W drodze. Dorastanie w ośmiu podróżach

Okładka książki W drodze. Dorastanie w ośmiu podróżach Richard Hammond
2015-09-28
2015-09-28
Szymon Fokt
Podróże Top Gear Hammond

Gdyby tą książkę miał skomentować Jeremy Clarkson powiedziałby Hammond ty głupku, bo to jest strasznie nudna niepotrzebna i głupia Książka. Hammond mówi tu o swoich podróżach w sposób strasznie nudny i stosuje zbyt dużo niepotrzebnych opisów, które nic nie wnoszą do książki. Rozdziały są zbyt długie i nie czuć w nich atmosfery różnych podróży, które odbywa.

Szczerze... po książkę warto sięgnąć tylko jeśli jest się wiernym fanem Richarda Hammonda. Można się z niej dowiedzieć trochę na temat dzieciństwa i młodości autora, oczywiście przez pryzmat kolejnych pojazdów, jakie były w jego posiadaniu.

Podczas czytania odnosiłem wrażenie, że niektóre opisy sytuacji są dodane "na siłę", nie wnoszą one jednak nic do całej historii, a przez to książka "nie jest wciągająca". Spodziewałem się humoru, jaki Hammond prezentuje w swoich programach telewizyjnych, albo jaki można znaleźć w książkach czy felietonach jego kolegów z "Top Gear". I niestety się zawiodłem. I gdyby nie to, że sam jestem fanem jego programów i jego osoby, ocena nie byłaby taka wysoka.

Jedna z najbardziej żmudnych książek, jakie przeczytałem. Wszystkie podróże były nijakie i nudne, a autor starał się na siłę zabarwić każdy jej element.
Fakt, że ta książka zbiera wysokie oceny, jest taki, że autorem jest Hammond - lubiana, była gwiazda Top Gear, ale gdyby autorem był ktoś nieznany, to oceny nie byłyby wyższe niż 3 lub 4/10.

Znany głównie z programu „Top Gear” Richard Hammond nie jest może tak rozpoznawalny jako jego kolega z wyżej wspominanej produkcji, Jeremy Clarkson, jednak i on skupił wokół siebie grupę wiernych fanów, którym nieco wulgarny humor jego redakcyjnego kolegi nie odpowiadał. Książka „W drodze” to swoista podróż w świat dzieciństwa i młodości autora.

Osiem opowieści i tyleż podróży, odbywanych za pomocą różnych środków transportu. Czy to była wycieczka na rodzinne wczasy, oglądana z perspektywy tylnej kanapy samochodu, czy wymarzony rower, motocykl, a w końcu ukochany samochód. Każda z opisanych podróży miała dla autora szczególny wydźwięk, była etapem kształtującym jego osobowość i kolejnym krokiem ku dorosłości.

Z opowieści wyłania się obraz niezbyt pewnego siebie chłopca, pełnego młodzieńczych marzeń i silnej potrzeby przeżywania mocnych doznań. Dzięki tym historiom odnajdujemy w Richardzie Hammondzie cechy, których byśmy się nie spodziewali, jak choćby nieco mroczny romantyzm, jaki cechował go w młodości. Jednak zdecydowanie najciekawszym w tej książce jest możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi dorastania chłopca z Yorkshire. Razem z nim przeżywamy motoryzacyjne przygody, w których środek transportu jest tylko pretekstem do snucia wspomnień i próby powrócenia do całego wachlarze uczuć, z jakimi autor zmagał się w młodości.

Z historii ujętych w ośmiu podróżach wyłania się najważniejsza z wypraw, przez którą każdy musi przejść – dorastanie i stopniowe wchodzenie w dojrzałość. Zmierzenie się z własnymi lękami, obawami, pierwsze rozczarowania i powoli zbierane doświadczenia. Hammondowi idealnie udało się oddać wszystkie wrażenia i przeżycia, jakich doświadczał, wyrysowując, może niepełny, ale z pewnością dokładny obraz własnego dorastania.

Język książki jest dość prosty i przyjemny w odbiorze, zaskoczył mnie wielopoziomowymi plastycznymi i pełnymi rozbudowanych metafor, opisami, czy to poświęconymi okolicznościom przyrody, czy maszynom. Taka ich konstrukcja idealnie odpowiada młodzieńczemu, rozegzaltowanemu sposobowi myślenia oraz skłonności do przesadzania i nadmiernego przeżywania wrażeń. Książka sprawia wrażenie bardzo naturalnej, jakbyśmy czytali pamiętnik pisany na bieżąco, a nie z perspektywy ponad trzydziestu lat.

Jest to ciekawa pozycja, ujęcie trudnego procesu dorastania w podróżach dało interesujący efekt, pozwalający wraz z autorem przeżywać kolejne kroki na drodze ku dorosłości. Jest to książka, a której każdy znajdzie coś z siebie, gdyż wszyscy zmagaliśmy się kiedyś z szeroką gamą podobnych uczuć. Zdecydowanie polecam nie tylko fanom motoryzacji, ale każdemu, kto ma chęć by z refleksją powrócić do własnej młodości.

Osiem opowieści i tyleż...

(...)

Fanów Richarda Hammonda nie muszę zapewne przekonywać, by zapoznali się z lekturą. Mogę jedynie zachęcać do poznania innej twarzy dowcipnisia z Top Gear szybciej, co też czynię. Ale „W drodze” to lektura, która sprawdzi się nie tylko w przypadku fanów motoryzacji. Pozwoli również zanurzyć się w cudzej rzeczywistości i dzieciństwie, a przez to spojrzeć zupełnie inaczej na swoje. To naprawdę nostalgiczny i pełen melancholii zbiór wspomnień, spisany przez pasjonata, ale przede wszystkim – przez człowieka niezwykle wrażliwego.

(...)

• Egz. recenzenckie