Islam - przyszłość czy wyzwanie?

Okładka książki Islam - przyszłość czy wyzwanie? David Pawson
Okładka książki Islam - przyszłość czy wyzwanie?
David Pawson Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio literatura piękna
Oficyna Wydawnicza Vocatio
2015-01-01
2015-01-01
islam religia

Do przeczytania tej książki skłoniły mnie dwie rzeczy - po pierwsze tytuł "Islam. Przyszłość czy wyzwanie?", sugerujący że tradycja europejska i religia chrześcijańska mogą z islamu zaczerpnąć coś więcej i rzeczywiście wzbogacić się jak twierdzą niektórzy aktywiści. Drugim powodem było po prostu poznanie jaka jest na prawdę religia zapoczątkowana przez Mahometa, nie sugerując się utartymi stereotypami lub zniekształconymi informacjami jakie dostajemy na co dzień w mediach. Po przeczytaniu mogę stwierdzić, że islam wygląda na religię o wiele bardziej odległą niż mogło się to wydawać, a sama książka powinna mieć tytuł "Islam. Analiza i ostrzeżenie".

Książka jest podzielona na dwie główne części – „Islamskie Odrodzenie„, w którym dowiemy się skąd się wzięła i na czym polega wiara w Allaha oraz cześć druga „Chrześcijańska odpowiedź„, w której autor skupia się na tym, co łączy i różni chrześcijaństwo z islamem, oraz jak mają się nauki tych religii do rzeczywistości. Ponadto w książce znajdziemy porównanie trzech głównych monoteistycznych religii – judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. W nieco prowokacyjny sposób, autor wykazuje, że to właśnie ta trzecia opcja jest najprostsza i najbardziej dostępna dla przeciętnego człowieka, przez co można wytłumaczyć dlaczego ta religia staje się tak popularna. Dodając do tego zasady islamu oraz coraz większą laicyzację społeczeństwa, autor wyjaśnia przyczyny islamizacji Europy. Jednak książka skupia się nie tylko na walorach „atrakcyjności” religii, ale także na tym co za nią stoi. Tutaj zaczyna się wnikliwa analiza. Rozpoczynamy podróż po historii, geografii oraz Piśmie Świętym, w której autor przedstawia główne założenia tych religii oraz to jak rozwijała się dana doktryna w czasie. Zaczynając od podstaw takich jak kim jest Jahwe, Bóg, czy Allah, a kończąc na rozważaniach czy religie te można ze sobą połączyć. Powołując się wielokrotnie na fragmenty zarówno Starego jak i Nowego Testamentu oraz tego, co jest w Koranie, David Pawson przedstawia nie tylko różnice, ale także błędy jakie popełniają chrześcijanie próbujący budować dialog międzyreligijny. Oprócz pytań dotyczących religii, autor doskonale tłumaczy jak i dlaczego dochodzi do islamizacji innych obszarów, czym jest szariat, jak muzułmanie interpretują termin dżihad i dlaczego zetknięcie tej religii z innymi zwykle wywołuje konflikty na tle kulturowym.

• KDS
  • 2017
  • Nie ma docer
  • Z moich półek

Dodaj cytat z książki Islam - przyszłość czy wyzwanie?