Duchowość ciała

Okładka książki Duchowość ciała Alexander Lowen
Okładka książki Duchowość ciała
Alexander Lowen Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Spirituality of the Body
Czarna Owca
2011-08-01
2011-08-01
Stefan Sikora
bioenergetyka

Polecam gorąco i całym sercem
Uważam, ze jest to lektura do przeczytania dla każdego, żeby zrozumieć połączenie ciało-umysł-emocja

Polecam gorąco i całym sercem

Bardzo cenna książka, pokazuje że człowiek jest integralną jednością duszy (psychiki) i ciała. Polecam również inne książki Lwoena

"Duchowość ciała" to fascynująca podróż przez zakamarki ludzkiego ciała i duszy. Książka ta jest inspirującym przewodnikiem po tym, jak nasza fizyczność i duchowość są ze sobą splecione w niezwykle złożony sposób.

Autor, wykorzystując swoje doświadczenie w dziedzinie terapii ciała i ducha, przedstawia czytelnikowi głębokie zrozumienie tego, jak ciało może być narzędziem do odkrywania i rozwijania naszej duchowości. Lowen opowiada o znaczeniu dbania o ciało, jako fundamentu naszego rozwoju duchowego, i zachęca do bardziej świadomego odczuwania fizycznych doznań.

Książka ta nie tylko oferuje teoretyczną wiedzę na temat związku między ciałem a duchowością, ale również zawiera praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które pomagają czytelnikowi odkrywać własną ścieżkę do głębszego zrozumienia siebie i swojej duchowości.

Zupełnie nie moja bajka, ciężko mi uwierzyć w tak duży wpływ przepływu energii wewnątrz organizmu na biomechanikę czy schorzenia, jak opisuje to autor.

"Duchowość ciała jest poczuciem jedności z uniwersum", pisał Alexander Lowen. Zerwanie tej jedności, wg Lowena, jest punktem wyjścia do wszystkich naszych problemów zdrowotnych. Lowen jest twórcą metody leczenia, czy lepiej napisać, poprawiania jakości życia. Generalnie bardzo do mnie przemawia ta idea, że jesteśmy jednością ze światem i samym sobą. Integralni. Niestety współczesne życie, z jego powierzchownością, pośpiechem i brakiem uwagi, odcina nas od nas samych. Z drugiej strony, wiele proponowanych przez Lowena rozwiązań wydaje mi się zbyt uproszczonych. Od napisania "Duchowości ciała" minęło ponad 60 lat. Wiele przez ten czas dowiedzieliśmy się o sobie, nauka poszła do przodu we wszystkich dziedzinach - biologii, psychologii, seksuologii. Są jednak sprawy, które nie zmieniają się od wieków. Książka Lowena wywoływała we mnie miejscami sprzeciw, ale miejscami, wyrywając mnie ze strefy komfortu, zmuszała do refleksji i przyjrzenia się sobie. A w sumie chyba o to chodzi, prawda?

Bardzo ciekawa, inspirująca do przemyśleń.

Bardzo ciekawa, inspirująca do przemyśleń.

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka Lowena.

Holistyczne podejście, prostota, ujmowanie opisywanych zjawisk w szerszym kontekście, indywidualne doświadczenia na tle ogólnej refleksji o człowieku i wszechświecie, teoria i ćwiczenia.

Po lekturze chcę mieć to, o czym pisze autor - grację.

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka Lowena.

Po lekturze chcę mieć to, o czym pisze autor - grację.

Czytając tę książkę należy mieć cały czas na uwadze to, że została ona napisana wiele lat temu. Osobom mocno osadzonym we współczesnym języku i nomenklaturze, traktującej o ludzkim ciele i psychologii, może sprawiać kłopot przebrnięcie przez tę pozycję bez frustracji czy chwil znużenia.
Niemniej przy stonowanym ego czytanie tej książki może być przyjemne i stwarzać okazję do licznych refleksji. Jedną z moich była myśl, że po raz kolejny czytam o czymś, o czym już czytałam u innych autorów, ale ten dobór innych słów i ukazywanie innych kontekstów sprawiają, że poznaję kolejny, nowy, wymiar znanego mi tematu.

Odczuwanie jest życiem ciała, tak samo jak myślenie jest życiem umysłu
[...]
Doświadczenia życiowe człowieka kształtują strukturę jego ciała, które z kolei kształtuje jego osobowość. W ten sposób jego przeszłość nadal żyje w jego teraźniejszości. Aby jednostka mogła się uwolnić od ograniczeń przeszłości, musi stać się świadoma przeżyć, które jej te ograniczenia narzuciły. Jest to zadaniem analizy, bowiem dostarcza ram, wewnątrz których może nastąpić przemiana struktury. Przebudowa struktury wymaga bezpośredniej pracy ciałem w celu zredukowania napięcia mięśni.

NIESAMOWICIE POUCZAJĄCA !
Przepełniona ciekawymi spostrzeżeniami. Zmienia postrzeganie samego siebie, swojego ciała i otaczającego świata.
POLECAM !

Odczuwanie jest życiem ciała, tak samo jak myślenie jest życiem umysłu
[...]

Jest to moja pierwsza styczność z dziełami Aleksandra Lowena , bardzo zafascynowała mnie ta książka opisuje jak duży wpływ ma ego na nasze ciało oraz wydarzenia z naszego życia w szczególności te złe oraz traumatyczne. Polecam każdemu kto zajmuje się rozwojem duchowym i tym którzy poprostu chcą spojrzeć na swoje ciało z całkiem innego punktu widzenia niż zachodnia medycyna. Napewno będę chciał zagłębić się w inne prace Lowena

• Psychologia
  • Rozwój osobisty