Psalm u kresu podróży

Wydawnictwo: Książnica
Salme ved reisens slutt
Titanic
Pearon

Impresja na temat historii życia siedmiu muzyków orkiestry pokładowej "Titanica", którzy według legendy zginęli, grając do ostatka. To jednocześnie literacki portret Europy sprzed I wojny światowej.

źródło opisu: Książnica, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mimetyczka | 2010-12-02
Przeczytana: 23 listopada 2010

"Można by również dużo więcej napisać o "Titanicu" i o ludziach, którzy płynęli na jego pokładzie. Ale wszystko to są inne legendy, które opowiedzieli lub dopiero opowiedzą inni.
Ja chciałem opowiedzieć swoją. A moich muzyków wymyśliłem"
Erik Fosnes Hansen

Norweski pisarz zaprasza w podróż z Titaniciem... w tle

Erik Fosnes Hansen postanowił swą powieść oprzeć na historii rejsu Titanica. Zadziwić więc może fakt, że w rzeczywistości wydarzenia z pokładu stanowią mniejszość.
Najważniejsze jest to, że tak zaskakująco mała część staje się dopełnieniem, swoistym ukorowaniem całej książki i zamysłu.

"Psalm u kresu podróży" tchnie nostalgicznym, melancholijnym klimatem.
Poznajemy historie życia pięciu głównych bohaterów- członków orkiestry statku.
Oddalamy się od lądu, oddalamy od poprzedniego życia, odcinamy grubą falą przeszłość i teraźniejszość. Uciekamy.
I choć personalnie postaci pozostawiają swoje doświadczenia za sobą i nie będą o nich nigdy mówić, autor zaprasza nas w podróż...

Isadora | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Interesująca i przepełniona nostalgią opowieść o życiu siedmiu muzyków z orkiestry "Titanica".Interesująca przede wszystkim ze względu na sposób narracji - to właściwie szereg retrospekcji każdego z nich,opowieść nie tyle o ich życiu,ile o wydarzeniach,które doprowadziły ich na pokład kolosa,a które były zawsze w mniejszym lub większym stopniu ucieczką.
W świetle tego,co spotkało "niezatapialny" statek i jego pasażerów,retrospekcje te nieubłaganie kojarzą się z tym,co ponoć człowiek przeżywa w chwili śmierci,kiedy przed oczami stają mu najważniejsze momenty życia.Stąd nostalgia - ogarnia ona nie tylko wstępujących na pokład muzyków,ale także czytelnika,który już wie,jaki czeka ich los.
Może i oni mają przeczucie,że to ich ostatni rejs? Gdzieś w głębi duszy? Mimo tych wszystkich snutych niepewnie planów,czy nie tkwi w nich niezłomne przekonanie,że nie będzie żadnego "dalszego ciągu"?
Każdy z muzyków już dawno stracił złudzenia,nadzieję na dobre życie,na szczęśliwą odmianę losu ;...

Gwen | 2016-07-22

,,Psalm u kresu podróży'' pozytywnie mnie zaskoczył. Szukałam odskoczni od typowych powieści fantasy, młodzieżówek czy paranormal romance. Przede wszystkim lekturę polecam ze względu na to, że jest to bardzo wartościowa pozycja. W ,,Psalmie'' znajdziemy historię nastoletniej miłości, tragedię rodzinną, dorastanie z mianem ,,cudownego dziecka'', przepowiednię przyszłości, a w końcu śmierć na pokładzie ,,Titanica'' - statku uchodzącego za jeden z najnowocześniejszych na początku XX w.
Powieść Hansena zawiera cztery historię oraz jeden list. Każdy z muzyków (po za Spotem, o którego miejscu zamieszkania nic nie wiadomo)pochodził z innego państwa, przez co ich opowieści były jeszcze ciekawsze. Autor oddał emocje towarzyszące bohaterom, znakomicie nakreślił ich portrety psychologiczne. Nie oszczędzał muzyków, podczas czytania dało się odczuć, że są oni tylko ludźmi, którzy kaleczą się, czy wpadają w rozpacz. Każda z historii była ciekawa i zajmująca. Pomimo, że bohaterzy zostali...

olcia640 | 2017-02-27

Kiedy usłyszałam, że znajoma ma w swojej biblioteczce książkę, która traktuje o muzykach ze słynnego Titanica wiedziałam, że muszę tę książkę przeczytać. Autor w swojej wyobraźni wykreował siedem niesamowicie ciekawych historii, które pozostawiają w czytelniku poczucie, że nie tylko filmowi Jack i Rose mieli swoje wielkie historie. Polecam każdemu, kto chce poświęcić choć trochę czasu na pochylenie się nad ludzkim losem.
"Obserwacje... Co za słowo! Smakowało jak podróże, odkrycia, rzeczywistość."

Jaromil | 2010-09-24

"Utwór światowej klasy. Po mistrzowsku skomponowana powieść idei" Jostein Gaarder, autor "Świata Zofii"
nota wydawcy
Na książkę trafiłem przypadkiem i był to jeden z tych bardzo trafionych przypadków. Absolutnie zgadzam się z notą wydawcy.

| 2016-01-16

Fajna

werolololo | 2012-01-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012, Posiadam
Przeczytana: 22 stycznia 2012

... aż nie wiem od czego zacząć. Nie czegoś takiego się spodziewałam.. ba, spodziewałam się czegoś kompletnie innego. Może dlatego, że jako osoba głęboko związana z historią Titanica, jego załogą, jak i wspomnianymi muzykami, sądziłam, że będzie to nawijanie całe 400 stron o ich "sielankowym" życiu na pokładzie tego pięknego transatlantyku. Jakże się myliłam!

10 kwietnia 1912 równo w południe z Southampton wypływa cud techniki, marzenie tylu ludzi, stworzone wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk. Titanic... jak to dumnie brzmi! Właśnie Titanic, złączył siedmiu nieznanych (w większości) sobie ludzi za sprawą jednej, tak z pozoru niewielkiej rzeczy. Muzyki, którą wszyscy kochali, która była przewodnikiem życia każdego z nich.

Czytelnik z pozoru (bohaterowie zresztą też) nie zdaje sobie sprawy, jak wiele łączy tych bohaterów. Każdy ma za sobą ciężkie, pełne wyrzeczeń życie, o którym tak bardzo chciałby zapomnieć. Każdego łączy niezapomniana miłość z młodości, niewybaczalny żal, jakieś...

louqe | 2017-06-17
natanna | 2017-04-29