustracji w krzywdzeniu słabszych kobiet i dziewczynek. W świecie, w którym panuje mrok pojawia się iskierka nadziei. Saetan, Wielki Lord Piekła na córkę swej duszy czeka już kilkadziesiąt tysięcy lat. Daemon i Lucivar od 700 wypatrują wypełnienia przepowiedni o Czarownicy. A Ona nadchodzi.

Gdy czytałam ją pierwszy raz, miałam problem z połapaniem się w Królestwach i postaciach, dopiero od 71 strony (człowiek dziwne rzeczy pamięta...) zatrybiłam, a potem już przepadłam w powieści. W pierwszym tomie "Trylgii Czarnych Kamieni" poznajemy głównie Terreille, to skażone Królestwo, ale także trochę Piekła oraz Kaeleer (choć ograniczone głownie do Pałacu i wzmianek). Niemniej mnogość regionów i ras może przyprawić o zawrót głowy. To jest brutalna, mroczna i chwilami wręcz makabryczna historia pełna przemocy - psychicznej, fizycznej i seksualnej - tortury, morderstwa, gwałty, pedofilia. Czyste okrucieństwo dla przyjemności przeplata się z pełnym oddaniem protokołowi, który nakazuje szacunek, lojalność, ochronę słabszych i honorową służbę. Saetan, Daemon i Lucivar - najpotężniejsi mężczyźni są niezwykle charyzmatyczni i w pełni oddani Czarownicy, każdy na swój sposób. No i jest Jaenelle - niewinne, wyjątkowe, choć z pozoru zwyczajne, przepotężne dziecko, zupełnie nierozumiane przez własną rodzinę, ale natychmiast rozpoznawane przez wyczekujących ją ludzi, którzy zrównają całe królestwa z ziemią byle tylko zapewnić jej bezpieczeństwo. Kocham całą ta czwórkę waraz z ich dynamiką. Zafascynowana tym światem i postaciami czytałam trylogię wielokrotnie, a tym razem pokusiłam się o spróbowanie audiobooka, niestety tylko "Córka Krwawych" jest dostępna w formie audio (o czym nie wiedziałam zanurzając się ponownie w świecie stworzonym przez Anne Bishop) i teraz muszę przeczytać jeszcze przynajmniej dwa kolejne tomy by spać spokojnie.

"Córka Krwawych" to moja absolutnie ulubiona książka, potem kolejne tomy trylogii. "Czarne Kamienie" liczą zdecydowanie więcej ksiąg, o których z czasem też wrzucę parę słów, bo jestem bezwarunkowo zakochana w świecie Krwawych, a Anne Bishop jest w top moich ulubionych autorów. Gdy tylko Initium wydaje jej książki od razu za nie łapię. Myślę, że któregoś dnia skuszę się też ma oryginalne wersje angielskie.

Moja ocena: 10/10

Po więcej recenzji zapraszam na mojego bloga napolcerenaty.pl

Historia jak dla mnie bardzo mnie wciągnęła gdzie w sumie nie mieliśmy tej głównej linii po której zazwyczaj bohater się przemieszcza. Powiedziała bym bardziej, że to co działo się w tym pierwszym tomie było tylko i wyłącznie po to by nas zagłębić w świat i dać dobrze podłoże do następnych tomów. Autorka przedstawiła nam bardzo dużą ilość bohaterów jak i też wątków po których skakała przedstawiając nam różne perspektywy. Nie ukrywam, że wiele razy zgubiłam się w tym wszystkim i czasami musiałam cofnąć się by zrozumieć co się dzieje. Jednak po mimo tego spodobał mi się ten świat i jak prosperuje, i w sumie chętnie sięgnę po drugi tom po mimo tego, że strasznie ciężko mi się czytało i dość powoli. Trochę brakuje mi tego, że autorka nie zatrzymuje się na dłużej przy niektórych scenach czy bohaterach, tylko tak przelatuje nie dając nam szansy na poznanie ich bliżej, a szkoda. Ale i tak warto sięgnąć po tą ksiażkę z względu na coś nowego, a raczej starego, ale z inną perspektywą.

Jeśli mam być zupełnie szczera to nigdy nie miałam zamiaru przeczytania tego. Tak właściwie to byłam w trakcie wystawiania książek na vinted i już nawet zdążyłam jej zrobić zdjęcia! Ale kiedy wzięłam ją do ręki to coś mnie podkusiło i zaczęłam czytać. I na tym skończył się mój odwyk książkowy, bo następnego dnia kupiłam kolejne części trylogii 😂
Przez dobre pierwsze 100 stron nie rozumiałam praktycznie nic. Ale po różnych doświadczeniach z fantastyką to już się nawet tym nie dziwiłam, po prostu czekałam aż fabuła zacznie nabierać sensu.
Jednak pomimo mojej tolerancji dla tego totalnego chaosu to na SERIO SERIO przydałaby mi się tutaj mapa. Jakakolwiek, byle była!
Widziałam też tutaj sporo bardzo skrajnych opinii. Jedni twierdzą, że obrzydliwe, drudzy że wspaniała lektura, a ja jeśli tak mam się zastanowić to powiedziałbym, że mi się podobało. Jasne to nie była fantastyka pokroju Trudi Canavan lub Brandona Sandersona, ale czytało mi się szybko i dobrze.
Czymś co faktycznie wyróżniło tę pozycje od pozostałych to niecodzienny pomysł na fabułę i ciekawe jego wykonanie, którego bym się zupełnie nie spodziewała.
Na koniec jeszcze tylko jedna uwaga. Powinni zdecydowanie walnąć na okładce tą naklejkę „18+” które teraz się zaczęły częściej pojawiać. Ta książka leżała u mnie w domu OD LAT i już kilka razy chciałam po nią sięgnąć a to zdecydowanie nie jest coś dla nieletnich. Tak właściwie jak zaczęłam czytać to byłam zdziwiona rozwojem wydarzeń, bo okładka ani opis nie wskazują na tego typu treści.
Tak czy inaczej, polecam :)

Przez dobre pierwsze 100...

Prządka marzeń widziała zniszczone marzenie czarownice silniejsza niż wszystkie.

Okazuje się że czarownica jest bardzo młoda i poddana na wpływy. Jaenell ma problemu z podstawami fachu i prosi pomoc wielkiego lorda piekła. Saetana cierpliwość zostaje wielokrotnie wystawiana na próbę.

Po mimo początkowego zamieszania aksiazka ciekawa. Dobrze mi się czytało.

Po mimo początkowego zamieszania aksiazka ciekawa. Dobrze mi się czytało.

Czytałam 20 lat temu i wtedy mi się podobalą, teraz nie bardzo. Teraz nie nadążam za sieciam8 i wiatrami. Ale Seatan i Daemon są dobrze napisani

Cała seria "Czarne Kamienie" to moje guilty pleasure. Niby wiem, że jest kiepska (od 4 tomu to już równia pochyła),niby wypala mi oczy od tych szkodliwych wzorców, nieplanowanych przez autorkę śmieszności i całej reszty durnot, a jednak przeczytałem całość. Chyba tylko dlatego, że bardzo przyjemnie przesiadało się po nich na inne książki :D
Czy żałuję straconego czasu? Nie do końca. Przynajmniej wiem dokładnie, co kryje się za tą hitową serią.
Swoją drogą okładki idealnie oddają poziom tych koszmarków.

Czy żałuję straconego czasu? Nie...