1 442
Persuasion
Ag2S

Trzykrotnie zekranizowana powieść obyczajowa znakomitej angielskiej pisarki Jane Austen, po raz pierwszy wydana już po jej śmierci. Błyskotliwe połączenie portretu szlachty angielskiej początku XIX wieku oraz intrygującego romansu. Pomimo urody, dobroci i niezwykłej delikatności Anna Elliot wciąż jest samotna, żyje "przy rodzinie". Jako młoda dziewczyna, pod wpływem perswazji i dobrych rad,...

Pomimo urody, dobroci i niezwykłej delikatności Anna Elliot wciąż jest samotna, żyje "przy rodzinie". Jako młoda dziewczyna, pod wpływem perswazji i dobrych rad, zerwała zaręczyny z kapitanem marynarki Fryderykiem Wentworthem. Ten, zraniony i pełen żalu, wyruszył na morze. Przez wiele lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu... Ale czy można całkowicie wyrzucić z pamięci wielką miłość? I czy czas zmienia ludzi tak, że nic już do siebie nie czują?

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Shimik | 2015-04-16

Kolejna śliczna historia o miłości autorstwa Jane Austen:) To jest po prostu klasyka literatury światowej i warto to przeczytać choćby z tego względu:)

Nie ma to jak klasyka:)

Aneta Wiola | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Anna Elliot nigdy nie była ceniona przez próżnego ojca i dwie głupie siostry. Ustępliwa, skłonna wierzyć bardziej w siłę inteligencji swojej starszej przyjaciółki, wiele lat temu odrzuciła miłość swojego życia. Teraz, po ponad ośmiu latach, los ponownie splata ich drogi – kapitan Fryderyk Wentworth powraca z majątkiem, tytułem i zamiarem ożenku.

Wstyd się przyznać, ale ze wszystkich powieści Jane Austen przeczytałam, tylko jedną. Czas było nadrobić zaległości.
Szczerze mówiąc nie sądziłam, że coś przebije „Dumę i uprzedzenie”, ale się myliłam. „Perswazje” zarówno bawią, jak i smucą. Tragiczny przebieg romansu między dwojgiem kochających się ludzi, tak mocno mnie wciągnął, że z zapałem i wypiekami na twarzy nie mogłam doczekać się zakończenia. Czy będą razem? Czy on jej wybaczy dawne krzywdy?
Polubiłam zarówno Annę, jak i kapitana, jednak z nich dwojga potrafiłam bardziej jego zrozumieć. Natomiast nigdy nie mogłam pojąć zachwytu panny Elliot nad swoją przyjaciółką, która ją tak...

Maryann | 2014-02-13
Przeczytana: marzec 1992

"Perswazje" to moim zdaniem najlepsza powieść Jane Austen. Może nie skrzy się takim dowcipem, jak "Duma i uprzedzenie", ale jest jak dobre wino, które trzeba pić powoli, delektując się każdym łykiem, by stopniowo odkrywać wszystkie jego zalety.

"Perswazje" to niewątpliwie piękna opowieść o miłości, która jest tak silna, że trwa mimo wielu przeciwności. W książkach Jane Austen nie znajdzie się szalonych uczuć, eksplozji namiętności czy płomiennych romansów.
Również w "Perswazjach" główna bohaterka, Anna Elliot, wydaje się być aż za łagodna, jej uczucia bardzo subtelne, a zachowanie przesadnie grzeczne. Czasem człowiek ma ochotę wrzasnąć: walcz o swoje, nie daj się tak wykorzystywać!
Mimo wszystko jednak opowieść o jej życiu i uczuciu do kapitana Wentwortha ma swój urok i po wejściu w ten świat, trudno się z niego uwolnić. Czasami żałuję, że nie można się przenieść chociaż na chwilę w tamte czasy, żeby samemu zobaczyć jak wyglądało życie pełne tych wszystkich konwenansów.

ardnaskela | 2017-02-12

Jestem Anne Elliot.

Rzadko mi się zdarza abym tak bardzo była w stanie utożsamić się główną bohaterką. Pamiętam, że kiedy czytałam Perswazje po raz pierwszy ciągle mi się nasuwała myśl, że Anne to właśnie ja. Nie wiem czy tak jest naprawdę czy może autorka była taką mistrzynią pióra, że każda kobieta która czyta tą książkę odnajduje siebie w głównej bohaterce.

Według mnie najlepsza powieść Jane Austen.

Polecam.

Bardzo cenię sobie tę pozycję w dorobku Jane Austen. Pisarka stworzyła ją na krótko przed śmiercią i sądzi się, że to w tej książce ujawniła swoje poglądy na temat uczuć i małżeństwa. Mnie osobiście urzeka wątek starej, nierdzewiejącej miłości, która jest w stanie przetrwać długoletnią rozłąkę, urazy i niedopowiedzenia, a nawet wrogość otoczenia. Uwielbiam styl pisarski Jane i sposób, w jaki kreuje bohaterów, opisując ich głównie przez pryzmat charakteru. Polecam.

Justyna Daniluk | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

To druga powieść Jane Austin, którą przeczytałam. Książka w ciekawy sposób opisuje to jak na wybory ludzi wpływa opinia innych oraz jak ta opinia może zdecydować o wyborze towarzysza życia. Po lekturze "Dumy i uprzedzenia" oraz "Perswazji" mogę stwierdzić, że nie leżą mi początki tych powieści i gdybym miała ocenić książki tylko po pierwszych 50 stronach ich ocena byłaby dużo niższa.

"Perswazje" to druga książka Austen, którą miałam wielką przyjemność przeczytać. Kartkując kolejne strony jej utworów przenoszę się w świat XIX-wiecznej Anglii oraz obserwuję życie społeczne i osobiste jej mieszkańców.

Pragnęłam w tej powieści większej obecności głównego męskiego bohatera, niestety się nie doczekałam, po przeczytaniu "Dumy i uprzedzenia" też odczuwałam taki niedosyt w stosunku do Darcy'ego, ale był on mniejszy. Obaj panowie mieli inne maniery, ale coś ich łączyło, otóż w kontekście każdego z nich była mowa o nadmiernej dumie - to się powtórzyło - trochę szkoda. Z powyższych powodów daję ciut gorszą ocenę. Ale zarówno kapitana Wentwortha, jak i pana Darcy'ego bardzo lubię, od razu wzbudzili moją dużą sympatię.
Inni bohaterowie też byli ciekawi, tutaj odpowiednikiem pani Bennet jest sir Walter - bawił mnie jeszcze bardziej od niej, pana Wickhama myślę, że pan Elliot, siostry Anne posiadały swoje przywary, a co do niej samej... nie brakowało jej urody, charakteru i...

Katarzyna Busłowska | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Jane Austen to zdecydowanie moja ulubiona singielka. Do historii literatury przeszła dzięki swoim wnikliwym spostrzeżeniom i ironicznym uwagom na temat społeczeństwa osiemnastowiecznej Anglii. Po niemal trzystu latach jej powieści nie są ani trochę zakurzone. Barwne postaci i cięty humor sprawiają, że proza Jane Austen nigdy się nie zestarzeje.

Bohaterką „Perswazji” jest panna Anne Elliott. Dziewczyna jest niespecjalnie ładna, ale za to inteligentna, zabawna i rozsądna. Zdecydowanie wyróżnia się na tle swojej próżnej rodziny. Uwielbiają ją wszyscy poza ojcem i siostrami. Najbliższą osobą Anne jest przyjaciółka jej zmarłej matki, pani Russell. Ta kobieta to mistrz manipulacji. Gdyby była mężczyzną, zrobiłaby karierę w polityce. Pani Russell potrafi przekonać wszystkich do wszystkiego. Po prostu zawsze umie przedstawić sytuację w odpowiednim świetle. Wielokrotnie robiła użytek ze swoich niebywałych umiejętności perswazji. Właśnie w ten sposób nie dopuściła do małżeństwa swojej...

| 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2014, ***9

Hmm... Po prostu COŚ w niej jest! Polecam tym osobom, które jeszcze nie miały do czynienia z twórczością Jane Austen! Wcale nie jest napisane, że trzeba zaczynać od np. "Dumy i uprzedzenia"! To właśnie "Perswazje" pozwalają nam już, niejako nakreślić w myślach obraz tej wspaniałej autorki i innych jej dzieł...
Ostrzegam... baaaardzo subiektywna opinia :D