Wyprawy Krzyżowe Bizancjum

Wyprawy krzyżowe
L&L
2005-01-01
2005-01-01

To "michałek". Jeżeli jesteś dość stary aby pamiętać kim był autor i z czym się kojarzył... to nie muszę Ci przybliżać jego sylwetki.
Nie spodziewaj się wiele po tej publikacji. W tym wiedzy. Książka jest pełna spekulacji i wymysłów, a styl michałka (kochającego wykrzykniki) potrafi być męczący.
Moje "michałki" wyprzedałem dawno temu... Za wyjątkiem "Bizancjum". Zachowałem ją ze względu na charakterystyczne grafiki, których autorem jest Michałek. Lubię jego styl choć rekonstrukcje to głównie efekt wyobrażeń autora niż solidnej pracy rekonstruktorskiej.

Autor lepiej radził sobie w średniowieczu.

Moje "michałki" wyprzedałem dawno temu... Za wyjątkiem "Bizancjum"....

Dłuższą swoją opinię na temat Michałka dałem przy okazji książki "Armie ludów tureckich" - tutaj także jest ciekawie. - Nie zgadzam się z zarzutem, że "interpretacje autora zbyt swobodne" - na pewno jak na pracę naukową za mało zaznacza, co jest tylko domysłem, ale zarazem jego domysły są oparte na wielu doświadczeniach oraz opisach lepiej udokumentowanych, analogicznych zdarzeń z epoki. - Prawdą jest, że w książce całe rozdziały są w zasadzie powtórzeniem fragmentów innych książek Autora. - To oczywiście denerwuje - a jednak ciekawych nowości było na tyle dużo, że nie żałuję zakupu...

Plusy:
-narracja z fantazją,
-plastyczne opisy,
-poruszanie tematów i wątków mało obecnych w innych publikacjach,
-oryginalne spojrzenie i teorie na niektóre kwestie,
-czytelne mapki.
Minusy:
-b.kiepskie wykonanie grafik pojedynczych jednostek,
-niektóre teorie i interpretacje autora zbyt śmiałe,
-ogólnie książka nie ma za dużo wspólnego z tytułem,
-nadmierna egzaltacja i teorie spiskowe,
-bardzo duża część zawartości w pozostałych książkach autora (na zasadzie kopiuj-wklej).

Plusy:
-narracja z fantazją,
-plastyczne opisy,
-poruszanie tematów i wątków mało obecnych w innych publikacjach,
-oryginalne spojrzenie i teorie na niektóre kwestie,
-czytelne mapki.
Minusy:
-b.kiepskie wykonanie grafik pojedynczych jednostek,
-niektóre teorie i interpretacje autora zbyt śmiałe,
-ogólnie książka nie ma za dużo wspólnego z tytułem,
-nadmierna egzaltacja i...

• Krucjaty
  • POPULARNO-NAUKOWE