Vargic's Miscellany of Curious Maps: Mapping the Modern World

Okładka książki Vargic's Miscellany of Curious Maps: Mapping the Modern World Martin Vargic
Okładka książki Vargic's Miscellany of Curious Maps: Mapping the Modern World
Martin Vargic Wydawnictwo: Penguin Random House albumy
albumy
Vargic's Miscellany of Curious Maps: Mapping the Modern World
Penguin Random House
2015-09-29
2015-09-29

Po dłuuugim namyśle kupiłem wreszcie ten ciekawy zbiór. Atlas bardzo interesował mnie już po obejrzeniu przykładowych map dostępnych w internecie, a gdy trafił wreszcie w moje ręce, to nawet przerósł moje oczekiwania. Zaczyna się od pokaźnych, abstrakcyjnych map stereotypów, internetu, sportu, korporacji, katastrof, literatury i muzyki (te bardzo mi się podobają) oraz gier komputerowych i stron z filmami (te mniej, bo w sumie nie moje klimaty). Część map jest rozkładana do rozmiarów sporego plakatu, część podzielona i rozłożona na kolejne strony. Dalej mamy kilka mniejszych map, każda zajmująca dwie sąsiednie strony, które już nie są abstrakcyjne, ale odwzorowują naszą Ziemię. Należą do nich np. mapa wymarłych gatunków, czy popularnego w danym regionie jedzenia. W ostatniej części atlasu znajdziemy mnóstwo małych mapek, nazwał bym je "statystycznymi". Tu przekrój tematów jest naprawdę spory: od poziomu IQ, przez ilość partnerów seksualnych, zadowolenie z życia, otyłość, spożycie alkoholu po dług publiczny. I jeszcze jakieś 50 innych. Na końcu książki dołączone są dwie mapy w formie plakatu na ścianę.

Dla mnie atlas jest przede wszystkim inspiracją. Gdy go przeglądam, w mojej głowie rodzi się mnóstwo pytań, na które chcę zaraz znaleźć odpowiedź. Zmusza do refleksji. Jest wykonany bardzo starannie, w dużym formacie. Jego przeglądanie to czysta przyjemność. Atlas to jedna z ozdób mojej kolekcji.

• Chcę mieć (papier)
  • Kultura, antropologia, etnologia

Dodaj cytat z książki Vargic's Miscellany of Curious Maps: Mapping the Modern World